ARGE 250


Anneler Günü’nde internetten tablet bilgisayar satışları yüzde 50 arttı

irem sertbaş

 

Önde gelen 32 e-ticaret sitesinden oluşan üye ağıyla Türkiye e-ticaret sektörünün yüzde 90’ını temsil eden Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD), 13 Mayıs Anneler Günü öncesinde internet üzerinden gerçekleşen alışverişlere ilişkin verileri açıkladı. Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) verilerine göre 11-13 Mayıs tarihleri arasında yapılan online alışverişlerde çiçek siparişleri ilk sırada yer alırken, ETİD verilerine göre ise Mayıs ayının ilk iki haftasını kapsayan dönemde tablet bilgisayar satışlarında, önceki yılın aynı dönemine göre, yüzde 50 oranında artış görüldü.

ETİD üyesi e-ticaret sitelerinden alınan ve Mayıs ayının ilk iki haftasını kapsayan verilere göre, e-ticaret sitelerinin ziyaretçi sayıları geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 30 oranında artış kaydetti. Aynı dönemde gerçekleşen satışların artış oranı ise yüzde 20 oldu.

E-ticaret kapsamında bu yılki Anneler Günü’nü öncekilerden ayıran en önemli fark teknoloji ürün grubunda yaşandı. Anneler Günü hediyesini internet üzerinden satın alanların teknolojik ürünlere gösterdiği ilgi sonucunda, tablet bilgisayar satışlarında önceki yıla kıyasla yüzde 50’ye varan oranda artış kaydedildi.

Küçük ev aletleri ve kişisel bakım ürünleri, bu yıl da tıpkı geçen yıl olduğu gibi, çiçekten sonra en çok tercih edilen Anneler Günü hediyeleri oldu.

Yeni anneler de unutulmadı, bebek ürünlerine talep arttı

İnternet kullanıcılarının en çok tercih ettikleri diğer bir Anneler Günü hediyesi de kitap oldu. Özellikle roman türünde kitaplarla annelerini mutlu etmek isteyen kullanıcıların bu talebi, satışlarda geçen yıla göre yüzde 10’luk bir artışı da beraberinde getirdi. Bebeklere yönelik ürünlerdeki yüzde 7’lik artış, yeni annelerin de unutulmadığını gösterdi.

Verilerle ilgili bir değerlendirme yapan ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun, her yıl olduğu gibi bu yıl da internet kullanıcılarının favori Anneler Günü hediyelerinin küçük ev aletleri olduğunu belirterek şunları söyledi: “Yüzde 50 ile en çok artışın yaşandığı tablet bilgisayar satışlarındaki artışı birkaç farklı yönden yorumlamak mümkün. Öncelikle, son yıllarda sosyal ağların ve özel alışveriş sitelerinin yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamış olması bu artışta en büyük etken. Tıpkı çocukları gibi günümüzde anneler de sosyal ağlarda son derece etkinler ve internette sunulan alışveriş fırsatlarını yakından takip ediyorlar. Ayrıca bu artış, internet kullanıcılarının teknolojik ürün alışverişlerinde e-ticareti giderek artan bir ivme ile kullandıklarını da gösteriyor.”

Geçtiğimiz yıl pek çok yabancı yatırımcının Türkiye e-ticaret pazarına çeşitli satın almalar ile giriş yaptığına dikkat çeken Orhun, e-ticaret hacminin 2011 yılında yüzde 57 büyüdüğüne dikkat çekerek, “Anneler Günü’nde, sadece küçük ev aletleri ve teknolojik ürünlerde değil, diğer kategorilerdeki ürün satışlarında da görülen artışa bakarak, e-ticaret hacminin bu yıl da büyümeye devam edeceğini söyleyebiliriz” diye konuştu.