ARGE 250


ABD ile yaptırım krizi bitti, piyasalar morallendi

Turkishtime Dergi

Türkiye ve ABD bakanlara yönelik yaptırımları karşılıklı olarak kaldırdı. Türkiye'nin ABD'nin İran'a uygulayacağı yaptırımlardan muaf tutulabileceğine yönelik beklentilerle toparlanan TL varlıklar, yaptırım krizinin de sona ermesiyle kazançlarını artırdı.

ABD ile Türkiye, bakanlara uyguladıkları yaptırım kararlarını karşılıklı olarak kaldırma kararı aldı.

ABD, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu yaptırım listesinden çıkarırken, Türkiye ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions ile İç Güvenlik Bakanı Kirsjten M. Nielsen'e yönelik yaptırımları kaldırdı.

Gül ve Soylu, ABD vatandaşı rahip Andrew Brunson'ın Türkiye'deki tutukluluğu nedeniyle ABD tarafından Ağustos ayında yaptırım listesine alınmıştı.

Brunson geçen ay mahkeme tarafından terör örgütlerine yardım suçundan mahkum edilmiş, ancak tutuklu bulunduğu süre göz önüne alınarak serbest bırakıldı.

ABD Hazine Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklamada iki bakanın Magnitsky yasası yaptırım listesinden çıkarıldığı ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy da yazılı bir açıklama yaparak, ABD'nin Türk bakanlara yaptırım kararı ardından alınan Sessions ve Nielsen'e yönelik Türkiye'ye giriş yasağı, Türkiye'deki malvarlıklarının bloke edilmesi ve Türkiye'deki gerçek ve tüzel kişilerin bu bakanlarla ticari ilişkide bulunmasına yönelik yasakların kaldırıldığını duyurdu.

Piyasalarda görünüm pozitif

Türkiye'nin ABD'nin İran'a uygulayacağı yaptırımlardan muaf tutulabileceğine yönelik beklentilerle yönünü aşağı çeviren dolar/TL, ABD ile Türkiye'nin bakanlara yönelik yaptırımları karşılıklı kaldırdığı haberi sonrasında 5.41 seviyelerine kadar indi.

Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi açıklamanın ardından yüzde 18 seviyesinin altına gerilerken, hisse senetleri piyasası yüzde 2 civarı, bankacılık endeksi de yüzde 3'ün üzerinde prim yaptı.

Türkiye, İran ambargosunda muafiyet bekliyor