ARGE 250


ABD seçimi sonrası dolarda düşüş eğilimi korunuyor

Turkishtime Dergi

Düşüş trendindeki dolar/TL, ABD seçimleri sonrası aşağı yönlü eğilimini koruyor. Günün ilk yarısında bir ara 5.41 seviyelerini test eden kur, ardından 5.32 seviyelerine geri çekildi.

Türkiye'nin İran yaptırımlarından geçici muafiyet almasıyla dün düşüşünü sürdürerek üç ayın en düşük seviyelerine gerileyen dolar/TL, ABD ara seçimleri sonrası düşüşünü sürdürdü.

Ara seçimlerin ardından ABD Dolar Endeksi düşüş yaşarken dolar da güne değer kaybıyla başladı. Euro/Dolar 1,1480 ile 24 Ekim sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Gelişen ülke kurlarının da tamamı dolar karşısında yükseliş yaşarken, TL, dolar karşısında 5,41 seviyesine gerilemesinin ardından yeniden 5.32-5.33 seviyelerine geriledi.

Bankacılar kurun gerilediği seviyelerden kar satışları gözlenebildiğini, lokal talebinin ise daha fazla düşüşü sınırlayabileceğini belirtse de TL'ye yönelik iyimserliğin henüz bitmediğine işaret ediyor.

Piyasalarda İran yaptırımlarına yönelik gelişmeler, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı ile Brexit izlenmeye devam ediliyor.

Senato Cumhuriyetçilerde kaldı, Temsilciler Meclisi Demokratlara geçti