ARGE 250


ABank'a 342 milyon dolar sendikasyon kredisi

Jan Nahum

ABank, bir yıl vadeli, 137 milyon Avro ve 162.5 milyon ABD Doları olmak üzere iki ayrı dilimden oluşan ve toplamda 342 milyon ABD Doları’na karşılık gelen sendikasyon kredisi aldı. 13 ülkeden 24 bankanın katılımıyla sağlanan ve ihracatın finansmanında kullanılacak kredinin anlaşması, 10 Haziran 2013 tarihinde ABank ile katılımcı bankaların yetkilileri arasında imzalandı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde alınan sendikasyon kredisine oranla yüzde 167 yenileme sağlayan ABank, sendikasyon yoluyla en yüksek borçlanmasını gerçekleştirmiş oldu.<!--more-->
Anadolu Grubu iştiraklerinden ABank, yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda yer alan 24 bankanın katılımıyla 342 milyon ABD doları sendikasyon kredisi sağladı. 137 milyon Avro ve 162.5 milyon ABD Doları tutarında, 2 dilimli ve 1 yıl vadeli olarak yapılandırılan kredinin maliyeti, EURIBOR + yüzde 1.50 ve LIBOR + yüzde 1.50 olarak gerçekleşti. Bankanın geçtiğimiz yıl aynı dönemde aldığı sendikasyon kredisine göre yüzde 167 yenileme oranı ile sağlanan kredi, ABank tarihinde sendikasyon yoluyla elde edilen en yüksek borçlanma tutarını temsil ediyor. Kredi hem tutar hem de fiyat açısından Türk bankacılık sektörü için son derece başarılı bir borçlanma olarak nitelendirildi.
Sendikasyon kredisinin imza töreninde konuşan Anadolu Endüstri Holding ve ABank Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, “Dünya piyasalarında yaşanan durgunluğa rağmen, Türk bankacılık sektörü sağlıklı yapısını ve sürdürülebilir büyüme performansını başarı ile devam ettiriyor. Alınan bu kredi dünyanın saygın bankalarının Türkiye’ye ve ABank’a duyduğu güveni sergiliyor” dedi. Özilhan, Anadolu Grubu’nun ABank’a olan desteğinin devam edeceğini sözlerine ekledi.
ABank Genel Müdürü Hamit Aydoğan ise yüzde 167 yenileme oranı ile sağlanan kredinin ABank’ın yurtdışından fon sağlamadaki başarısını ortaya koyduğunu belirterek “Temin edilen sendikasyon kredisi, müşterilerimizin dış ticaret işlemlerinin finansmanında kullanılacak” dedi. ABank’ın büyüme hedeflerine emin adımlarla ilerlediğini söyleyen Aydoğan, “Sektördeki itibarlı konumumuz güçlenerek sürüyor... Bankamız, müşterilerine sunduğu ürün ve hizmet yelpazesini genişleterek sektördeki pazar payını artırmaya devam ediyor” diye konuştu.