ARGE 250


Apple'dan AB'nin eleştirilerine yanıt

Cihazlara indirmek ücretsiz ancak bu uygulamalar, oyuncuların, genellikle daha hızlı ilerlemesi için, yazılımı geliştirenlere ödeme yapmalarını özendirmek üzere tasarlanıyor. Komisyon ise şimdi bu uygulamaların en büyük sunucuları olan Apple ve Google'ı oyunların 'gerçek maliyetini' netleştirmeye zorluyor.

BBC Türkçe'nin haberine göre Apple değişim yönünde bir taahhütte bulunmadığı için eleştiriliyor. Apple ise açıklamasında, yöneltilen eleştirilere yanıt olarak 'ebeveynleri korumak için başkalarından fazlasını' yaptığını kaydediyor.

Haberde belirtilen bir diğer ayrıntı ise Google'ın 2014 yılının Eylül ayında yürürlüğe girecek bir dizi değişiklik konusunda karar verdiği yönünde. Uygulama pazarında bir patlama yaşanırken, uygulama-içi alımlar tüketiciler ile teknoloji şirketleri arasında tartışmalara konu oluyor.

Oyunlar için geleneksel iş modelinin aksine, 'freemium modeli' denen model oyun yapımcıları için özellikle kârlı oldu. Ancak oyuncuların özellikle de çocukların, dev faturalarla karşı karşıya kalmalarının çok kolay olduğu eleştirisi dile getiriliyor. Bazı durumlarda, uygulama-içi alımların 100 milyon sterlinin oldukça üzerinde bir miktara mal olduğu da haberde yer verilen çarpıcı bilgiler arasında.

Tüm bu gelişmelerin ardından Google, Apple ve Amazon müşterileri yanıltmak iddialarına ilişkin yasal işlemlerle karşı karşıya kaldı. Geçen yıl Apple, ABD Federal Ticaret Komisyonu ile bir anlaşmanın parçası olarak ebeveynlere 32.5 milyon dolar iade etmeyi kabul etti. Apple da yakında uygulamalar içinde yanlışlıkla alımları önlemek üzere, iOS mobil işletim sistemini, anne-babalar için daha fazla güvenceler içerecek şekilde güncelleyecek.