AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


4 CEO’dan iş bitiren tavsiyeler

Barış Soydan

Yoğun iş temposu esnasında görev listenizin yüzlerce maddesini kusursuz bir hızla bitirmek için bu yaratıcı tekniklere bir göz atın.

 

1- Her dakikanızı ‘renklendirin’

Yazılım şirketi VMWare’nin CEO’su Patrick Gelsinger bu tavsiyede mecaz yapmıyor. Gelsinger düzenli olarak her gün takvimini renklendiriyor. Toplantılarını maviye, yatırımcı ve gazeticilerle buluşmaları kırmızıya, ekibiyle strateji toplantılarını ise sarıya boyuyor. Bu tavsiye ona gün içinde birçok işi bitirme hızı veriyor.

 

2- Uçarken çalışmayın

Son dönemin en işlevsel uygulamalarından Evernote’un CEO’su Phil Libin defalarca kendisine “uçarken çalışma” düsturunu hatırlatıyor. Geçmişte yüksek tempoya ayak uydurmak için uçakta çalıştığını anlatan Libin “Artık çalışmıyorum, uyuyorum, oyun oynuyorum film seyrediyorum ama çalışmıyorum. Ve inanın uzun uçuşlardan sonra rahatlamış ve verimli hissediyorum” diyor.

 

3-Çalışanlarınıza deadline’lar koyun

Kişisel bakım platformu Birchbox’ın kurucusu Katia Beauchamp tüm çalışanlarına yolladığı e-maillere cevap vermesi için deadline koyuyor. Beauchamp bu formül ile önceliklerinin çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştiğini vurguluyor.

 

4- Çalışanlarınızın ailesine mektup yazın

Pepsi CEO’su Indra Nooyi kendisine rapor veren 200 yöneticisi ve yeni işe başlayanların ailelerine mektup yazıyor. Bu mektupta Hindistan’daki ailesinin CEO olduktan sonra kendisiyle gurur duyduklarını anlatan Nooyi, çalışanlarının ailelerinden de gurur duymalarını istiyor. İlginç bir rutin ancak Nooyi için motivasyonu artırarak işleri çabuk bitirmek için ideal.