ARGE 250


Anadolu Hayat Emeklilik’in fon büyüklüğü 4 milyar TL’yi aştı

Elif Akın

Anadolu Hayat Emeklilik katılımcı sayısı ve fon büyüklüğünde ulaştığı yüksek büyüme rakamları ile pazar payını büyütmeye ve sistemdeki lider pozisyonunu güçlendirmeye devam ediyor. Bireysel emeklilik sektöründe katılımcı sayısını 600 binin üzerine çıkarmayı başaran ilk şirket olan Anadolu Hayat Emeklilik’in fon büyüklüğü 4 milyar TL’yi aştı.

“BES Türk halkının en güvendiği yatırım araçlarından biri haline geldi”

Şirketin ulaştığı fon büyüklüğü ile ilgili bir değerlendirme yapan Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, “Türkiye, Bireysel Emeklilik Sistemi ile 2003 yılında tanıştı. Ekim ayında 9. yaşını kutlayacağımız sistemde, bugün itibariyle katılımcı sayısının 2,9 milyon, fon büyüklüğünün ise 18,5 milyar TL’yi aştığını görüyoruz” dedi. Bireysel Emeklilik Sistemi’nin temel amacının bireylerin çalışma dönemlerinde yaptıkları tasarrufları yatırıma yönlendirerek emeklilik döneminde sahip oldukları standartları sürdürmelerini sağlamak olduğunu ifade eden Uğurlu, sistemin Türk halkının en güvendiği yatırım araçlarından biri haline geldiğini vurguladı.

“Yeni teşvik modeli ile 2023 hedefi ikiye katlanabilir”

Bireysel emeklilik sektörünün işleyişi ve gelişimi açısından son derece önem arz eden ve uzun süredir üzerinde çalışılmakta olan yeni yasal düzenlemelerin yürürlüğe girmeye başladığına dikkat çeken Mete Uğurlu şöyle devam etti: “Söz konusu mevzuat düzenlemelerinin de katkısı ile sistemdeki gelişme trendinin yılın kalan döneminde de artarak süreceğini öngörüyoruz. 1 Ocak 2013 tarihinde hayata geçecek yeni teşvik modeli ile birlikte, sektörün 2023 yılı için belirlenen 124 Milyar TL seviyesindeki fon büyüklüğü hedefini ikiye katlayabileceğini ve 240 Milyar TL’yi aşan hacimlere ulaşabileceğini öngörüyoruz.”

“2012 başından bu yana fonlarını en yüksek tutarda artıran şirket olduk”

Anadolu Hayat Emeklilik olarak ilk günden bu yana Bireysel Emeklilik Sistemi’nin tanıtımı ve gelişimine hizmet veren bir şirket olduklarını ve gelinen noktanın haklı gururunu yaşadıklarını belirten Mete Uğurlu, “2012 yılı başından bu yana fon büyüklüğümüzde elde ettiğimiz yüzde 32 oranındaki büyüme sonucunda, toplam 972 milyon TL artış göstererek fonlarını en yüksek tutarda artıran emeklilik şirketi olduk” dedi.