AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


5. KRV Türk-Alman Ekonomi Görüşmeleri

Zehra Tike

 

Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TD-IHK) 5. Kuzey Ren Vestfalya Türk-Alman Ekonomi Görüşmeleri'ni düzenledi. Bu yıl Dortmund’ta Westfalenhallen kongre merkezinde gerçekleştirilen bir günlük etkinliğe KRV, Almanya ve Türkiye‘den aralarında ekonomi ve siyaset çevrelerinden önemli isimlerin de bulunduğu 300'den fazla kişi katıldı. Etkinlik serisini sürdüren TD-IHK bu yılki Kuzey Ren Vestfalya Görüşmeleri'nde Dortmund Kalkınma Ajansı, KRV Ticaret ve Sanayi Odaları, NRW.INVEST, NRW.International ve KRV Eyaleti Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklendi.

Etkinlik, Dortmund Büyükşehir Belediye Başkanı Ullrich Sierau tarafından başlatıldı . Sierau, konuşmasında Dortmund şehrinin KRV ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerde taşıdığı önemi vurguladı. Bu ilişkilerin genişliğinin altını çizen KRV Eyaleti Ekonomi, Enerji, Sanayi, KOBİ ve Zanaat Bakanı Garrelt Duin, Almanya’da faaliyet gösteren 92 bin Türk işletmesinin üçte birisinin Kuzey Ren Vestfalya’da bulunduğunu ve Eyaletin Türkiye ile ticaret hacminin geçen sene 7,6 milyar Euro’yu aştığını söyledi. Etkinlikte ayrıca Türk girişimcilerine büyük sorun oluşturan vize uygulaması konuşuldu. Bakan Duin, bu konunun partiler arasında devam eden koalisyon pazarlıklarında konuşulduğunu ve bununla ilgili çözüm arandığını ifade etti.  TD-IHK Başkanı Rolf Königs bunu tasvip edip Oda‘nın KRV Türk-Alman Ekonomi Görüşmeleri‘ni düzenlemesinin sebebini bu sözlerle açıkladı: “Almanya’da en çok Türk kökenli insan Kuzey Ren Vestfalya’da yaşıyor. Türkiye ekonomisinin hızlı büyümesi ve çok kapsamlı ikili işbirlikleri sayesinde KRV Eyaleti, Türk-Alman ekonomik ilişkilerinin daha da geliştirilmesi için Türkiye’nin en ideal partneridir”.

Diğer konuşmacılar arasında Dortmund Kalkınma Ajansı Genel Müdürü Thomas Westphal, Dortmund Ticaret ve Sanayi Odası Genel Müdürü Reinhard Schulz ve T.C. Essen Başkonsolosluğu Başkonsolos Yardımcısı Ahmet Davaz da yer aldı.

Selamlama bölümünün ardından gün boyunca bilişim & yeni teknolojiler, otomotiv, makina, tesis & malzemeler ve enerji & çevre konularının ele alındığı paneller gerçekleşmiştir. Bunun yanı sıra AUNDE Group CEO’su Rolf Königs ve çeşitli branştan gelen tecrübeli girişimciler iki uzmanlar paneli kapsamında KRV ve Türkiye'deki yatırım olanaklarına ilişkin tecrübelerini paylaştı.

Türk-Alman Ekonomi Görüşmeleri panellerin dışında paralel düzenlenen ve Almanya ve Türkiye'de farklı branşlarda faaliyet gösteren 40 ekspozanın katıldığı bir fuara ve yeni iş ortaklıkları kurmaya yönelik ikili iş görüşmelerine yer vermiştir. Bir gün süren etkinlik ayrıca tüm katılımcılara bilgi alışverişinde ve temaslarda bulunma şansını sağladı.