ARGE 250


AMAC Aerospace'den Türkiye'ye yatırım

irem sertbaş

Globalde 525 çalışanı olan ve 2011 yılı cirosu 300 milyon dolar olan Amac Aerospace, önümüzdeki 3 yıllık süreçte toplam 1 milyar dolarlık sipariş anlaşması imzalamış durumda. Türkiye’de ilk yıl için 25 çalışanla start verecek firmanın Türkiye’ye ilk yıl yaptığı yatırım rakamı 10 milyon dolar.

"Daha önce VIP modifikasyonlar için yurtdışına gidiliyordu"

Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye operasyonları için gelişen ekonomisiyle Türkiye’yi merkez seçen firma böylece İsviçre dışındaki ilk MRO yatırımını İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki Sancak Air’a ait 1500 metre karelik hangarı devralarak yaptı.

Türkiye’nin gelişen ekonomisinin buraya yatırım kararı almalarında büyük rol oynadığını söyleyen AMAC Aerospace Grup CEO’su Kadri Muhiddin, açıklamasında şunları söyledi. “Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye bizim için büyük önem taşıyor. Bu bölgede yapacağımız çalışmalar için gelişen ekonomisiyle Türkiye’yi seçmemiz önemliydi. Öncelikle AMAC Aerospace Turkey’in kuruluşunu gerçekleştirdik. Atatürk Havalimanı’nda Sancak Air’dan devraldığımız hangarımızda Business Jetlerin uçak içi bakım ve modifikasyonlarını yapacağız. Tasarımlarımızda sınır yok. Bugüne kadar Türkiye’ deki business jet sahipleri, bazı küçük modifikasyonlar için bile yurt dışına gitmek ve sıra beklemek zorunda kalabiliyordu. Artık AMAC Aerospace Turkey olacak. Hem bir ilki gerçekleştireceğiz hem de Business Jet sahiplerine aradıkları kaliteli hizmeti sunacağız.”

Türkiye’ye yatırımlarını ilerleyen dönemde daha da artıracaklarını söyleyen Kadri Muhiddin ”Basel’deki hangarlarımızda sadece Business Jetlerin değil, en büyük uçakların da modifikasyonunu yapıyoruz. Müşterilerimiz arasında özellikle Orta Doğu’dan Krallar ve prensler var. İlerleyen dönemde yatırımlarımızı artırarak geniş gövdeli uçakların iç dizaynını da Türkiye’deki hangarlarımızda yapmayı planlıyoruz” dedi.

Pilatus 12 NG satış ve bakım hakları

VIP uçak bakım ve modifikasyonlarının yanı sıra Pilatus 12 NG marka özel kullanım uçağının da Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika satış ve bakım haklarını da elinde bulunduran AMAC Aerospace, bu uçakların da bölgedeki bakım ve modifikasyon dahil tüm çalışmalarını Türkiye üzerinden götürecek.

Merkezi İsviçre’nin Basel şehri olan AMAC Aerospaceburadaki hangarlarında sadece özel jetlerin değil B777-200/300, B747-400 gibi geniş gövdeli uçakların iç VIP tasarımlarını da isteğe uygun olarak yapıyor.  VIP tasarımda sınır tanımayan AMAC Aerospace, uçakların içini bir ev gibi düşünerek banyosundan jakuzisine yatak odasından mutfağına kadar en ince detaylara ve VIP kaliteye göre tasarlıyor.