AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Akıllı Telefon Pazarında Nikon

Kurtuluş Ozan Keser
Kodak ve teknoloji tarihinin daha derinlerine şimdiden gömülmüş Kanadalı Research In Motion, sürekli yenilenen ve gelişen innavosyona ve pazar trendlerine ayak uyduramamışlıkları ile başarısız olmuş firmalara iki güzel örnek. Bu örneklerden ders alıp aynı duruma düşmemek için bir çok teknoloji şirketi yaptıkları yatırımlar ve pazar araştırmaları ile bu akımlarda boğulmamanın ve su üzerinde kalıp yarışı önde sürdürmenin yollarını arıyorlar. Bu firmalardan biri de fotoğraf makinesi ve kamera kategorilerinde lider olan Nikon.
Peki Nikon ne gibi yenilikler ve ürünler ile bu yarışta marka'nın pazardaki yerini koruyacak? Günümüz teknolojik ürünleri pazar paylarına bakıldığında bunu tahmin edebilmek pek de güç değil. Akıllı telefonlar teknolojik ürün piyasasında en çok rağbet gören ve gün geçtikçe çeşitlilik arayışı daha da büyüyen bir segment. Nikon başkanı Makoto Kimura, geçtiğimiz günlerde Bloomberg  ile yaptığı röportajında yeni pazarlar ile ilgili görüşlerini paylaştı. Kimura; ''Geçtiğimiz sene yaklaşık 750 milyon satışa ulaşan akıllı telefonlar ile insanların fotoğraf çekme oranı patlama derecesinde bir artış gösterdi.''dedi ve ekledi; ''Bizim üretim anlayışımız fotoğraf makineleri üzerinedir fakat yaklaşımımızı daha geniş bir pazara uyum sağlamak üzere üretilen ürünlere doğru kaydırabiliriz.''Kimura geçtiğimiz Nisan ve Mayıs aylarında, kompakt fotoğraf makineleri satışlarının bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 25 azaldığını açıklamıştı. Araştırma firması IDC'nin verilerine göre de akıllı telefon siparişleri geçtiğimiz sene yüzde 46 oranında arttı.

Nikon en son model fotoğraf makinaları, DSLR serisi D4 ve D800 satışlarından memnun olsa da, kompakt kamera satışlarındaki düşüş ile şirketin buradaki açığının pazardaki yeni akımlara yönelerek çözümler arama yoluna gideceğinin bir işareti gibi görünüyor.