AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Allianz'ın zirvesinde görev değişimi

Elif Akın

1998-2012 tarihleri arasında PricewaterhouseCoopers (PwC) Türkiye Başkanlığı’nı yürüten ve şirketin ülke faaliyetlerinden sorumlu olan Başaran-Symes, 1990-2013 yılları arasında PwC firmasının ortağı olarak görev aldı. PwC Türkiye haricinde Kopenhag ve Londra ofislerinde de görev alan Başaran-Symes, 1998-2005 yılları arasında PwC Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi'nin ve 2005-2008 yılları arasında da PwC Eurofirm şirketinin Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. 2000 yılında Dünya Ekonomi Forumu tarafından “Geleceğin Global Lideri” ünvanını alan Başaran-Symes, 2004 yılında 100 aktif liderden oluşan "Geleceğin Global Liderleri” topluluğuna seçildi.

Türkiye finans sektörünün önde gelen isimlerinden Rüşdü Saraçoğlu’nun emekli olmasının ardından boşalan Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine getirilen Başaran-Symes, Allianz’ı geleceğe taşırken, kurumu bu günlere ulaştıran liderlerin tecrübelerinin önemli olduğunu, bu güne kadar yaratılan değerlerin Allianz’ın bundan sonraki başarılarında da önemli bir yer alacağını ifade etti.

Türkiye’den sorumlu Allianz SE Yönetim Kurulu üyesi Oliver Baete, “Sayın Başaran-Symes’in ulusal ve uluslararası piyasalardaki engin tecrübesinin Allianz’a olduğu kadar Türkiye sigorta ve finansal hizmetler sektörünün gelişmesine de katkı sağlayacağına inanıyoruz. Cansen Başaran-Symes, Allianz Türkiye CEO’su Solmaz Altın ile birlikte, Allianz Sigorta A.Ş. ve Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. şirketlerinin daha iyi bir geleceğe bugünden hazırlanmasını sağlayacak.” dedi.

Cansen Başaran-Symes ise konuya ilişkin “Finansal hizmetler alanında dünyanın lider şirketlerinden Allianz Grubu’nun en önem verdiği pazarlardan biri olan Türkiye’de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi, benim için heyecan verici. İş dünyasında 33 yıllık tecrübemi, Allianz Türkiye’nin dinamik ve yenilikçi ekibinin deneyimi ile birleştirerek tüm paydaşlarımıza ve topluma daha fazla değer yaratacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Başaran-Symes aktif olarak TÜSİAD yönetim kurulu üyesi, sayman üye ve Şirket İşleri Komisyonu Başkanı, Endeavor (Etkin Girişimci Destekleme Derneği) kurucu üyesi ve yönetim kurulu üyesi, FODER (Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği) Danışma Kurulu Başkanı, BCCT (Ingiliz Ticaret Odası) danışma kurulu üyesi, Bağımsız Denetim Derneği- kurucu üyesi ve danışma kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

Cansen Başaran-Symes İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezundur. Evli ve bir çocuk annesidir.