ARGE 250


1751 havalimanının üst düzey yöneticisi İstanbul’da

Barış Soydan

TAV Havalimanları, küresel hava trafiğinin yüzde 95’ini yönlendiren 800’den fazla üst düzey havalimanı yöneticisini İstanbul’da ağırlıyor. Havalimanı işletmecilerinin çatı örgütü Airports Council International (Uluslararası Havalimanları Konseyi – ACI World) ve Avrupa kolu ACI Europe bu yıl genel kurullarını Türkiye’ye taşıdı.

Hafta sonu tamamlanan genel kurulların ardından İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşen konferans ve fuarla boyunca havalimanları ve havacılıktaki yeni trendler ve öngörüler tartışılıyor. Etkinlik, sektör temsilcileri arasında deneyim paylaşımı ve yeni iş fırsatları açısından da önem taşıyor.

Konferansta havacılığın dönüşümü konuşulacak

Fuar ve konferans, yarın (11 Haziran) TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, ACI World Yönetim Kurulu Başkanı Yiannis Paraschis ve ACI World Genel Sekreteri Angela Gittens’ın konuşmalarıyla açılacak.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Şener, saat 13:15-15:15 arasında gerçekleşecek “Dinamik liderlikle dönüşümü başarmak” başlıklı panelde konuşmacı olarak yer alacak. Şener, TAV Havalimanları’nın kısa sürede dünyanın sayılı işletmecileri arasına girişinin öyküsünü paylaşacak ve geleceğe yönelik öngörülerini paylaşacak.

Panelin diğer konuşmacıları ACI Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rick Piccolo, Toronto Havalimanları İşletmesi (GTAA) İcra Kurulu Başkanı Howard Egg, Londra Gatwick Havalimanı İcra Kurulu Başkanı Stewart Wingate, EUROCONTROL Genel Direktörü Frank Brenner ve Infraero Başkanı Antonio Gustavo Matos Do Vale olacak.

İki ödül töreni

Etkinlik kapsamında iki ödül töreni de yer alıyor. Bu akşam (10 Haziran) düzenlenecek törenle ACI Europe tarafından dokuzuncu kez verilecek “En İyi Havalimanı Ödülleri” sahiplerini bulacak.

Yarın (11 Haziran) ise ACI World tarafından 2006’dan bu yana verilen ve tamamen yolcuların deneyimlerine dayanarak belirlenen “Havalimanı Hizmet Kalitesi Ödülleri” (Airport Service Quality-ASQ) açıklanacak.