ARGE 250


Anadolu'nun dev markaları

Anadolu'nun hemen hemen bütün şehirlerinde o bölgeye özgü hızlı tüketim ve gıda markalarına rastlamak mümkün. Bu markalar, Anadolu ekonomisine yön veren şirketlerin mütevazı ama kayda değer başarısının da birer tescili aslında... Hızlı tüketim ve gıda sektörlerini domine eden çokuluslu büyük markaların sahip olduğu teknoloji, reklam, pazarlama ve dağıtım gücü göz önünde bulundurulursa bu markaların doğdukları bölgede kök salmış ve ayakta kalmayı başarmış olması dikkat çekici...
Onlarca yıldır Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde tüketilen ve sevilen bu markaların başarısının arkasında ise yerli sermayedar ve girişimcilerin özverili çabaları yatıyor. Ve hemen hepsinin bölgesel birer marka olmaktan çıkıp ülke çapında şöhret kazanmak gibi hedefleri var. İşte Anadolu'nun dev yerel markalarından bazıları...
Yummy – Mersin
Meyve suyunda lezzetin diğer adı
Mersin'de 1995 yılında temelleri atılan meyve konsantreleri ve meyve suyu markası, o gün bugündür hızla büyüyerek bu alandaki lider markalardan biri haline geldi. Yummy Meyve Suları A.Ş., üretiminin yüzde 30'unu 50 ülkeye ihraç ediyor. Türkiye'nin yanı sıra Irak ve Azerbaycan'daki tesislerinde de üretim yapıyor. Yurtdışında pazarlarındaki etkinliğini artırmak isteyen firma, gelecek yıl Afrika'da da bir yatırım planlıyor. Yılda 10 bin ton meyve konsantreleri, 40 bin ton meyve suyu, 10 bin ton gazlı içecek üretiyor. Yummy, yeni yatırımlarla Türkiye pazarındaki payını daha da yukarı taşımayı hedefliyor. Bölgesel bir marka olmaktan çıkıp ulusal çapta bilinen bir markaya dönüşmek için ise reklam ve iletişim yatırımları yapıyor.
Ufuk – Ordu
'Ufuk'ta ülke geneline yayılmak var
En iyi gazoz nerede yapılır, sorusunu Ordulular'a sorduğunuzda yanıtı “Bizim şehrimizde” olacaktır. 1952 yılında Ordu'da temelleri atılan Ufuk Meşrubat, imalata o gün bugündür kesintisiz devam ediyor. Şirketin o günlerdeki adı ise “Yalova” idi.  Kulüp ismi altında gazoz, meyveli ve kolalı içecek üretimi yapıyordu. 1972 yılında Ufuk ismi altında Ufuk Gazoz, Ufuk Meyveli, Ufuk Kola olarak ile devam ediyor. Ordu'da herkesin bildiği ve mutlaka bir kez içtiği gazoz, birkaç kuşağın birden çocukluğunu etkilemiş hatta “gazoz-simit kombinasyonu” güzel anılar arasında yer etmiştir.  Ufuk Meşrubat bunlara ek olarak ilerleyen yıllarda 1 ve 2 lt'lik pet, 200 cc'lik cam şişelerde dönüşümsüz içecek üretimine geçti. Şirketin uzun vadedeki en büyük hedefi ise Türkiye geneline yayılmak.
Çotanak – Ordu
Fındığın yağını çıkardı
Fındık üretiminde dünyada en uygun ekolojik koşullara sahip olan Türkiye, fındık üretiminde ilk sırada geliyor. Fındık yağı da fındıktan yapılan önemli bir mamul. Anadolu'da bu alanda özellikle Çotanak markası öne çıkıyor. 1957 yılında faaliyete başlayan Altaş Yağ tarafından üretilen marka, yemeklik fındık yağı olarak ilk defa 1997 yılında mutfaklarda yerini aldı. Altaş Yağ, ardından bir ilke daha imzasını atarak 2004 Mart ayında ürün ailesine ideal yağ asit değerlerini içeren Çotanak İdeal Yağ’ı da ekledi. Altaş’ın en yeni ürünleri olan Çotanak Ayçiçek ve Çotanak Soyayağı ise Mayıs 2005’ten itibaren farklı işleme tekniği sayesinde geliştirilen yeni değerleriyle ürün yelpazesine katıldı. 2005 Temmuz ayından itibaren ise şirket tüketicilerini Çotanak Mısırözü Yağı ile buluşturdu.
Öncü Salça – Gaziantep
Salçada 'Öncü' oldu
Dünyanın en zengin mutfakları arasında yer alan Gaziantep mutfağında yüzlerce yemek çeşidine tadını veren Öncü Salça, Anadolu'dan çıkıp neredeyse ulusal başarı yakalamış markalardan biri. Gaziantep'te salça deyince ilk akla gelen marka olan Öncü, şimdi büyükşehirlerdeki market raflarında da yerini almaya başladı... 30 yılı aşkın süredir tüketiciye kendini sevdirmeyi başaran Öncü, ilk olarak 1998 yılında Gaziantep 2. Organize Sanayi Bölgesi'nde yöresel biber salçası yapmak üzere kendi tesisini kurdu ve ev tipi biber salçası üretimine başladı. Şirketin ürünleri ev tipi biber ve domates salçasından oluşuyor, ancak orta vadede biber ve domatesten üretilen her türlü sos, hazır yemek ve salamura üretimi de gerçekleştirmeyi hedefliyor.
Şenerella – Bursa
Bu çikolata kremasının hayranı çok
Şener Gıda, Anadolu'da yaygın olarak tüketilen çikolata kreması Şenerella'yı üretiyor. 1993 yılında pekmezle üretime başlayan Şener Gıda reçel, helva, tahin ve lokumun yanı sıra krem çikolatasıyla adından söz ettiriyor. Konya'da doğan marka, 2010 yılının ikinci yarısından sonra üretim merkezini Bursa'ya taşıdı. 3 bin metrekarelik kapalı alana sahip modern üretim tesisinde günlük ortalama 30 tondan fazla ürün çıkıyor. Bursa’da “helal gıda” belgesini alan tek firma olarak kalitesini tescilleyen Şener Gıda, üretimini İslami usullere göre gerçekleştirdiğini uluslararası olarak da belgelendirdi.
Zevk Yağları – Konya
Ulusal bir marka olma yolunda
1998 yılında Güzeloğlu Gıda, üretim kapasitesinde en son teknolojiye sahip kontinü bitkisel rafine yağ tesisini kurdu. Konya'nın önde gelen yağ markası olan Zevk Yağları bu şirketin markası... Konya'dan çıkıp bölgesel bir yakalayan Güzeloğlu, portföyündeki Boğaziçi markası altında da başta ayçiçek yağı olmak üzere mısır, fındık, soya, pamuk, kanola ve zeytinyağı üretimi de yapıyor. 120 ton/gün üretim kapasitesine sahip tesisleriyle şirketin ilk hedefi, Konya bölgesinde yağlık tohumların ekimlerini geliştirmek. Zevk Yağları, yerel bir marka olarak nitelendirilse de gelecek dönemde yeni yatırımlarla ulusal piyasada yerini almak istiyor.
Klorak  – İzmir
Çamaşır suyundan daha fazlası
İzmir Kimya tarafından 1960 yılında markası ile üretimine başlanan ‘Klorak’ çamaşır suyunun isim hakkını 2004 yılında İzmirli kadın girişimci Rengin Alpay aldı. Şirket şu anda Kanada, Hollanda, İran, Arap ülkeleri ve Türkî Cumhuriyetler başta olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapıyor. Alpay, Klorak’ı dünya markası yapmak için çalıştığını ifade ediyor. Ürün, Ege Bölgesi dışında da Türkiye’nin her yerinde tanınmaya başlandı. Torbalı Yazıbaşı’da 6 bin metrekare arazi üzerinde 3 bin metrekare kapalı alanda kurulu fabrikada üretimi yapılıyor. Klorak markası altında bulaşık deterjanı, sıvı sabun gibi diğer temizlik ürünleri de geliştirilerek ürün yelpazesi çeşitlendirildi. Ardından Klorak Jel ve Klorenk de tamamlayıcı ürünler olarak piyasada yerini aldı.
Munzur – Tunceli
Munzur'un suyu şişelerde...
Tunceli'den çıkan Munzur Su, “efsane su” sloganıyla dört mevsim karla kaplı Munzur Dağı'nın kaynaklarından üretiliyor. Rekabetin yoğun olduğu bir pazarda içiminin kolaylığı ve doğal oluşuyla bölgesel bir marka olarak öne çıkan Munzur Su, aynı adı taşıyan ırmağın gözelerinden tamamen doğal ortamda, tertemiz bir kaynaktan çıkıyor. Suyun çıktığı bölgede gerek şehirleşme gerekse sanayileşme minimum seviyede olduğundan su kaynakları kirletilmemişliğini ve benzersiz tadını halen koruyor.
Neşe Gazoz – Adapazarı
1948'deki formül bugün de devam ediyor
Neşe Gazozu, 60 yılı aşkın bir süredir Adapazarlılar için değişmez içecek markalarından bir tanesi. Üretimini 1948 yılından bugüne kadar istikrarla sürdüren Sakarya'nın bu tek yöresel içeceği, şimdi önüne ulusal marka olma hedefi koydu. 61 yıl önce Mümin Yüksekkaya tarafından temelleri atılan Neşe Gazozu'nun yönetimini bugün üçüncü kuşak Erol Yüksekkaya yürütüyor. Şirket aynı tat ve aynı gramaj şişelerde “Neşe” adı ile gazoz üretimine devam ediyor. O yıllarda kol gücüyle çalıştırılan makinelerde imal edilen, bugün ise teknolojisi yüksek tesislerde üretilen Neşe Gazozu, “Nesefrea” adıyla Hollanda, Belçika ve Azerbaycan'a da ulaşıyor. Üretimin yüzde 80'ini 1948'de geliştirilen aynı formülle gerçekleştirmeyi sürdüren sade gazoz markası, şimdi yeni kuşaklara da ulaşmak istiyor. Şirket yönetimi, tüketicilerin en çok geleneksel gazozun tadını aradığını ve onu tercih ettiğini belirtiyor. Üretimin yüzde 20'sini ise portakallı ve limonlu gazoz oluşturuyor.
Porçöz – Antalya
Anadol arabasını sattı, Porçöz'ü kurdu
Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde 1979 yılında Güngör Pekşen ve Levent Pekşen tarafından kuruldu. Anadol markalı arabasını satarak bunu Levent Kimya adını verdiği girişimine sermaye yapan Pekşen, ilk üretimini eskiden ahır olarak kullanılan bir binada yaptı. Levent Kimya, PorÇöz isimli ürünle Türkiye'de ilk kez alüminyum materyale zarar vermeden kireç temizliği yapan bir kimyasal üretmeyi başardı. '80'li yıllar boyunca Türkiye'de kireç çözücü demek, PorÇöz demekti. Devam eden yıllarda çamaşır suyu, tuz ruhu, el sabunu, bulaşık deterjanı, yumuşatıcı, yüzey temizleyici ve diğer tüm ürün çeşitleriyle evlerdeki her türlü temizliğe hitap eder hale geldi. Antalya'dan çıkıp bugün çokuluslu rakipleriyle yarışan Levent Kimya Porçöz, Yağçöz, Kirçöz, Düden, Pro-5, Nix, Nixi Baby ve Nixi Lady gibi markalarla piyasada yer alıyor.
Bolçi – Bolu
Bu çikolata fındıktan yapılıyor
Girişimci işadamı Hasan Aksoy tarafından 13 yıl önce Bolu fındığıyla üretimine başlanan çikolatalar, yurtiçi ve dışında büyük rağbet görüyor. Bolu çikolatasının ana özelliği içindeki fındık yani... Bu fındık, Bolu dağlarında yetişen ve yağ oranı yüksek, lezzetli, yabani bir fındık. Bu fındıkla yapılan çikolata, Bolu çikolatası olarak adlandırılıyor. 2000 yılında günde 10 ila 15 kilogram üretim yapılırken, bu rakam bugün otomatik hatlarla günlük 3 - 4 tona çıkmış durumda. Bolu'da faaliyet gösteren çikolata fabrikasında üretilen 196 çeşit ürün dokuz ülkeye ihraç ediliyor. Markanın Türkiye genelinde 17 mağazası var. Otoyol üzerindeki Bolçi mağazaları da hem yolluk hem de hediyelik için bir hayli revaçta.
Otat – Samsun
Günlük 100 ton kapasiteye sahip
Yoğurt, ayran, kaşar peyniri, beyaz peynir, tereyağı, kaymak ve dondurma gruplarında üretim yapan Otat markası Samsun’un Havza ilçesinde 1998 yılında doğdu. Bu tarihten itibaren işlerini giderek büyüttü ve bölgenin gözbebeği oldu. Tüketicisine sağlıklı ve doğal ürünler sunmayı ilke edinen Otat, 3 bin 500 metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 7 bin 500 metrekare alana kurulu fabrikasıyla günlük 100 ton süt işleme kapasitesine sahip. Otat günlük süt ihtiyacının yüzde 60'ını Orta Karadeniz'in Akdağ ve Tavşandağı yaylalarında doğal ortamlarda süt sığırlarını besleyen üreticilerden ve özel süt çiftliklerinden karşılıyor. Samsun, Çorum, Amasya, Ordu, Tokat ve Giresun il ve ilçelerindeki 3 bin 500 satış noktasında Otat ürünlerine ulaşmak mümkün.
Beypazarı Madensuyu – Ankara
Saatte 300 bin şişe üretiyor
Aslında madensuyu denince Türkiye genelinde akla ilk gelen markalardan biri Beypazarı... 55 yıl önce Ankara'nın Beypazarı ilçesinde kurulan altı adet şişe dolum ünitesinde, saatte 300 bin şişe üretim kapasitesiyle yola devam ediyor. Beypazarı Madensuyu tesisleri, toplam 60 bin metrekarelik bir alana yayılmış durumda. Üretimde kullanılan madensuyu, yerin derin katmanlarından çıkarılıyor; oldukça zengin bir mineral içeriğine sahip, rahatlatıcı ve içimi kolay. Firma doğal madensuyunun yanı sıra limon, elma, vişne, çilek, C plus ve nar olmak üzere altı çeşit doğal meyve aromalı maden suyu çeşidine daha sahip. Beypazarı Madensuyu bölgeselliği de aşmış bir marka. Birçok büyükşehirde perakende satış noktalarında erişmek mümkün.
Yanturalı Sucukları – Balıkesir
60'lı yıllardan beri lezzeti değişmiyor
Meşhur Yanturalı Sucukları 1953 yılında Balıkesir’de Mehmet Yanturalı tarafından üretilmeye başladı. 60’lı yıllardan itibaren lezzeti ile Balıkesir ve çevresinde meşhur bir isim haline geldi. 1980 yılında Balıkesir-Bursa karayolu üzerinde modern tesislerini kuran şirket, Balıkesir, Ege, Marmara, Edremit Körfezi, Bursa ve İstanbul başta olmak üzere, kendi alanında yaygın bir marka olmuş vaziyette. Yanturalı Sucukları 1989 yılında Türk Patent Enstitüsü’nden marka tescilini de almış. Markanın herhangi bir alt veya yan kuruluşu da yok. Üretimi tesisi 16 bin metrekare açık, 1000 metrekare kapalı alan üzerinde kurulu. Tesislerde ayrıca satış mağazası da bulunuyor.
Sakıpağa – İzmir
Dördüncü kuşakla devam ediyor
İzmir merkezli Sakıpağa şirketinin temeli 1923 yılında atılmış. Yoğurt, süt, ayran, peynir, tereyağ ve sütlü tatlılar üreten Sakıpağa’da bayrağı dördüncü kuşak taşıyor. Yoğurdu o zamanlar sırtında tablayla satan dede Sakıp Hakyemez’in lakabı olan Sakıpağa, 1939’da açtıkları dükkana da ismini vermiş. Ailenin ikinci kuşak temsilcileri ise daha çok bu isimle anıldıkları için soyadlarını 1980 yılında Sakıpağa olarak değiştirmişler. 1975’te patent ofisi henüz yokken Teknoloji Bakanlığı’ndan marka tescili alan firmanın üçüncü kuşak temsilcisi olan Seracettin Sakıpağa, ailenin bu markayı yaşatmaya devam edeceğini söylüyor. İzmir Menemen’de toplam 40 bin metrekare alan üzerinde fabrikası bulunan firma, aynı alanda kafe, market ve restorandan oluşan Süt Evi ve Sakıpağa Outlet Center adında 10 bin metrekarelik bir alışveriş merkezi de kurdu.