AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Akım Metal, Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi Temelli Dijital Dönüşüm Projelerine Ağırlık veriyor!

Turkishtime Dergi

Yarım asırdır beyaz eşya ve otomotiv sektörlerinde tedarikçi sanayi olarak yer alan Grubumuzda 2011 yılında kurulan Ar-Ge Merkezimizle birlikte katma değerli teknolojiler üreten şirketler topluluğuna dönüştük. 

Ülkemizde özellikle üretimi sınırlı veya hiç olmayan konular üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  SMB Technics markamız altında Hareket Kontrol Teknolojileri ve CNC Takım Tezgâhları üzerinde çalışırken, Fermada markamız ile LED Aydınlatma Teknolojileri konularında çok sayıda ürün ortaya çıkardık ve yeni ürünler üzerinde çalışmalarımız devam etmektedir.

Ar-Ge Merkezimizde 80’i araştırmacı mühendis olmak üzere 149 çalışma arkadaşımızla toplam 88 patent/faydalı model başvurusu yaparken, 46 uluslararası, 31 ulusal makale ve bildiri yayınladık. 2022 yılı içerisinde kurulum çalışmaları biten iki yeni Ar-Ge Merkezimiz kuruluşunu tamamlayarak, toplamda üç Ar-Ge Merkezine ulaşmayı hedefliyoruz.

Türkiye’nin ticarileşen ilk endüstriyel servo motor ve sürücü ailesini kullanıcıların hizmetine sunduk. Yurt içi bayilik çalışmalarımızla şu anda 13 bayimizle yolumuza devam ediyoruz.

CNC takım tezgahlarımızın üretimi için yeni fabrikamızı devreye aldık. Otomotiv ve savunma sanayi firmalarımıza özel çözümler sunan torna tezgahlarımızla sektörde oldukça başarılı olduk. Ülkemizin katma değeri yüksek ürünleri üretmeye ihtiyacı bulunmaktadır. Bu bağlamda kilogram başı değeri 80 Dolar üstü olan SMB Technics servo motor ve sürücülerimiz gibi katma değerli ürünlerin üretilmesi oldukça önemlidir. 

Son üç yıldır her geçen gün genişlettiğimiz yazılım ekiplerimizle yapay zekâ ve makine öğrenmesi temelli dijital dönüşüm projelerine ağırlık vermeye başladık. Türkiye’nin standartlara uygun ilk LED sürücü ailesini ortaya çıkardık.

Savunma sanayinde yerlileşme ve millileşme çalışmalarında kendi uzmanlık alanlarımızda 100’e yakın kritik öncelikli motoru yerlileştirdik. Her biri kendi alanında uzman ve özveriyle çalışan çalışma arkadaşlarımızla inovatif, rekabetçi, yüksek katma değerli ve sürdürülebilir projeler üzerine çalışıyor ve ülkemize hizmet etmekten gurur duyuyoruz.

Yüksel YILDIZ
 Ar-Ge Merkezi Yöneticisi, Akım Metal