ARGE 250


“100 dolara girişiminizi başlatabilirsiniz”

Barış Soydan

Son dönemde dünyada ilham alınan birçok girişimcilik hikayesi var. Bu hikayelerin başında Steve Jobs ve Apple geliyor. Steve Jobs’un 1976 yılında bir garajda iki arkadaşı ile yarattığı şirketin kuruluş sermayesi dört haneliydi. Jobs’un iki arkadaşından biri olan Ronald Wayne, şirketin yüzde 10 hissesini sadece 800 dolara satmıştı. Girişimcilik tarihinin en ilgi çekici hikayelerinden birisi olarak Apple’ın kuruluşu yeni dönemin girişimcilerine önemli dersler sunuyor. Artık girişimcilik için büyük sermayeler değil parlak fikirler ve yeteneğin doğru kullanılması daha önemli. Kendisi de bir girişimci ve yazar olan Chris Guillebeau ‘100 Dolarlık Girişim’ kitabında 100 dolar ve hatta daha azına bile bir girişim kurulabileceğini, önemli olan kişinin yeteneklerini bu doğrultuda kullanması olduğunu söylüyor. New York Times’ın en çok satan iş kitapları listesinde üst sıralarda yer alan ‘100 Dolarlık Girişim’ kitabı özellikle genç girişimcilere önemli tavsiyeler sunuyor. Chris Guillebeau, kitabını ve kendi girişimcilik hikayesini Turkishtime’a anlattı.

Kitabınız genç girişimciler için önemli bir rehber niteliğinde. İlk olarak gençlere kendi girişimlerini kurma konusunda ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?
Benim girişimini başlatmak isteyen kişilere bu konuda verebileceğim en iyi tavsiye, beklemekten vazgeçmeleridir. Onların girişimleri konusunda yapacakları
herhangi bir adım durmaktan iyidir. Birçok fikir piyasada tüketiciye ulaşamıyor. Çünkü bu fikirlere sahip olan girişimciler, fikirlerini tüketicilere sunmadan önce her türlü detayın tümüyle çözülmüş olduğu yönünde ikna olmayı bekliyorlar. ‘100 Dolarlık Girişim’ kitabı dolayısıyla birçok fikir hakkında konuşuyoruz. Bu kitap dolayısıyla tanıştığımız girişimcilerin ortak noktası çok fazla paraları olmadan risk alarak sadece sahip oldukları özelliklerini kullanarak girişimlerini başlatmaları.

Kitabınızda girişim başlatmak için iki basamağa dikkat çekiyorsunuz. Birinci basamak, pazarlaması yapılacak bir ürün bulmak. İkinci basamak ise bu ürünleri satın alacak bir müşteri kitlesi bulmak. Girişimciler satılacak ürün fikrini ve bu ürünü satın alacak müşterileri nasıl bulabilir?
Bu konudaki fikirleri ve müşterileri bulmak için başvurulacak en kolay yollardan bir tanesi kendi hayatınızı düşünmek. Hayatınızı nasıl geçiriyorsunuz? Nelere ihtiyaç duyuyorsunuz? Hayatınızı neler daha iyi bir hale getirebilir. Günlük yaşamınızda ne gibi aksaklıklar var? Bunları bir otomobil galerisinde pazarlık yapmak kadar büyük şeylerden bulaşık makinenize deterjan doldurmaya kadar düşünün. İnsanlar size yaşadıklarınızla ilgili aynı soruları sorup tavsiye almaya geliyorlar mı? Unutmayın ki gündelik hayatta sizi rahatsız eden şeyler başkalarını da rahatsız ediyordur.

İçinde bulunduğumuz dönemde internet ve dijital mecralar girişimciler için önemli bir alan olarak görünüyor. Siz girişimcilik konusunda dijital mecraların gücünü nasıl değerlendiriyorsunuz?
Şunu kolaylıkla söyleyebiliriz ki modern ekonomi tarihinde içinde bulunduğumuz dönem kadar hiçbir dönem bir girişim başlatmak için bu kadar uygun koşullar sağlamamıştır. İnternet, işiniz her ne kadar küçük ve niş olursa olsun kolaylıkla sizi potansiyel müşterilerinizle buluşturuyor. Şunu hatırınızdan çıkarmayın, sattığınız ürün iplik ya da yatak gibi tamamen analog olsun, internet sattığınız ürün ya da yaptığınız iş ile ilgili olarak bir müşteri topluluğu yaratma ve bu toplulukta bir satın alma coşkusu oluşturmak için hala en mükemmel yol.

Kitabınızla ilgili geri dönüşler nasıl? Kitabınızdan ilham alarak girişimlerini başlatmış girişimciler var mı?
Aslına bakarsanız kitaba geri dönüşler çok iyi gidiyor. Neredeyse her gün 20’den fazla ülkeden yeni bir girişimin başladığı haberini alıyorum. ABD Florida’da kendi yoga stüdyosunu kuran bir kadın girişimci, Güney Kore’de yeni bir donut kafesi açan bir girişimci ve İtalya’da bir panini restoranı açan bir girişimci bulunuyor. Bununla birlikte birçok online girişimin başladığını da duyuyorum.

Sizin kitabınızda Türkiye gibi yükselmekte olan ülkelerde bulunan girişimcilere özel ne gibi unsurlar yer alıyor?
‘100 Dolarlık Girişim’ kitabı herhangi bir yer ve zamanda bulabileceğiniz fırsatlarla ilgili. Yeni bir girişim başlatma konusundaki bu fikirler herhangi bir ülkeye özgü değil. Bu fikir, olasılıkları araştırma ve onları değerlendirme yönünde küresel geçerliliği olan bir çabadır. Bir hizmet ya da bir ürün sunmak yeni bir serüvene başlamak ve bu serüvene kendini adamaktan daha az önemlidir.