AR-GE 250


Atos karbon ayak izinizi ölçüyor

Elif Akın

48 ülkede 74 bin çalışanıyla yola devam eden  Atos, “Sıfır Karbon” stratejisi çerçevesinde çalışmalarını sürdürüyor. Şirket son olarak Türkiye’de kendi karbon ayak izini ölçmekle kalmadı, ayrıca herkesin kendi kişisel karbon ayak izini hesaplayacağı oldukça basit kullanımlı ve eğlenceli bir web uygulaması geliştirdi: Karbonolcer.com 2009-2011 aralığındaki 3 yıllık süreçte globalde karbon ayak izinde yüzde 34.6’lık düşüş sağlamayı başaran Atos’un hedefi, bu oranı 2015 yılına kadar yüzde 50 seviyelerine kadar indirmek… Diğer kuruluşlardan farklı olarak, sadece kendi süreçlerinde karbon kullanımını en aza indirmekle yetinmeyen Atos, aynı zamanda hizmet sunduğu firmalara ve tüm bireylere de da karbon emisyonunu azaltmanın yollarını ve bu sayede elde edilen tasarrufu anlatmayı sürdürüyor.

 

Kişi başı 5,65 ton karbon üretiyoruz

Atos Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Orhan Akbulut, şehirlerdeki karbondioksit salınım oranlarını düşürecek teknolojilerden modern yenilenebilir enerji üretim metotlarına varan geniş ve zengin bir yelpazeye sahip olduklarını dile getiriyor. “Atos bu anlamda öncü şirketlerden biri olarak, 2015 yılı itibarıyla bütün küresel veri merkezlerinin yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynaklarından beslenmesini hedefliyor. Ayrıca tüm Atos veri merkezlerine hitap eden karbon dengeleme programı sayesinde, dünya genelindeki tüm Atos müşterilerine, “karbonsuz hosting” sağlamayı sürdürüyoruz” diyen Akbulut, Türkiye’de geliştirdikleri ve kişisel karbon ayakizini ölçen karbonolcer.com uygulamasının Atos çalışanları tarafından büyük ilgi gördüğüne de değiniyor.

 

Uygulama herkese açık 

Öncelikle Atos Türkiye çalışanlarının katılımının sağlandığı uygulama, şu an herkesin kullanımına açık… Siteye girip bu uygulamaya katılım yapanların ortalamasına göre Türkiye’de kişi başı 5,65 ton karbon emülsiyonu üretiliyor. Dahası uygulama sonucunda katılımcılar kişisel karbon ayak izini azaltacak püf noktaları da öğrenebiliyor. Atos Türkiye’nin daha temiz ve çevreci bir gelecek için hazırladığı bu web uygulamasıyla herkes karbon ayak izini ölçebiliyor, yaşamının çevre üzerindeki etkilerini görebiliyor ve daha güzel yarınlar için bugünden adım atmaya başlayabiliyor.