ARGE 250


2015’i ‘özgür tüketici’ şekillendirecek

Elif Akın

Tüketicinin artık her an internete bağlı olması her şeyi büyük ölçüde değiştirdi. İşte bu noktada 2015 yılında ibeacon gibi müşteriyi dijital verilerinden takip ve tanıma teknolojilerini, makinelerin kendi aralarındaki iletişimini (nesnelerin interneti) ve yine yer bağımsız erişim sağlayan bulut teknolojilerinden yükselen girişimleri çok daha fazla göreceğiz. Kullanıcıların perakendeden, çağrı merkezine kadar tüm kanallarda aynı deneyimi yaşatan omnichannel yaklaşımı da hayatımıza daha fazla girecek.

2014’te büyüme perakendenin dönüşümünden geldi

2014 yılında internet girişimlerinin karlılık yaratmaya çalıştığını kaydeden  Inveon CEO’su ve Yönetici Ortağı Yomi Kastro, büyümenin ise perakende markalarının e-ticaret kanadında gerçekleştiği bilgisini veriyor. Çok sayıda geleneksel markanın dijital entegrasyona yatırım yaptığını kaydeden Kastro, Türkiye’nin bu konuda dünyayı yakalama yönünde hareket ettiğini belirtiyor. TÜBİSAD’ın hazırladığı 2013 yılı e-ticaret pazar büyüklüğü raporuna göre dünyada e-ticaretin başını İngiltere çekiyor. Ülkede online perakendenin toplam perakendeye oranı yüzde 11’lere tırmanıyor. Gelişmiş ülkelerde bu rakamın ortalaması 5.5 iken Çin, Polonya gibi gelişmekte olan ülkelerde ise ortalama yüzde 3.5 seviyesinde. Internet penetrasyonunun yüzde 49 olduğu ülkemizde ise online perakende 7.3 milyar TL büyüklüğe ulaştı. Ancak online perakendenin toplam perakendeye oranının hala yüzde 1.3’ler seviyesinde olması potansiyeli de ortaya koyuyor.

10 maddede 2015 yılında öne çıkacak e-ticaret teknolojileri

1. “Omni-Channel” kavramı ile fiziksel mağazadan alışveriş yapan bir müşteriye daha önce satın aldığı ürünlere göre e-ticaret sitesinde ürünler öneren ya da e-ticaret sitesinde alışveriş yapan müşterileri fiziksel mağazada tanıyıp onlara özel indirim ve promosyon sunan teknolojiler artacak.

2. E-ticaret siteleri için “yeni üye” kazanımı, ciro odaklı agresif kampanyalara göre daha çok ön plana çıkacak.

3. iBeacon teknolojileri ile entegre e-ticaret siteleri müşterilerine lokasyon bazında teklif verebilecek, kampanyalar tasarlayacak.

4. Mobil cihazdan satın alan müşterinin gerçekten “mobil” olup olmadığı önem kazanacak.

5. E-ticaret platformları için mobil uyumlu sayfalar yerine mobil uygulamalar önem kazanacak.

6. E-ticaret sitelerinden satın alınan ürünlerin kargo saatleri ve günleri dışında da teslim alınabilmesi ile ilgili lojistik yatırımları artacak.

7. “ROPO” (Research Online Purchase Offline - “internetten araştırıp mağazadan satın alma”) analizleri e-ticaret markalarının gündemine girecek.

8. Google Analytics’e ek olarak “Actionable Analytics” raporlama araçları daha çok öneme sahip olacak. Birden fazla ölçümleme aracının aynı anda ve entegre kullanılması ile “Predictive Analytics” yaklaşımı ön plana çıkacak.

9. Yerel çoklu ödeme sistemleri artacak ve ödeme sistemleri entegrasyonları daha da gelişecek.

10. SEO çalışmalarında yeni odak sosyal medya olacak.