AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Albayrak Grubu kâğıt üretimi için yatırıma başlıyor

Elif Akın

Türkiye, karton ve temizlik kâğıtları dışında ihtiyaç duyduğu tüm kağıt çeşitlerini ithalat yoluyla karşılayan bir ülke. Temizlik kağıdı imalatında kullanılan selüloz dahil yıllık yaklaşık 3.2 milyon ton kağıt ve kağıt hammaddesi ithal eden Türkiye, bu ürünlerin ithalatına 2011 yılında yaklaşık 3.7 milyar dolar ödemiş bulunuyor.
Yılda 200 bin ton üretim kapasitesine sahip olacak tesisin, yıllık 200 milyon dolarlık kâğıt ithalatına engel olacağı tahmin ediliyor. Tesisin Balıkesir’de kurulması planlanıyor. 2013 yılı sonuna kadar üretime başlayacak olan tesis, Türkiye’nin ithalat açığının kapanmasına yardımcı olması ve özellikle Balıkesir ekonomisine önemli katkılar sağlaması amaçlanıyor.

 
2003 yılında Seka Balıkesir Kağıt Fabrikası özelleştirme ihalesini kazanarak kağıt sanayine giren Albayrak Grubu’n kuracağı üretim tesisi eskisine göre iki kat üretim kapasitesine sahip olacak.

 
Albayrak Grubu, ülke ekonomisine katkı sağlamak ve Türkiye’yi kâğıt ithalatçısı konumundan kurtarmak için yatırımlarına devam edeceğini açıkladı. Yapacaklerı yatımlar için öncelikle Balıkesir’i merkez olarak kullanmayı planlıyorlar. Bunun yanı sıra hammadde temini, pazarlara kolay ulaşım gibi sebeplerle alternatif bölgeleri de değerlendirmeye devam edecekler.