ARGE 250


ABD, Çin'e ekonomik yaptırım hazırlığında

Samet Öztürk

ABD yönetiminin, Çin'in ABD'yi hedef alan siber casusluk faaliyetleri nedeniyle bu ülkeye ekonomik yaptırımlar getirme hazırlığında olduğu bildirildi.

ABD'de çok büyük miktardaki hükümet verileri ile ABD şirketlerine ait ticari sırların özellikle Çin tarafından çalındığına ilişkin delillerin giderek artması, ABD yönetimini harekete geçirdi.
Associated Press haber ajansına konuşan ABD'li yetkililer, ABD yönetiminin, Çin'den kaynaklandığı belirlenen siber casusluk faaliyetleri nedeniyle bu ülkeye para cezaları ve başka ticari yaptırımlar getirmeyi düşündüğünü belirtti.

Yetkililer, Çin'in dışında ABD'ye yönelik siber casusluk faaliyetlerine katılan diğer ülkeler için de geçerli olacak yaptırımlar konusunda Beyaz Saray'ın bugün yeni bir plan hazırlayacağını duyurdu.
Yetkililer, bu planların, ABD'li üst düzey yetkililerce "acımasız siber hırsızlık kampanyaları" olarak nitelenen, Çin hükümetiyle bağlantılı faaliyetlere, ABD hükümetinin ilk etapta daha saldırgan adımlar atarak karşılık vereceğini gösterdiğine işaret etti.