Turkishtime AR-GE 250


Amerikan mutfaklarına Türk imzası ile girmeye talipler

Türkiye’nin mutfak ve ev eşyaları sektörü ihracatı, geçtiğimiz yıl 4,06 milyar dolara ulaştı. En fazla ihracat yapılan ülkeler ise İngiltere, Almanya, Fransa, Irak ve İtalya olarak sıralanıyor. İhracatını son 3 yılda yüzde 36 artıran sektörün en fazla ihraç edilen ürünleri şöyle: 1,6 milyar dolar ile endüstriyel ürün grubu, 802 milyon dolar ile elektrikli küçük ev aletleri, 695 milyon dolar ile metal mutfak eşyaları, 474 milyon dolar ile camdan mutfak eşyaları ve 326 milyon dolar ile plastik mutfak eşyaları.
İstanbul Kimyevi Madde ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, fuarın sektörün gelişimi açısından önemine dikkat çekerek şunları söyledi: “Türkiye, mutfak ve ev eşyaları alanında pazar payını hızla artırıyor. Bu gelişimi son beş yıldaki ihracat rakamlarında da görmek mümkün. 2009 yılında 2 milyar 411 milyon dolar olan sektör ihracatı, 2013 yılında 4 milyar 06 milyon dolara ulaştı. Bu rakamın 326 milyon doları ise plastik mutfak ve eşyaları ürün gruba ait.”

Plastik mutfak ve eşyaları üretimi yapan firmaların, kalite ve fiyat seviyesi bakımından Uzakdoğu menşeili ürünlere özellikle de Çin’e alternatif olabilecek potansiyele sahip olduğunu belirten Akyüz, International Home & Housewares Show Fuarı’nın firmalara bu açıdan önemli bir potansiyel sunduğu dile getirdi.