ARGE 250


81 ilde denetim başladı; bakanlık ‘TCK’yı devreye aldı

Turkishtime Dergi

Ticaret Bakanlığı, fahiş fiyat uygulamalarına karşı Reklam Kurulu ve diğer idari yaptırımlar yanında, hapis cezalarını da içeren fahiş fiyatları yasaklayan Türk Ceza Kanunu maddelerinin de işletilmesi için incelemelerini savcılıklara gönderme kararı aldı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptığı açıklamada, “Bizde 1 milyar 200 milyon adet kapasite olmasına rağmen, piyasada maske bulunamıyor olması olağanüstü bir durum” diyerek, iç piyasanın taleplerinin karşılanması gerektiğini belirtti.

Pekcan, kendilerine son bir ay içinde 5 bin 170 şikayet geldiğini ve her birinin dikkate alındığını vurguladı.

Bakan Pekcan, Türk Ceza Kanununun bazı fiilleri suç saydığını hatırlatarak, “TCK 237 fiyatları etkileme, 238. madde kamuya gerekli şeylerin yokluğuna neden olma, 240. maddesi mal ve hizmet satışlarından kaçınma fiillerini suç olarak tanımlamıştır. Biz gerekli tespitleri yapıyor, incelemeleri yapıyoruz. Bundan böyle bu bilgileri savcılıkla da paylaşıyor olacağız. Firmaları piyasanın gerekli malzemelerini sağlama konusunda çağrı yapıyorum. İhracatı destekledik, destekliyoruz. Firmalara çağrı yapıyorum, öncelikle iç piyasaya bu tedariki yapma konusunda çağrıda bulunuyorum. İç piyasayı doyursunlar, biz onların ihracatının önünü hep açarız” dedi.

TCK’nın ilgili maddeleri hapis cezaları da içeriyor. Bakan Pekcan, üretimi daha az olan türde maskelerin piyasada bulunurken, kapasite daha yüksek olan cerrahi maske olarak adlandırılan maskelerin bulunamamasının kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Gıdada sorun yok

Bakan Pekcan, 81 ilde eş zamanlı olarak gıda ürünleri bulunup-bulunmadığına yönelik olarak inceleme yaptıklarını da belirterek, bu konuda bir sorun tespit etmediklerini açıkladı. Gıda perakendecilerinin de bu konuda duyarlı olduğunu ve açıklama yaptığını hatırlatan Pekcan, tedarik konusunda sıkıntı görülmediğini ancak incelemelerin de süreceğini bildirdi.

e-ticaret satışlarını da izliyoruz

Ruhsar Pekcan bir soru üzerine internet satışlarının da gözlem altına alındığını hatırlatarak, “Dezenfaktan, kolonya, gıda malzemelerini içeren incelemeler yapıyoruz. Perakende ve market zincirlerinde gıdada fahiş fiyat yok. İnternet üzerinde vardı, onların da gereğini yapacağız. Perakende marketlerde ne yapıyorsak, internet sağlayıcılarında da aynısını yapıyoruz. İstisna sözkonusu değil” dedi.

Bakan Pekcan, ürün ve sağlık bakımından panik olacak bir ortamın sözkonusu olmadığını da belirterek, “Bütün dünya koronavirüsten kavrulurken, Türkiye Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda Türkiye bu işi çok iyi yönetiyor. Paniğe gerek yok” diye konuştu.