ARGE 250


E-ticarette 2018’in en çok satan ürünleri

Turkishtime Dergi

E-ticaret Türkiye’de 2017’de yüzde 25-30 civarında büyüdü. 2018’de de aynı oranda büyümesi bekleniyor. Sektör lideri Gittigidiyor’da satışı en çok artan kategori yapı market oldu. Onu sırasıyla cep telefonu ve aksesuarları, evcil hayvan ürünleri, otomobil, motosiklet ve aksesuarları takip etti. Özellikle evcil hayvan ürünlerinin satışındaki artış dikkat çekici…

 

“Evcil hayvan mamaları büyük ölçekte satın alınan ve ağır olması nedeniyle taşıması nispeten zor ürünler. Kullanıcılar internetten alışveriş yapmanın kolaylığını keşfetti”

 

Genel Müdür Kantarcı’nın verdiği bilgiye göre 2018’in ilk çeyreğinde GittiGidiyor’da en çok aranan kelimeler listesinin birinci sırasında cep telefonu var. Geçen yıl aynı dönemde Nike Air Max ilk sıradaydı.

 

 

 

Türkiye’de perakende e-ticaret hacmi 2013-2016 yılları arasında ortalama yüzde 34 büyüdü. İnternetten yapılan kartlı ödeme tutarına baktığımızda yine son dönemde yıllık yaklaşık yüzde 30’luk artışların söz konusu olduğunu görüyoruz. Bu oranlar, Türkiye’de e-ticaret ekosisteminin ne kadar güçlü bir gelişme sürecinde olduğunun en önemli göstergeleri olarak dikkat çekiyor. 2017’de de ülkedeki genel trendlerin ne olduğundan bağımsız olarak, e-ticaret sektörünün büyüme ivmesini sürdürdüğünü söylemek mümkün. Kesin rakamlar henüz açıklanmış değil ancak sektörün 2017’yi yüzde 25-30 civarında büyümeyle kapattığı tahmin ediliyor. 2018’de de yüzde benzer oranda bir büyüme öngörülüyor.

E-ticaretin lideri Gittigidiyor 2017’yi yüzde 56 büyüyerek bitirdi. 2018 büyüme hedefleri yüzde 50. Kantarcı, “Yine sektörün neredeyse iki katı kadar büyüme elde etmeyi öngörüyoruz” diyor.

GittiGidiyor Genel Müdürü, eBay MENA Bölge Direktörü ve TOBB E-Ticaret Meclisi Başkanı Kantarcı’nın verdiği bilgilere göre e-ticaret sektöründe moda ve elektronik kategorileri e-ticarette çeşitlilik ve büyüme anlamında belli bir hacme ulaşmış durumda. Kantarcı, “Bu nedenle, hacmi nispeten daha küçük olan kategorilerde önümüzdeki dönemde daha hızlı büyüme gerçekleşmesini öngörüyoruz” diyor.

Orta vadede e-ticaret sektöründe en hızlı büyüme vadeden kategoriler arasında anne-bebek ürünleri ve süpermarket başı çekiyor. Yine Kantarcı: “Bunlarla birlikte ev-dekorasyon ve kişisel bakım-kozmetik kategorilerinin de hızla büyümesini bekliyoruz.”

 

Geçen yıl GittiGidiyor’da satışı en çok artan kategori yapı market oldu. Onu sırasıyla cep telefonu ve aksesuarları, evcil hayvan ürünleri, otomobil, motosiklet ve aksesuarları, ofis-kırtasiye, anne-bebek, süpermarket, ev-dekorasyon, beyaz eşya-küçük ev aletleri ile kozmetik ve kişisel bakım kategorisi takip etti.

 

GittiGidiyor’da evcil hayvan ürünleri kategorisi, son yıllarda istikrarlı biçimde büyüyor. Evcil hayvan ürünleri kategorisi, son iki yıldır GittiGidiyor’un genel büyüme oranının da üzerinde seyrediyor. GittiGidiyor 2016’da yüzde 33, 2017’de ise yüzde 56 büyüme kaydederken, söz konusu kategori 2016’da yüzde 75, 2017 ise yüzde 84 oranında büyüdü. Bu veriler de evcil hayvan ürünlerine olan talebin ne kadar yükseldiğinin somut kanıtları olarak karşımıza çıkıyor.

 

Kantarcı bunun nedenlerini şöyle anlatıyor: “Hatta bu kategori, 2017’de platformumuzda en çok büyüyen ilk üç kategoriden biri olmasıyla da dikkat çekiyor. Evcil hayvan ürünleri satışının GittiGidiyor’da hızla artmasının esasında pek çok nedeni var. Bunlardan en önemlisi, ürün ve marka çeşitliliği anlamında çok geniş bir yelpazede seçenek sunmamız. Kullanıcılar farklı özelliklerde birçok ürünü GittiGidiyor’da bir arada bulabiliyor. Hatta fiziki mağazalarda olmayan çeşitler de bizde bulunuyor. Bir diğer önemli etken de elbette tüketicinin hayatına kattığımız kolaylık. Özellikle evcil hayvan mamaları büyük ölçekte satın alınan ve ağır olması nedeniyle taşıması nispeten zor ürünler. Kullanıcılar internetten alışveriş yapmanın kolaylığından faydalanarak verdikleri siparişin kapılarına kadar ulaşmasının rahatlığını keşfetti. Öte yandan, son yıllarda hayvan hakları konusunda da duyarlılığın artması sayesinde hem hayvan sahiplenen vatandaşlarımızın sayısı artıyor hem de duyarlı hayvanseverler sokakta yaşayan minik dostlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak üzere onların ihtiyaçlarını karşılayacak yuva, mama, mama kabı gibi ürünleri daha fazla satın alıyor.”

Evcil hayvan ürünleri kategorisinde en çok büyük illerden ve Marmara, İç Anadolu ve Ege bölgelerinden alışveriş yapılmasına rağmen, Doğu illerinde de bu kategoride alışveriş sıklığının artması dikkat çekiyor. Özellikle Şırnak, evcil hayvan ürünleri kategorisinde yüzde 184 ile alışveriş sıklığını en çok artıran il oldu. Şırnak’ı yüzde 119 ile Bayburt, yüzde 102 ile Adıyaman, yüzde 95 ile Iğdır, yüzde 87 ile Osmaniye, yine yüzde 87 ile Afyon, yüzde 86 ile Düzce, yüzde 83 ile Kırıkkale, yüzde 81 ile Mardin ve yüzde 79 ile Kilis izledi. Kantarcı, “Bu illerde hacim şu anda büyük şehirlere kıyasla daha az olsa da alışveriş sıklığının hızla artması, bize talebin hızla yükseldiğini gösteriyor” diyor.

 

Kadınların bu kategoriye ilgisinin daha fazla olduğu ve son 3 yılda talepte ciddi bir artış yaşandığı gözlemleniyor. Öyle ki, kadınların 2015 yılında en çok aldığı ürünler arasında kedi maması 10’uncu sıradayken 2016’da üçüncü, 2017’de ise ikinci sıraya yükseldi. Kedi kumu 2015’te sıralamada 29’uncu iken, 2016’da 16’ncı ve 2017’de ise yedinci sırada yer aldı. Köpek maması ise 2015’te kadınların en çok aldığı ürünler arasında 25’inci sırada kendine yer bulurken, 2016’da 14’üncü sıraya, 2017’de ise sekizinci sıraya yükseldi.

 

 

En çok aranan kelimeler

GittiGidiyor’da tüketicilerin görüntülemek istedikleri ürünleri yazdığı arama çubuğu trendleri gösterme anlamında önemli bir gösterge. 2018’in ilk çeyreğinde GittiGidiyor’da en çok aranan kelimeler listesinin birinci sırasında “cep telefonu” var. Geçen yıl aynı dönemde “nike air max” ilk sıradaydı. Bu yıl cep telefonunu “TV ünitesi” ve “avize” kelimeleri takip ediyor. Dördüncü sırada ise “L.O.L bebek” geliyor. Bir çeşit sürpriz yumurta olan bu oyuncaklar son dönemde çok popüler. İlk çeyrekte en çok aranan ilk 20 kelime arasına bu yıl “Galatasaray” da girdi. Önceki yıl ilk 50’de bir spor kulübünün ve futbol takımının ismi yoktu. Kantarcı, “2018’de gerçekleşen bu sürprizin nedeninin, Galatasaray’ın 26 Ocak’ta resmi ürünlerine yönelik yaptığı ‘Yellow Friday’ indirim kampanyası olduğunu görüyoruz. Çünkü aynı tarihte Galatasaray kelimesinin GittiGidiyor’da aranma oranı ortalamanın 10 kat üzerine çıktı” diyor.

GittiGidiyor’da 200’den fazla markanın resmi mağazası bulunuyor. Öget Kantarcı, “Markaların GittiGidiyor’da mağaza açması bizim e-ticaret sektörünü büyütme ve perakendecileri e-ticarete en iyi şekilde entegre etme hedefimizi destekliyor” diyerek şöyle devam ediyor: “Diğer yandan, GittiGidiyor’u ziyaret ettiğinde büyük markaların ürünlerini görmek isteyen tüketicinin beklentisini de karşılamak istiyoruz. Bu girişim markalar açısından da avantaj sağlıyor çünkü GittiGidiyor ayda yaklaşık 85 milyon ziyaret alıyor. Bünyemizde binlerce marka ve 50’den fazla kategoride 15 milyonu aşkın ürün var. Markaların kendi internet sitelerinde bu ziyaret sayısını yakalaması çok kolay değil. Bu da onlar için daha geniş kitlelere ulaşıp daha fazla satış yapma potansiyeli yaratıyor.”

 

Mobil aldı götürdü

GittiGidiyor toplam trafiğinin yaklaşık yüzde 70’i artık mobilden geliyor. 2017’de Gittigidiyor’un mobil satış hacmi 2016’ya kıyasla yüzde 100 arttı. Aralık 2017 itibariyle mobilin toplam satış hacmindeki payı yüzde 45 oldu. Aralık 2017 itibariyle mobil uygulama indirilme sayısı yaklaşık 6.5 milyon.

 

 

Kutu kutu

Çok satan sürpriz ürünler

  • 2016 yılının ilk yarısında sağlıklı yaşam ve kilo verme konularının gündeme oturması gojiberry’i dönemin yıldızı haline getirmişti.
  • 2017’de stres çarkı sürpriz ürün oldu. Stres çarkı6 milyon kez arandı ve yıl boyunca en fazla aranan ürün oldu.