ARGE 250


Apple Amazon Savaşını Amazon Kazandı.

Kurtuluş Ozan Keser

İnternet alışverişinin lider ismi Amazon ve teknoloji devi Apple 'Appstore' ismi telif hakkı ve kullanımıyla ilgili dava iki senedir sürmekte idi. Davanın malubu sonunda Amazon oldu.

Amazon ile Apple arasında 2011 yılında başlayan dava; Appstore, yani uygulama dükkanı adının kullanım hakları üzerine idi. Apple Appstore ibaresinin kendisine ait olduğunu ve yasal kullanım haklarına sadece Apple'ın sahip olduğu yönünde Amazon'a dava açmıştı. Amazon, diğer bazı küçük şirketler gibi Appstore ibaresini kullanmaktaydı. Dava geçtiğimiz günlerde, Apple'ın, ibarenin yasal hakları ile ilgili taleplerinden vazgeçtiklerini açıklaması ile sonuçlanmış oldu. Böylelikle, bundan sonra Appstore ifadesi Amazon ve diğer şirketler tarafından kullanılabilecek.

Amazon'un 2011 yılında ilk defa Appstore ibaresini Android uygulama bankası için kullanmıştı. Bunun üzerine Apple tepkisini Amazon'a ibarenin telif haklarıyla ilgili dava açarak göstermiş ve Amazon'un bu servisi için başka bir isim kullanması gerektiğini ileri sürmüştü. Amazon ise mahkemede bu tanımın genel bir ibare olduğunu ve bir marka tarafından tescillenmesinin mantıksız olduğunu savunarak davanın reddini sağlamıştı. Amazon bu süreçte Nokia ve HTC'den de destek görmüştü.

Dava'nın 2011'deki reddi ile Apple hukuki savaştan vazgeçmemiş ve taleplerinin karşılığını aramayı iki sene boyunca sürdürmüştü fakat 3 gün önce davadan vazgeçildiği Apple yetkilileri tarafından duyuruldu. Apple sözcüsü Kristin Huguet'nin Reuters'e yaptığı açıklamada, ''Davayı daha fazla takibe luzüm kalmadığını düşünüyoruz.''  diyerek süreci açıkladı .Bu açıklama da şirktetin pes ettiği ve yasal sürece dair çabalarına son verecekleri anlamına geliyor.