ARGE 250


Altay tankının seri üretimi için imzalar atıldı

Turkishtime Dergi

Altay muharebe tankının 250 adet seri üretimi için Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile BMC arasında sözleşme imzalandı.

Altay Seri Üretim Projesi Sözleşmesi çerçevesinde; 250 Altay ana muharebe tankının seri üretimi gerçekleştirilecek. İlk Altay tankının, 18 ay sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyor.

Ömür devri lojistik desteğ, Tank Sistemleri Teknoloji Merkezi (TSTM) kurulumunu kapsayan projede; insansız kuleli Altay tankının geliştirilmesi ve üretilmesi de yer alıyor.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, imza töreninde yaptığı konuşmada seri üretim sürecine ilişkin yapılan görüşmeler ve pazarlıklar sonucunda "maliyet etkin" bir tankın ortaya çıktığını belirtirken, tankın motorunun kim tarafından yapılacağını ilişkin farklı haberlerin çıktığını belirtti.

Savunma sanayi sektöründe sadece Altay tankının motoru değil, pek çok farklı proje ve sistemde Türkiye'nin nihai hedefinin yerli üretime ulaşmak olduğunu belirten Demir, "Biz Türkiye'nin bağımsız hareket etmesinin önündeki engelleri aşmak zorundayız. Tabii ki yabancı ortaklara kapıyı kapatmıyoruz, işbirliği yapmak isteyenlere kapımız açık. Ama olmazsa olmazımız milli olması, kısıtlara asla müsaade etmeyeceğiz" dedi.