ARGE 250


YARININ YILDIZI 100 START- UP! (1-25)

Barış Soydan

Her yıl Turkishtime en çok umut vadeden 100 Start-up'ı belirliyor. İşte gündemdeki şirketler...

 

1-25

 

1

ŞEHR-İ OFİS

sehriofis.com

 

Ofis kiralama alanında faaliyet gösteren Şehr-iofis, Kevser Aydın tarafından kuruldu. Ofis alanında mülk sahipleri ile ihtiyaç sahiplerini buluşturan pazar yeri olma özelliği taşıyor. Ocak 2015 yılında kurulan platform, Kevser Aydın tarafından kuruldu. Şu an portföyünde İstanbul'da beş mekan sağlayıcısı ile 16 çalışma alanı bulunuyor. Paylaşımlı alanlarının doluluk oranı yüzde 75... Aydın, bu sayıyı yüzde 90'ana çıkarma hedefinde... Ayrıca sundukları bu hizmeti avrupa kentlerinde yaygınlaştırmayı istiyorlar.

 

 

2manşet

LIMARTONLINE

limartonline.com

 

Limartonline.com, Kasım 2014 yılında 'ulaşılabilir' sanat mottosuyla kuruldu. Site sanatı hediye olarak satın alabilmek için ve yükselen fiyatlar nedeniyle kendisinin beğendiği sanatçıların hiçbir orijinal eserini alamamaktan kaynaklanan eksiklik nedeniyle Feyza Balin tarafından kuruldu. Anlaşmalı sanatçıların eserlerinin yüksek çözünürlüklü görsellerini, orijinal eserin renk kalitesini birebir korumak üzere kaliteli baskı kağıtlarına basıp satışa sunuyor. Türk çağdaş sanatını temsil eden sekiz sanatçı ile çalışıyor. Hedef bu rakamı 2016'da 15 yapmak...

 

3

İODES

iodes.com.tr

 

Nisan 2015 yılında kurulan İodes, ipek şal ve aksesuar satışı hizmeti veriyor. İpek şal kullanmayı çok seven İrem Özyurtçu tarafından kuruldu. Girişim tamamen kişisel bir ihtiyaçtan yola çıktı. İsimlerini Audrey Hepburn, Ingrid Bergman, Vivien Leigh ve Grace Kelly gibi güzel ve başarılı yıldızlardan alan tasarlanıyor. İlk koleksiyonda dört farklı desen ve renkleri ile birlikte toplam 17 tasarım yer alıyor. Site satışlarını gelecek sene yüzde 30 artırmayı hedefliyor.

 

4

BEBEĞİMİSTER

bebegimister.com

 

Bebeğimister, Şubat 2015 yılında 100 bin TL sermaye ile kuruldu. Bir anne hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren bebeğini büyütürken ihtiyaç duyabileceğitüm ürün gamını tek bir platformda bulabiliyor. İlknur Yıldıran Arkan ve Nihan Ece Ünal tarafından kurulan site, ilk etapta 300 marka ve 8 bin ürün ile çalışmaya başladı. Şu anda çalıştığı marka sayısını 500'e çıkardı. 2016 yılında ziyaretçi sayılarını 1 milyona, 2017'de ise 2.5 milyona yükseltmenin yanı sıra aylık sipariş bedelini 540 bin TL'ye çıkarmak üç yıllık finansal hedefler arasında...

 

5

 

MUCİTPANDA

mucitpanda.com

 

 

Mucitpanda.com, Duygu Yalçın ve Gökçe Güner tarafından Ocak 2015 yılında kuruldu. Özellikle 0-8 yaş arası çocukların el becerilerini, zihinsel gelişimlerini, en önemlisi yaratıcılıklarını destekleyebilmek için oluşturulmuş bir e-perakende sitesi... Sitede 50'ye yakın yerli ve global markanın oyun ve oyuncakları bir arada bulunabiliyor. Platformun 2016 yılı öncelikli hedefi oyuncak konusunda referans noktası olmak...

 

 

6

İYİSAHNE

iyisahne.com

 

 

İyisahne.com'un kurucu ortakları arasında 3 ODTÜ'lü mühendis  Sinan Zabunoğlu, M. Cem Yanık ve Deniz Tav yer alıyor.  Sanat ve performans profesyonellerinin kendilerini listelediği, müşteriler tarafından kolaylıkla keşfedilip, verdikleri hizmetlerin internet üzerinden satın alınabilmesini sağlayan topluluk temelli bir girişim... Yani 2014 yılının Kasım ayında kurulan İyisahne.com sanatın ve sanatçının ilk ve tek pazar yeri olarak konumlanıyor.iyisahne_Ekip_1 Kurucu ortaklarından Sinan Zabunoğlu, "Düğünler için müzisyen ya da fotoğrafçı, doğum günü partileri için palyaço ya da sihirbaz, kurumsal etkinlikler için DJ, yerel bir etkinlik için kukla ustası ya da meddah gibi çeşitlendirilebilecek, geçimini birim zamanını kiralayarak sağlayan en büyük kitle olduğu bilinen sanat/performans profesyonelleri, platformun sunduğu zemin üzerinde bir arada görünür ve erişilebilir hale geliyor" diyor. Site şu anda müzisyen, müzik grubu, orkestra, ensemble ve DJ’lerin hizmetleri üzerinden faaliyet gösteriyor olsa da yakın zamanda hizmetlerin daha da genişletilmesi planlanıyor.   İstanbul'un ardından başta büyükşehirlerin tamamı olmak üzere her ili faaliyet alanına katmayı hedefliyorlar. Şu ana kadar 200'e yakın onaylanmış sahne profili mevcut. Önümüzdeki dönemlerde bu sayıyı 500'e çıkarmak isteniyor.

 

 

7

VİTAMİNLER

vitaminler.com

 

Vitaminler. com, spor salonu üyelik satış platformu Sporcard.com'u kuran Dikey Vitamin A.Ş. tarafından kuruldu. Platformda reçete gerektirmeyen gıda takviyesi kategorisindeki ürünlerin satışı yapılıyor. Daha ilk bir yılı dolmadan 10 bin adet ürün satışı gerçekleştiridi. Vitaminler.com’un Dikey Vitamin’e ait mevcut mağaza ve kiosklar ile perakende alanında da büyümesi hedefleniyor. Vitaminler.com, ücretsiz kargo ve aynı gün sevkiyat gibi hizmetleri sunuyor.

 

 

8

KAPGEL

kapgel.com

 

Kapgel.com, Nisan 2014'te faaliyete başlayan Çetin Öztoprak tarafından kuruldu. İstenilen siparişi satın alıp bir hizmet bedeliyle eve teslim eden talep temelli bir dağıtım girişimi... Bu girişim 3 bin kayıtlı kullanıcıya hizmet veriyor. Kapgel, kahve, market, yemek, teknoloji gibi farklı noktalardan ihtiyaca uygun ürünler kullanıcılara teslim ediliyor. Teslimat süresi ise sadece 1 saat...

Platform, Hasan Aslanoba tarafından 500 bin dolarlık yatırım aldı. Böylece Aslanoba bu girişimin yüzde 25'ine ortak oldu.

 

9

JUICO

juico.com.tr

 

Juico, profesyonel kariyerlerini birkenara bırakan Sedef Dördüncü ve Deniz Derman tarafından Nisan 2014'te kuruldu. Platformun kuruluşunda 'cold press' meyve sebze sularıyla detoks ilham kaynağı oldu. 2015 yılının sonuna kadar üretim ve şişeleme kapasitesi iki katına çıkarılacak. Juico ilk ortaklığını plaza çalışanlarına sağlıklı yiyecek-içecek alternatifleri sunan HUB ile yaptı. Önümüdeki dönemlerde ürün ve satış kanallarını çeşitlendirmeye odaklanacaklar.

 

 

10

BRAND-STORE

brand-store.com

 

350 bin TL'lik yatırımla kurulan Brand-store, e-ticaret sitelerindeki ürünleri bir araya getiren bir gelir ortaklığı modeli uyguluyor. Eylül 2014'te kurulan platformda, aranılan ürün online alışveriş hizmeti veren tüm mağazalarda listeleniyor.  Brand-store sayesinde kullanıcı siteleri tek tek gezmek zorunda kalmıyor. Bu da kullanıcıya kolaylık, zamandan tasarruf ve tek ekranda fiyat karşılaştırma imkanı sağlıyor. Fulya Çimen tarafından kurulan platformda fiyatı 10 TL'den 100 bin TL'ye değişen ürünler sıralanıyor. 2016 yılında platforma üye olan kullanıcı sayısını 15 bin kişiye çıkarmayı hedefliyorlar.

 

 

11

HALDENGELSİN 

haldengelsin.com

 

- Şu an 200 den fazla ticari müşterimiz bulunuyor.

- Yaz döneminde sepet ortalamamız 341 TL tutarında gerçekleştirildi.

- En yüksek 3.670 TL’lik bir siparişi teslim edildi.

HaldenGelsin.com’u 2014 yılının ikinci yarısında Sencer Muratoğlu tarafından kuruldu. “Sebze ve meyveleri olması gerektiği fiyatlarla satabilir miyiz?” sorusuyla yola çıkan girişimci kardeşler, taze sebze ve meyveleri hiç bekletmeden aynı günün sabahı müşterinin kapısına kadar teslim ediyor. İstanbul’un en iyi restaurant ve otelleri müşterileri arasında bulunuyor. Ev tüketicilerini sayılmazsa şu an 200 den fazla ticari müşterimiz bulunuyor. Platformda Haziran ve Ağustos ayları arasında en çok satılan 5 sebze; Domates, patates, patlıcan, salatalık, havuç ve sivri biber, en çok satılan 5 meyve ise; Portakal, karpuz, kavun, elma ve üzüm oldu. Yaz döneminde sepet ortalamamız 341 TL tutarında gerçekleştirildi. En yüksek 3.670 TL’lik bir siparişi teslim edildi. Sencer Muratoğlu, adını açıklamak istemedikleri bir melek yatırım fonundan 3 milyon lira teklif alan site, bazı nedenlerden dolayı bu teklifi geri çevirdiklerini söyledi. Şuan Garanti ve BUBA taraflarınca mentörlük desteği alan ve fonlarla görüşmelere devam eden haldengelsin.com, 2016 yılına kadar ithal sebze ve meyvelere ağırlık vererek ürün çeşitliliğini daha fazla arttırak. Doğranmış, yıkanmış ve soyulmuş olarak tüketime hazır ürünlerin satışına başlayacak. Bir diğer öncelik verdiği projeleri ise günlük sıkılmış taze meyve ve sebze suları... Bu doğrultuda yeni eğitim – öğretim yılında okullara daha çok ağırlık verecekler ve  yıl sonuna kadar bu ürün gruplarını günü birlik hazırlayan fabrikamızı devreye sokacaklar.

 

 

12

MAŞİNGA 

masinga.com

 

- Haziran 2015’te melek yatırımcı Ahu Serter’den melek yatırım alarak faaliyetlerini sürdürüyor.

 

-2016’da ise İzmir, Ankara, Antalya gibi illere açılmayı planlıyor.

 

-2016 sonunda kayıtlı araba sayısını 3 bin arabaya ulaştırmak isteyen Maşinga kayıtlı kullanıcı sayısını da 50 bine ulaştırmayı hedefliyor.

 

Türkiye’nin ilk kişiden kişiye araba kiralama platformu olan Maşinga, Mert Zeybek ve Anıl Topal tarafından kuruldu. Aslında fikir, Anıl TOPAL’ın arkadaşının arabasını ücret karşılığında kullanması sonucu çıktı. Arabasını az kullanan, arabasının masraflarından bunalan araba sahipleri ile arabaya ihtiyacı olan kiracıları biraraya getirerek; araba sahiplerinin ekstra gelir elde etmesini sağlarken, kiracılarından çok daha ucuza, daha çok seçenekli araba kiralamasını sağlıyor. masingaPlatform, Haziran 2015’te melek yatırımcı Ahu Serter’den melek yatırım alarak faaliyetlerini sürdürüyor. Şuan Atatürk Havaalanı yakınında bulunan İDTM otoparkında otopark alanı olan Maşinga, havayolunu kullanan araba sahiplerine bedava park imkanı sunarken, park ettikleri arabalarından  gelir elde etmelerini sağlıyor. Kiracılarda en uygun fiyat garantisi ile araba kiralamanın rahatlığına kavuşuyor. 2015 sonunda Sabiha Gökçen Havaalanı ve Tüm İstanbul’da kişiden kişiye araba kiralama faaliyetlerini yürütmeyi planlayan Maşinga, 2016’da ise İzmir, Ankara, Antalya gibi illere açılmayı planlıyor. 2016 sonunda kayıtlı araba sayısını 3 bin arabaya ulaştırmak isteyen Maşinga kayıtlı kullanıcı sayısını da 50 bine ulaştırmayı hedefliyor.

 

 

13

ÇOCUKLA GEZİYORUZ

cocuklageziyoruz.com

 

Çocuklageziyoruz.com, 2014'ün Temmuz ayında üç anne tarafından kuruldu. Bu üç anne gezdikleri, denedikleri tüm restoran, otel, park ve etkinlikler hatta yurtdışı seyahatlerine kadar edindikleri deneyimlere sitede yer veriyorlar. Platform, Evrim İşeri Torlak, Ezgi Demirli ve burcu Çalışkan tarafından bütün anne ve babaların mekanlarla ilgili merak ettiklerine bu sitede ulaşabilmeleri ve tarafsız yazılarla fikir sahibi olabilmelerini amaçlıyor.

 

 

 

 

 

 

14

Bİ'KUTU MUTLULUK  

 

bikutumutluluk.com

 

- ‘Ulaşılabilir tasarım’ ürünlerini bir arada, sürpriz bir hediye kutusunda sunuyor.

 

- Bikutumutluluk, her ay farklı konseptte, kadınlar i.çin tasarlıyor

 

 

Bikutumutluluk, her ay farklı konseptte, kadınlar için tasarlanan, sürpriz bir kutu servisi, tasarım, hediyelik eşya ve e-ticaret sektörlerinin kesiştiği noktada konumlanıyor. bikutumutluluk ekip fotosu‘Ulaşılabilir tasarım’ ürünlerini bir arada, sürpriz bir hediye kutusunda sunuyor. Tasarım geçmişi olan Aslıcan Aydın, Ayşe Şimşekci Başer ve Merdol Başer tarafından Ocak ayında kuruldu. Platform, viral olarak büyüyor. 2016’da, sürpriz konseptimiz içerisinde sunduğumuz ürünlerimizi kutu servisi içerisinde tasarlamaya devam ederken, aynı zamanda tasarımı ulaşılabilir kılan bir markette, birçok tasarımcının buluştuğu bir pazar olarak büyümeye devam etmeyi hedefliyorlar.

 

 

 

16

GARAJ YERİ

garajyeri.com

 

Garajyeri.com, kişiden kişiye araç kiralama platformu olarak ön plana çıkıyor. AirBnB’den esinlenerek Yolyola.com’u hayata geçiren Arda Aşkın, Güven Özyurt, Erman Çağıral ve Doğa Girişim’den Ersoy Kiraz tarafından kuruldu. Araç sahipleri araçlarını sisteme kayıt edip, tc, telefon, iban, email, ruhsat bilgilerini veriyor; iletişime geçip, onaylanıyor. Saatlik veya günlük araç kiralaması fiyatlarını araç sahipleri giriliyor. Ödeme güvenli olarak platform üzerinden yapılıyor. Kiralama süresince araç sigortalanıyor.  Geçtiğimiz Ocak ayında kurulan Garajyeri’nin Android ve iPhone uygulaması bulunuyor.

 

 

17

GAZOZCUM

gazozcum.com

 

 

Safa Gönen tarafından 2014'ün Eylül ayında kuruldu.Bursa merkezli Gazozcum.com, yöresel gazozları toplayan bir platform olarak ön plana çıkıyor. Türkiye'nin dört bir yanında üretilen gazozları  "Dikkat! İçinden anılarınız çıkabilir" sloganı ile satıyor. Sitede 21 marka altında 42 farklı gazoz satılıyor. Amaç yerel gazozları bütün Türkiye'ye yaymak... Haftaiçi saat 16:00’ya kadar alınan siparişler aynı gün kargoya veriliyor. Bulunduğunuz yere göre kargo süresi 24 ile 48 saat arasında değişebiliyor.

 

 

 

18

YEMEK MOTORU 

yemekmotoru.com

 

-500 bin TL yatırım sermayesi ile işe başlayan platform, sadece 11 ayda 800 bin TL'lik marka değerine ulaştı.

 

-Şu anda 900 üye işletme ve 18 ilde hizmet veriyor.

 

Abdullah Demir, Ali Ulu ve Ebru Çelik tarafından geçtiğimiz Ocak ayında kurulan yemekmotoru.com, Yurt genelinde paket yemek servisi yapan işletmeleri, ve yemek siparişi vermek isteyen insanları aynı platformda buluşturuyor. Restoranlara ücretsiz ve komisyonsuz yemek siparişi hizmeti sunuyor. 500 bin TL yatırım sermayesi ile işe başlayan platform, sadece 11 ayda 800 bin TL'lik marka değerine ulaştı. Sitenin mobil versiyonunun ve uygulamasının yıl sonuna kadar hayata geçirilmesi hedefleniyor. Şu anda 900 üye işletme ve 18 ilde hizmet veriyor. Amaç bütün illerde faaliyet göstermek. Hedeflerimiz doğrultusunda, sipariş ve günlük ziyaretçi sayısına ulaşıldı. Platform mevcut sermayesiyle 3 yıl boyunca kendini finanse edebilecek durumda...

 

 

 

19

TAPU

tapu.com

 

EarlyBird Venture Capital ve Hasan Aslanoba'dan yatırım alan Tapu.com, bu yılın nisan ayında kuruldu. İlk defa satıcılarla beraber alıcıların da sesini duyuracağı bir pazaryerini oldukça güçlü yatırımcılar ve deneyimli bir ekiple birlikte sizler için oluşturdu. Tapu.com ticari, konut ve arsa tapuları satışa sunan online bir platform olarak ön plana çıkıyor. Satıcıların bilgilerini doğruladıktan sonra bir açık artırma başlatıyor. Alıcıların diğer teklifleri görebildiği şeffaf bir sistem kullanıyor.

 

 

20

ŞANSLI GÜN

sansligun.com

 

Ali Binici tarafından kurulan Sansligun.com, tüm özel günlere uygun hediyeler, günlük kullanımıza uygun ev, ofis, bahçe veya parti araç gereçleri, tercih edilen onlarca yarı fiyatına otel fırsatları sunuyor.  Kasım 2014 yılında kurulan platform,ilginç ürünler, ev aletleri, fırsatlar gibi toplam 10'dan fazla kategoride binlerce ürün satıyor. “Madem internetten satın alıyoruz daha ucuzu olmalı” sloganıyla yola çıktı.

 

21

YEMEK

yemek.com

 

Yemeksepeti’nin içerik projesi olan Yemek.com, yemeklerle alakalı bütün konular bu platformun içeriğini oluşturuyor. Yani, Geleneksel tatların püf noktaları, ünlü restoranların gizli tarifleri, keşfedilmeyi bekleyen mekanlar, en yeni yemek trendleri ve mutlaka bilmeniz gereken haberlere kadar her şey burada yer alıyor. 2014 Ağustos'ta kurulan Yemek.com, yemekle aramızdaki duygusal bağı güçlendirmeyi hedefliyor.

 

22

MEKAN

mekan.com

 

2014 yılında faaliyete başlayan mekan.com, Aslanoba Capital’in yatırım yaptığı bir start-up. Reyhan Çepik tarafından kurulan ve önümüzdeki dönemde adını sık sık duyulması muhtemel start-up’lardan biri olan mekan.com aracılığı ile gitmek istediğiniz restoran ile ilgili bilgilere ulaşabilir, yorumlara bakabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

 

 

 

24

TOPTALENT 

toptalent.co

 

- Üniversite öğrencileri ve yeni mezunların yoğun ilgisi ile toptalent.co kısa sürede 10 binin üzerinde üyeye ulaştı.

 

- Bugün Toptalent.co’da 100’ün üzerinde üniversiteden, 140 farklı bölümden öğrenci ve yeni mezun yer alıyor.

 

Kurucu ortaklardan bir kafede kahve içerken iyi bir üniversiteden bir hafta önce mezun olmuş bir öğrencinin arkadaşlarına anlattıkları ilhamkaynağı olmuş. Sadece üniversite öğrencileri ve yeni mezunlara odaklanan toptalent.co, staj ve iş ilanları, online case yarışmaları, networking buluşmaları, yetenek programları, zengin içerikler ve etkinlikler ile yenilikçi birçok kariyer fırsatı sunuyor. Nisan 2015’te açılan platform, Marka Stratejileri üzerine 10 yılı aşkın deneyime sahip Mehmet Aksu tarafından kuruldu.Üniversite öğrencileri ve yeni mezunların yoğun ilgisi ile toptalent.co kısa sürede 10 binin üzerinde üyeye ulaştı. Üyeliğin tamamen ücretsiz olduğu toptalent.co öğrenciler arasında her geçen gün popülerliğini artırıyor. Bugün Toptalent.co’da 100’ün üzerinde üniversiteden, 140 farklı bölümden öğrenci ve yeni mezun yer alıyor. Toptalent.co, şirketler için Türkiye’nin ilk İşveren Markası Platformu olarak yenilikçi bir iletişim platformu olarak öne çıkıyor.  Şirketler işveren markası(Employer Branding) çözümlerini kullanarak yıl boyunca gençlerle etkileşim sağlayıp, sürekli iletişimde kalabiliyorlar. Business Lunch, Ceo Dinner, Field Visit, Job Shadowing gibi etkinliklerle öğrencileri iş dünyasının temsilcileriyle buluşturuyorlar.

 

 

25

BUKOLİ   

bukoli.com

 

- Bukoli, İstanbul’un 33 ilçesine yayılan 480 teslim noktasına ulaştı.

- 6 ayda 10 bin paketi müşterisine ulaşmayı başardı.

 

Borusan Lojistik, internet alışverişlerinde yaşanan teslimat sorunlarına çözüm sunmak için esnek ve güvenilir teslimat modeli olan Bukoli’yi geliştirdi. 6 ayda 10 bin paketi müşterisine ulaşmayı başardı. 1v1y.com, Babil.com, hızlıal.com, kitapyurdu.com, e-bebek.com,sachane.com,bikutumutluluk.com, evidea.com ve lilakutu.com e-ticaret sitelerinde kargoya alternatif yeni bir teslimat seçeneği olarak müşterilerle buluşan Bukoli, İstanbul’un 33 ilçesine yayılan 480 teslim noktasına ulaştı. 5 yıl sonunda İstanbul’da 2 bin 500 teslim noktasında var olmayı planlayan Bukoli, takip eden 1.5 yıl içerisinde internet alışverişi açısından önemli hacmi olan İzmir, Ankara, Bursa ve Antalya’ya hizmet götürmeyi hedefliyor. Bukoli'yi Borusan Lojistik Genel Müdürü Kaan Gürgenç  Bukoli modeli için ağırlıklı olarak yazılım ve izleme teknolojileri alanında ilk aşamada 7.5 milyon dolar yatırım gerçekleştirilecek. Bukoli’nin çok basit bir çalışma modeli bulunuyor. Kullanıcı internet siparişi sırasında teslimat için Bukoli’yi seçtiğinde satın aldığı ürünler tercih ettiği esnafa teslim ediliyor. Kullanıcı da istediği zaman Bukoli noktalarından kendine özel üretilmiş bir kodla kolisini teslim alıyor.