ARGE 250


Yarının yıldızı 100 Start-up! (50-75)

Barış Soydan

 

Her yıl Turkishtime en çok umut vadeden 100 Start-up’ı belirliyor. İşte gündemdeki şirketler…

1-25'i okumak için tıklayın.

25-50'yi okumak için tıklayın.

 

50

BİSİKLETÇANTA

bisikletcanta.com

Bisikletcanta.com, Senem Türkaydın Elmalı ve Engin Elmalı tarafından 2014'ün Ağustos ayında kuruldu. SemÇanta adıyla 2014'ün başından beri markalarını yaratan çift, bu platformu ürünlerini müşterilerine daha düzenli biçimde sunabilmek için kuruldu. Bisiklet tutkunu çift, böylelikle sektörün ihtiyaçlarına yakından şahit oldukları için amaca ve ihtiyaca uygun ürünler satıyor. Piyasadaki çantalarda model yetersizliği, bisiklet renklerine uygun çanta bulamamak ve fiyatların çok yüksek olması gibi sebeplerle önce kendi ve yakın çevrelerinin ihtiyaçlarına çözümler üretmeye başladılar. Artan talep doğrultusunda bu işi mini bir endüstriye dönüştürdüler.

 

51

YERDENEVAR

yerdenevar.com

Mimari, tasarım ve ev dekorasyon ürünleri alanında hizmet veren yerdenevar.com, 2015 yılı içinde kurulan niş e-ticaret sitelerinden  biri... yerdenevarErtunga Çiğdem tarafından kurulan platform, tasarım, sağlıklı ve kendinden kaymaz modüler halılar ile insanlara halılarını tasarlayarak, istedikleri ebatta halı almaları ve modüler parçalar sayesinde istedikleri zaman halılarının modelini değiştirme özgürlüğü sunuyor. Bununla beraber anti bakteriyel ve anti alerjik özelliği ile müşterilerimizin sağlığınıda koruyor.  Sektörün niş ürünlere ihtiyacı olduğunu söyleyen Ertunga Çiğdem, "Türkiyede bir ilk olan www.yerdenevar.com fikri ortaya çıktı" diye konuşuyor. Ayda ortalama 9-10 adet halı siparişi alan platform, en çok tercih edilen ürünleri arasında Bloom Modüler Halı modeli var. 2016 yılı hedefleri arasında; online e-ticaret kapasitesini artırmak, AVM satış corner ları ve home deco mağazalarında yer almayı hedefliyor.

52

YENİDEN SATILIK

yenidensatilik.com

 

Yenidensatilik.com, ikinci el ürünler için ücretsiz ilan hizmeti sunuyor. Tur aTech‘in bir iştiraki olan Yeniden Satılık, Gamze Özden ve Özgür Özden tarafından kurulan bir girişim.2014'ün Ekim ayında sektörde yer almaya başlayan girişim,  Kurulduktan sonra ilk iki ayda 600 üyeye ulaştı. Platformda yapılan satışlardan yüzde 5’lik komisyon alınıyor. Ayrıca ana sayfada bulunan 5 ayrı kategorideki ilanlar ise ücretli...

 

 

 

 

53

İŞ ARA

isara.gen.tr

Hataylı iki girişimci Ömer Faruk Doğan ve Mustafa Burak Erbaş tarafından hayata geçirildi. Şu an 90 bin’e yakın iş ilanı İsara.gen.trde listelenebiliniyor. İsara.gen.tr üzerinde sadece kariyer sitelerinin ilanları bulunmuyor. Diğer kariyer sitelerinden farklı olarak  sektörde bulunan diğer yani rakip işveren sitelerinin de ilanlarını bulmak mümkün. Platformun Andorid uygulaması var.

 

54

COCTEYL

cocteyl.com

Cocteyl.com, kadın, erkek, ayakkabı-çanta ,takı ve unique kategorilerinde çok özel ürünler sunuyor. Geçtiğimiz Ocak ayında kurulan platform, 43 markayla hizmet veriyor. Her zevke ve bütçeye uygun ürün çeşitliliği yanında en iyi fiyat oranlarıyla alışveriş deneyimi yaşatıyor.

55

KUPON JET

kuponjet.com

Kuponjet internette alışveriş yaparken kullanabileceğiniz indirim kuponlarını sizlere tamamen ücretsiz bir şekilde sunuyor. 2014'ün Ağustos ayında kurulan sitedeki kupon kodları ile birbirinden avantajlı indirimler ve fırsatlardan yararlanma fırsatı veriliyor. İndirimli alışverişin doğru adresi olarak nitelendirilen platform, dikkat çeken start-up'lar arasında yer alıyor.

 

 

 

56

Refpool

refpool.com

Refpool.com, şirketlerin aradığı yetenekleri güvendiği insanlarla bulunmasını sağlayan bir platform. Uygun v en doğru yeteneği bulunmasını sağlıyor. Şirketlerin aradığı yeteneği güvendiği insanlarla bulmasını sağlıyor.Yani  işe alımı referanslar üzerinden yürütüyor. Platform, 2014'ün Temmuz ayında Arif Sırrı ve Tunca Üçer tarafından kuruldu.

 

57

BAYILACAKSIN

bayilacaksin.com

Bayılacaksın, adından da anlaşıldığı gibi hayata renk katacak en ilginç ürünleri müşterilerine sunan bir internet sitesi... Klasik hediyelerden sıkılanlara hitap eden platform ''Yılbaşı'' ve ''Sevgililer günü''konseptli hediyeleriyle dikkat çekiyor. Ocak ayında kurulan bayilacaksin.com 2015'in ilk start-up'ları arasında yer alıyor.

 

58

ARGÜMAN

arguman.org

Argüman.org, bir argüman analizi platformu olarak tanımlanıyor. Yani  kullanıcının öne sürdüğü argüman sitenin diğer kullanıcıları tarafından “çünkü”, “ama”, “ancak” gibi bağlaçlarla destekleniyor ya daveya çürütülüyor. Eylül 2014'te Fatih Erikli  tarafından kurulan platform, yakın zamanda Türkiye dışındaki kullanıcılara açıldı. İngilizce versiyonuna en.arguman.org adresinden yayına başladı.

59 

POSİTİVE ENERJ

positiveenergy.com

B2b alanında ticari binalara ve banka,perakende , supermarket,hotel vb zincir mağazalara sürdürebeliri enerji yönetim teknolojisi hizmeti sunan Positive Enerji, Soner Hacıhaliloglu - Cem Aybar ve Fatih Kılıc ortaklıgında Temmuz 2014 yılında 50 bin TL yatırım ile kuruldu. Kurucu ortaklardan soner Hacıalioğlu,  Akıllı enerji analizi teknolojisi ile binaların yapısı ,kullanım alışkanlıkları ve çevre şartları gerçek zamanlı analizler ve karar destek sistemi ile bina kullanıcılarına binanın hayat döngüsünün nasıl olduğu hakkında bilgi veriyoruz" diye konuşuyor ve ekliyor: "Gelistirdiğimiz IoT ve Bulut tabanlı yazılım ile tüm ticari binaların ve zincir magazaların 7-24 calısan akıllı Sanal Enerji Danısmanı yaratma hedefindeyiz..." 2015 yılında 200 bin dolarlık ilk tur yatırım aldı. 2015 yılında 150 bin  dolar ciroyla kapamayı hedefliyorlar. Şu anda mevcut olan 5 kurumsal müşterisi bulunuyor. 2016 yılı sonunda bu sayıyı 15 kurumsal müşteriye ve 10 bin  noktada enerji analizi yapmayı planlıyor. Yani hedefler büyük... Ayrıca Positiveenergy.com, 2016 ylının ikinci ceyreğinde Avrupa'da bir ofis açıp, ürünü Avrupa ve MENA bölgesinde pazara sürmeyi hedefliyor.

 

60

TRAFİK GEREÇLERİ

trafikgerecleri.com

2015 yılının Mart ayında kurulan trafikgerecleri.com; delinatör, trafik konileri, uyarı ve reklam tabelaları, yol kasisleri, yol butonları, plastik zincir ve ilgili ürünlerin satışını yapıyor. Daha önce çeşitli e-ticaret girişimleri yapan Faruk Arslan ve Mustafa Dutar tarafından kurulan platform, gelecek dönemde iş sağlığı ve güvenliği konusu üzerine yoğunlaşmayı planlıyor.

 

61

 

ARPANDORA

arpandora.com

 

Pandora 2015 yılında Kemal Akçalı ve Caner Soyer önderliğinde Hilmi Özdemir, Berkay Ako ve Hazal Rodop'un tarafından kuruldu.,Aslında fikir kurucu ortaklar Caner Soyer ve Kemal Akçalı'nın İzmir'de işlettikleri reklam ajansının inşaat firması olan bir müşterisinin ihtiyacına çözüm olarak ortaya çıktı. Berkay Ako, "Arttırılmış ve Sanal gerçeklik teknolojileriyle ihtiyaca özel mobil uygulamalar geliştiriyoruz. Bir mimari makette bulunan özelliklerin yanı sıra animasyonlar ile zenginleştirilmiş görselliğe sahip olan uygulama, daha etkileyici bir kullanıcı deneyimi, taşınabilirlik ve pazarlama kabiliyeti sunmayı amaçlıyor" diye konuşuyor.  Arpandora.com, E-tohum ve 2 melek yatırımcıdan toplamda 200  TL bin yatırım aldı.

 

 

 

62

 

WEBRAZZİ STORE

webrazzistore.com

 

Webrazzistore, Türkiye'nin online medya ve konferans markası Webrazzi'nin yeni girişimi... Arda Kutsal'ın öncülüğünde geçtiğimiz Haziran ayında hayata geçirildi. Özellikle girişim dünyasının yakından tanıdığı isim Arda Kutsal öncülüğünde kurulan Yeni nesil teknoloji ürünlerinin yer aldığı bir online mağaza... Webrazzistore'da dronelar, akıllı bileklikler, kablosuz müzik sistemleri, akıllı ev gereçleri ve kulaklıklar gibi yenilikçi ürünler yer alıyor. İnternet sitesinde yer alan bilgiye göre online kampanyalarla klasik bir e-ticaret deneyimi sunmak yerine, marka ve takipçilerin kolayca etkileşime geçeceği bir native commerce platformu olmayı hedefliyor.

 

 

 

63

 

BAHSİMEGÜVEN

bahsimeguven.net

 

Geçtiğimiz Mart ayında kurulan bahsimeguven. iddaa tahmin sitesi olarak dikkat çekiyor. Haftalık ve aylık kupon gönderim paketlerine dahil olan üyelerimize kupon gönderim hizmeti sunuyor. Kullanıcılara gün geçtikçe artan detaylı çalışmalarla iddaadan daha iyi bir şekilde kazanmak ve kazandırmayı amaçlıyor.

 

 

64

 

MAGNETAVM.COM

magnetavm.com

 

2015'in ilk start-up'larından biri olan Magnetavm.com, online alışveriş alanında hizmet veriyor. Perakende sektöründe faaliyet gösteren platform, Onur Göksel tarafından kuruldu. 21 ana ve yüzlerce alt kategoride yüzbinlerce ürün çeşidiyle tüketicilerle buluşuyor.

 

 

65

YASTIGIM SEKIL

yastigimsekil.com

 

Yastıgımsekıl.com son dönemin popüler simgeleri emojilerden esinlenerek yapılan ürünlerin satıldığı bir eticaret sitesi... Sitede yastıklar ve happieballlar yani mutluluk topları satılıyor. Bekir Çağrı Çelik, Elif Özgecan Hız ve Barış Hız‘ın ortak projesi olarak geçtiğimiz Mart ayında açılan sitede satılan bütün ürünler el yapımı... Platform bir taraftan da sosyal bir girişim örneği... Sitedeki Happieball ürün koleksiyonu, ek gelir ihtiyacı olan kadınlara yeni bir iş imkanı sağlıyor. Site yakın zamanda yurt dışına da açılacak.

 

 

66

SAĞLIKLIYEMEK

saglikliymek.co

 

Sağlıklıyemek.co, online siparişle ev yemekleri sunan bir  girişim. Eylül 2014 yılında yemek sektörü konusunda deneyimli bir isim Ali N. Koç tarafından kuruldu. 2012’den beri Altunizade’deki mutfaklarında kurumsal şirketlere butik yemek hizmeti sunarken, artık son kullanıcıya online siparişle sunmak üzere SağlıklıYemek.Co’yu hayata geçirdiler.  Aylık Menü, Seçmeli Yemekler, İçecekler, Günün Tatlısı ve Abonelik Paketleri olmak üzere 5 farklı kategoride sunuluyor. Anadolu yakasında Altunizade, Beylerbeyi, Kısıklı, Üsküdar, Çengelköy ve Ataşehir’ e; Avrupa yakasında da Etiler, Maslak ve Levent bölgelerine servis sunuyor.

 

 

 

67

BİRMESLEK

birmeslek.com

 

Emrah Sarıdaş ve Mehmet Bilgin tarafından geçen yılın Ağustos ayında kuruldu. Özellikle meslek seçme aşamasında olan gençler için rehber niteliği taşıyor. Birmeslek.com’da hangi meslek ne işi yapar sorusuna yanıt bulmakla birlikte ilgili meslekte tecrübe sahibi profesyonellerle yapılan video röportajlarla da meslek profesyonellerinin tecrübelerinden yararlanılması sağlanıyor. Platformda mimarlık, mühendislik, tasarım, güzel sanatlar, sağlık, finans, eğitim gibi birçok temel kategori altında meslekler yer alıyor. Üyelik gerekmeksizin her türlü içeriğin erişilebiliyor olsa da üyelere özel bazı avantajların söz konusu olacak.

 

 

 

68

LALAEĞİTİM

Lalaegitim.com

 

Kasım 2014 yılında kurulan Lalaegitim.com, YGS ve LYS sınavlarına hazırlanan öğrencilerin sene boyunca çözdüğü soru bankalarındaki performansını ölçen, çözülen soru sayısındaki netleri artırmaya sağlayan bir takip sistemi olarak tanımlanıyor. Eray Erdoğan tarafından kurulan site, sene boyunca anlaşmalı yayınevlerinin soru bankalarından çözülen her testi her soruyu kontrol ediyor ve her konudaki başarı oranını kayıt altına alıyor. Bu bilgileri günlük/haftalık/aylık veya herhangi bir zaman diliminde raporluyor.

 

 

 

69

AGHLAB

Aghlab.com

 

Aghlab.com Can Eren Aladağ tarafından 2014’ün Eylül ayında Okul öncesi, çocuklara yönelik eğitici ve öğretici mobil oyun platformu hayata geçirildi. Okul öncesi 3-6 yaş arası çocukların zihinsel gelişimlerini destekleyici eğitici, öğretici ve eğlenceli mobil oyunlardır tasarlanıyor. Öğretici ve eğitici mobil oyunlar aynı zamanda velilere sağladığı raporlamalarla, çocukların gelişimlerinin yakından takip edilmesine olanak sağlanıyor. Amaç, teknolojinin ilerlemesiyle beraber kullanımı artan ve kolaylaşan teknolojik cihazların çocuklar için yalnızca bir oyun aracı olmasını engelleyerek, eğitimlerine ve gelişimlerine destek sağlayacak yararlı araçlar haline getirmek.

 

 

 

 

70

PROTRANSLATE   

protranslate.net

 

Kerem Kalkancı, Burak Balık ve Kerem Hallaç tarafından kurulan protranslate.net, online profesyonel çeviri hizmeti veriyor. Kurucu ortaklardan Kerem Kalkancı, Protranslate'in 2005 yılında kurdukları ve ayda 1 milyon ziyaretçi sayısına ulaşan Birimcevir.com'un daha profesyonel hali olduğunu belirtiyor. 2015 yılında 100 bin dolarlık yatırım alan Protranslate, 1 milyon dolarlık marka değerine ulaştı. 2014'ün Eylül ayında kurulan platform, İngilizce, Almanca ve Arapça gibi potansiyeli yüksek dillerde çift yönlü çeviri hizmeti veriyorlar. Bu şekilde daha da büyüyerek, yurtdışındaki müşteri potansiyeline ağırlık vermeyi hedefliyorlar.

 

 

71

TRADIMUM

tradimum.com

 

Tradimum'un internet sitesinde yapıPazarlama, müşteri ilişkileri, satış ekibi, finans , proje yönetimi  yani bir işletmedeki tüm bölümlerdeki işleyişin tek bir sistem üzerinden daha etkin yürütülmesini sağlayan bir platform. Sistem iş verimliliğinin artırılmasına olanak sağlıyor.  Merkezi İzmir'de olan platform 2014'ün Eylül ayında Zamin Namazov tarafından geliştirildi.

 

 

72

FOTOFES

fotofes.com

 

İzmir merkezli girişimlerden olan Fotofes, iki fotoğrafçılık tutkunu girişimci Jo-Pierre Lerm ve Kadir Avcı tarafından hayata geçirildi. Eylül 2014 yılında kurulan platform, fotoğraf paylaşım platformu olmasının yanı sıra fotoğraf ekipmanı satan dükkan/mağazalara bir pazaryeri de bulunuyor. Ayrıca FotoFes.com içerisinde bulunan inceleme, röportaj ve makaleler var. Böylece kullanıcılara fotoğraf sanatının püf noktaları anlatılıyor. Platformda ücretsiz, standart, profesyonel, ajans ve dükkan olmak üzere 5 adet abonelik türü mevcut.

 

 

73

CADDEMEGA

caddemega.com

 

Caddemega.com, 2015 yılında kurulan bir diğer online pazar yeri... 15 kategoride geniş ürün yelpazesine sahip olan sitede yer alan ürünler için stok tutulmuyor. Ürün sipariş edildikten sonra ana toptancılardan tedarik ediliyor. Online Mağaza Elektronik Ticaret 'de satılan her ürün en az 2 yıl olmak üzere ithalatçı veya üretici firma garantisi veriyor.

 

74

HEPSİTESBİH

hepsitesbih.com

 

Bilindiği üzere tesbih artık sadece bir inanç gereci olmaktan çok bazı erkeklerin vazgeçilmez aksesuarı durumunda... Bu göz önüne alındığında aranılan bütün tesbih çeşitlerini bir arada satan bie e-ticaret sitesinin olması şaşırtıcı olmasa gerek. Şubat 2015 yılında kurulan Hepsitesbih.com'da Toptan fiyatına perakende Doğaltaş, Kuka, Kehribar, Oltu Taşı Tesbihler online olarak satılıyor.

 

 

75

DRONEKİRALA

dronekirala.com

 

Gökay Borulday, İlkay Barbaros ve Onur Uz tarafından kurulan dronekirala.com, 2014 yılının ikinci yarısında kurulan ilginç start-up'lar arasında yer alıyor. ‘uzaktan kontrol edilen, pilotsuz hava aracı’ olarak tanımlanan drone‘larla gökyüzünden çekim yaparak pilotuyla birlikte komple bir hizmet sunan özel bir kiralama konsepti. Platform, “Özel günlerinize bir de bu açıdan bakın!” sloganı ile yola çıktı.