ARGE 250


Albayrak Grubu kâğıt üretim tesisi satın aldı

Turkishtime Dergi

Albayrak Grubu, İsveç menşeli Holmen Paper S.l. ile kâğıt üretim tesisi satın alma anlaşmasını imzaladı.

Kurulacak olan kâğıt üretim tesisinde öncelikle Türkiye’ye ithalat edilmekte olan fotokopi ve dergi kağıdı başta olmak üzere, 40 ile 120 gram aralığında bulunan tüm kağıt çeşitleri üretilecek. Tesislerde hammadde olarak öncelikle atık kağıtların kullanılacak.

Yılda 200.000 ton üretim kapasitesine sahip olacak tesisin, yıllık 200 milyon dolarlık kâğıt ithalatına engel olması planlanıyor. Balıkesir’de kurulması planlanan tesis, 2013 yılı sonuna kadar üretime başlayacak.

Albayrak Grubu’ndan konuyla ilgili gelen açıklama ise şöyle: “Albayrak Grubu olarak, 2003 yılında Seka Balıkesir Kağıt Fabrikası özelleştirme ihalesini kazanarak kağıt sanayiine girmeye karar vermemize rağmen, modernizasyon faaliyetleri için planladığımız 32 milyon avro tutarındaki yatırıma başlamadan önce ihalenin haksız bir şekilde iptal edilmesi ile bu yatırımı ertelemek zorunda kalmıştık. İhale ile ilgili mahkeme sürecinin uzaması sebebiyle tesisin tamamen kullanılamaz hale gelmesi ve modernizasyon imkânının kalmaması yeni bir tesis kurmayı zorunluluk haline getirmiştir. Yeni kuracağımız üretim tesisi eskisine göre iki kat üretim kapasitesine sahip olacaktır.”