AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


ABD’den gümrüksüz ticaret Türkiye’yi sarsar

Ersin Kaplan

Türkiye'nin Türk – Amerikan ticareti konusunda önde gelen kuruluşlarından olan Türk Amerikan İşadamları Derneği’nin (TABA / AmCham) Genel Başkanı Beşir Kemal Ustaoğlu, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı’na (TTIP) dikkat çekerek “Bu anlaşma özellikle Türkiye – ABD arasındaki ticareti olumsuz etkileyecektir” dedi. TABA / AmCham Genel Başkanı Ustaoğlu, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında 1995 yılında imzalanan Gümrük Birliği anlaşması nedeniyle Türkiye'nin TTIP’ten doğrudan etkileneceğine dikkat çekti. ABD ile AB’nin TTIP anlaşmasınıimzalaması halinde, ABD mallarının Avrupa üzerinden Türkiye’ye gümrüksüz girme hakkı kazanacağının altını çizen Ustaoğlu, “Bu Türkiye için büyük bir kayıp anlamına gelir” dedi.

3 milyar dolarlık ticari kayıp

Türkiye ile ABD arasındaki ticaret dengesinin son yıllarda Türkiye'nin aleyhine döndüğünü vurgulayan Ustaoğlu, “Diğer bir deyişle bizim ihracatımız, ABD’nin Türkiye’ye yönelik ithalatından daha düşük durumda. 2014 verilerine göre ABD’den ithalat 11 milyar dolarken ihracatımız 5.6 milyar dolarda kaldı” dedi. TTIP anlaşmasının imzalanması halinde Türkiye'nin daha büyük zarara uğrayacağının altını çizen Ustaoğlu, “TTIP ile birlikte yaşanacak gümrük vergileri konusundaki değişiklikler tamamen Türkiye'nin aleyhine bir durum yaratacaktır. ABD mallarının yurdumuza sıfır gümrük ile girmesi halinde ticaret kaybımız 3 milyar dolara çıkabilir” uyarısında bulundu.

Davos’ta düzenlenen son ekonomi zirvesinde başta Almanya ve ABD olmak üzere birçok ülkenin TTIP konusunu detaylı bir şekilde ele aldığına dikkat çeken Ustaoğlu, “ABD ve AB hızlı bir şekilde bu anlaşma için çalışıyor. Türkiye’nin de TTIP müzakerelerinde bir şekilde yer alması ve anlaşmaya dahil edilmesi sağlanmalı. Görüşmeler hızlanmış durumda. 2016’dan önce imzalanması beklenmese de bu yıl birçok konuda uzlaşmaya varılması bekleniyor” dedi. Ustaoğlu, Türk kamuoyunda da TTIP’in etkilerinin detaylarıyla masaya yatırılması ve hem iş çevrelerinin hem de toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.