ARGE 250


‘ALAMANCI’ YÖNETİCİLER

Zehra Tike

Bütün dünyada cazibesini artıran Türkiye, yönetici ihracatı konusunda odak noktası olmaya başladı. Dünyanın dev şirketlerinde Türk yöneticileri görmek olağan bir hale geldi. Türkiye yönetici ihracatı konusunda artık odak noktası oldu. Türk yöneticiler kriz yönetiminde sahip oldukları tecrübeyle dünyada aranılan konumdalar. Birçok noktada iş süreçlerine olan hakimiyetleri ve yatkınlıklarının yanı sıra girişimci doğaları, farklı koşullara veya kriz durumlarına adaptasyon becerileri Türk kökenli yöneticileri ön plana çıkarıyor. Finans-bankacılık gibi eskiden daha az sayıda gördüğümüz sektörlerde de artık Türk kökenliler dikkati çekiyor. En güçlü sektörlerde, en güçlü şirketlerde artık Türk kökenli yöneticiler var. Onların küresel şirketler içinde önemli pozisyonlarında bulunması da artık alıştığımız bir gerçek. Krizlere alışık olmayan Avrupa ve ABD, bu durumla baş etmeyi beceren, rekabetçi, baskılar karşısında esnek olabilecek yöneticiler peşinde.

Gurbetci yöneticilerin sayısında artış söz konusu

Türkiye’de yönetici ihracatı Citi Bank ve Philip Morris’in Türkiye’ye gelişi ile başlamasına rağmen küresel Türk yönetici denildiği zaman akla ilk gelen isim Coca-Cola’nın CEO’su Muhtar Kent. Ardından PepsiCo’nun Asya Pasifik Bölge Başkanı Ümran Beba, zekâsıyla dünyayı kendine hayran bırakıyor. Dünya çapında 70 binden fazla Tük kökenli yönetici olduğu biliniyor.

Artık Almanya’da yaşayan Türk yöneticilerin de isimleri dünya çapında yankı bulmaya başladı. 1980 yılına kadar Türkiye'de bulunan Alman şirketlerinin sayısı sadece 24 iken, 2011 yılı itibariyle Türkiye'de faaliyet gösteren Alman şirketlerinin sayısı 4 bin 779'a yükseldi. Dolayısıyla Türkiye'den Almanya'ya giden yönetici sayısı azımsanmayacak durumda. Türkiye’de faaliyet gösteren Alman şirketlerinden Almanya’ya gurbetçi olarak giden Türk kökenli yönetici sayısında artış gözleniyor. Özellikle son 10 yılda yönetici transferlerinde büyük artış oldu. Türkiye, Almanya için bir yetenek havuzu. Türkiye’den işçi transfer eden Almanya artık yönetici transfer ediyor. Ekonominin gelişmesi, 1980’lerde dışarıya açılma, ülkede eğitimli, dil bilen kişilerin sayısının artması ve kurumsallaşmanın da etkisiyle Türkiye yönetici ihraç eden bir ülke konumuna geldi. Tabii Türkiye’nin genç nüfusu da yaşlanmakta olan Almanya’nın dikkatini çekiyor. İşte bazı Alman şirketlerinde çalışan Türk kökenli yöneticiler...

BAYER

Alp Atay                                 Bayer HealthCare Yönetim Kurulu Başkan Asistanı

Gözde Erhan Oktar            Almanya Berlin RMO EMEA- Pazarlama Müdürü

BOSCH

Gürcan Karakaş                  Satış Sonrası İş Kıdemli Başkan Yardımcısı

MERCEDES

Meltem Aytaç                      Daimler Almanya Ticari İnovasyonlar Bölüm Müdürü

Tuba Cağaloğlu Mai           Daimler Almanya Kamyon Geliştirme Kısım Müdürü

Seyfi Özot                               Daimler Almanya Kam. Böl. Depo&Tedarik Kıs. Müd.

Ayhan Gökdemir                Daimler Almanya Satış Yöneticisi

Şevket Kocaaydın               Daimler Almanya Müşteri Test Sürüş Kısım Müdürü

Mustafa Karaman                Daimler Almanya CoC International Supply Trucks Kıs. Müd.

Levent Savaştürk                Daimler Almanya Productcontrolling Chassis Kıs. Müd.