Turkishtime AR-GE 250


Apple 'cam iPhone'un patentini aldı

Apple, tamamen camdan kasalara sahip elektronik ürünler üretebilmesinin önünü açan yeni bir metodun patentini aldı. Patente konu olan üretim metodu, özel birleştirme yöntemleri sayesinde son ürünün yekpare cam dış görünüşe sahip olmasını sağlıyor. Patentlenen metodun Apple’a tamamen camdan iOS cihazlar ve masaüstü bilgisayarlar tasarlayabilme imkanı sunacak.

Techcrunch'ın haberine göre, patentlenen teknolojinin maksimum dayanıklılık yanında, yekpare blok materyal kullanımı yerine birden çok parçanın pürüzsüzce birleştirilmesine izin vererek ağırlık avantajı da sağladığı söyleniyor. Habere göre tasarımın dayanıklılığını artırmak için özellikle kırılganlığın arttığı noktalarda gövde bütünlüğü korumak amacıyla conta görevi gören ve yine camdan üretilen destek materyalleri kullanılıyor.

Apple’ın daha önce pek çok patentinde yaptığı gibi bu durumda da önceden denemelerini yapıp sonra kullanmaktan vazgeçtiği bir teknoloji için başvuruda bulunmuş olabileceği söyleniyor. Bununla birlikte, patentte imzası bulunanlar arasında Apple’ın tasarımdan sorumlu başkan yardımcısı Sir Jonathan Ive'ın da yer aldığına dikkat çeken Techcrunch, Apple’ın bilim-kurgu yapımlarında sıkça görülen tasarımlara sahip ürünler peşinde olabileceği ihtimalini de göz ardı etmiyor.