AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Apple Phablet ile mi Geliyor?

Kurtuluş Ozan Keser

Reuters’in haberine göre; Apple önümüzdeki yıl içerisinde, biri 4.7 inç diğeri ise 5.7 inç ekran genişliğinde, iki yeni İPhone modelini piyasaya sürmeyi planlıyor. Haber ajansı, konuya hakim dört kişiden aldığı bilgilere yer vererek yayınladığı haberinde, Apple’ın aynı zamanda farklı renk opsiyonlarıyla müşterileri ile buluşturmayı hedeflediği daha ucuz bir modeli geliştirdiğine dair sinyaller de veriyor.

Reuters’in kaynaklarına göre, tedarikçilere yeni tanımlamalarla yaklaşılmış. Fakat talep edilenlerin İPhone için mi yoksa farklı bir cihaz için mi olduğu hala soru işareti.

Bilgilendirmeler doğru ise, teknoloji devi, İPhone için ekran genişletme adımını bir defa daha atacak gibi görünüyor. 2007’de ilk modeli piyasaya sürülen İPhone, 4 inçlik ekran genişliğine sahip İPhone 5 ile ilk ekran genişletme adımını atmıştı. Daha önceki modellerin ekran genişliği 3.5 inç idi.

Apple’ın en büyük rakibi Samsung, daha büyük akıllı telefonlar kulvarında birinciliğini sürdürüyor. En popüler ürünü Galaxy S IV,  5 inçlik bir ekran deneyimi sunuyor. Firma aynı zamanda bir çok kişinin ‘‘phablet’’ (telefon- tablet) diye tanımladığı, 5.5 inçlik Galaxy Note II ile de kulvardaki hakimiyetine güç katmıştı.

Apple haberler üzerine herhangi bir yorumda bulunmazken, Mayıs ayında gerçekleşen AllThingsD konferansında yaptığı konuşmada CEO Tim Cook’un, firmanın akıllı telefon sınıfında farklı boyutlar fikrine karşıt olabileceğine işaret edecek söylemlerinin olmaması dikkat çekti.