AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


2018'de sanayide 3 milyon robot çalışacak!

Turkishtime Dergi

Dün başlayan ve bugün akşam saatlerine kadar devam edecek olan Forum İstanbul 2017'de açıklamalar yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü:" 2018'de sanayide kullanılacak robot sayısının 3 milyon olması bekleniyor" dedi. 

Türkiye'deki Sanayi Devrimi 4.0 hakkında bilgiler veren Özlü, Sanayide ve Teknolojide Dijital Dönüşüm isimli paneli açılış konuşmasıyla başlattı. Bakan Özlü, yaptığı konuşmada Türkiye'nin enerji üretiminin artması gerektiğine değindi. Gelecek yıl sanayi alanında kullanılacak robot sayısının 3 milyon olmasını beklediğini belirten Özlü: "Birbirine bağlı cihaz sayısı 13 milyardan 29 milyara çıkacak. Biraz daha ileri gidersek 2020 yılında nesnelerin interneti pazarın büyüklüğü 1.7 trilyon dolara yükselecek. Endüstriyel robotların oluşturacağı ekonomik etki yıllık 1.2 trilyon dolar olacak" dedi.

Türkiye'de Sanayi 4.0'ın henüz detaylı olarak analizinin yapılmadığını ancak oluşturulan platform sayesinde Sanayi 4.0'ın detaylandırılacağını ve kamuoyu ile paylaşılacak bir yol haritası hazırlanacağını belirtti.