ARGE 250


Avea, 2012 İlk Yarı Yıl Sonuçlarını Açıkladı

irem sertbaş

GSM sektörünün en genç ve dinamik operatörü Avea; 2012 yarıyıl değerlendirmesi Avea CEO’su Erkan Akdemir’in ev sahipliğinde Türk Telekom Grubu CEO'su Hakam Kanafani’nin katılımı ile Çırağan Sarayı’nda düzenlenen basın toplantısında açıklandı. Çalışmaya odaklanarak hızlı bir büyüme performansı sergilediklerini belirten Avea CEO’su Erkan Akdemir, konuşma süresi, abone başına aylık gelir rakamı (ARPU), mobil internet gelirleri, akıllı cihaz ve faturalı müşteri oranında rekorlar kırdıklarını vurguladı ve Avea’nın 2012 yarıyıl sonuçlarını hakkında şu değerlendirmeyi yaptı:

“Mottosunu ‘çalışmak’ olarak belirleyen Avea, 2012 Haziran sonu itibariyle 8. yılını kutluyor. 8 yılda Avea tıpkı bir karınca gibi çalıştı. Bu süreçte rekabeti yeniden şekillendirdik, ekonomiye kaynak yarattık. Bu sayede, cep telefonu faturalarından elde edilen tasarruf, aile ekonomilerine can suyu oldu. Alın terimiz adeta yakıtımız haline geldi. İşte bu yüzden de rekabeti ve oyunu şekillendirmeye önümüzdeki yıllarda da devam edeceğiz. Bu rekabetten de Avealı olsun olmasın tüm ülke kazanacak. Avea, 8 yılda gerçekleştirdiği altyapı ve network yatırımlarının meyvelerini toplamaya başladı. Mobil internet gelirimiz bir önceki yılın aynı dönemine göre %97 arttı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre mobil internet kullanıcı sayımızı 2’ye katladık! Kullanıcı sayımız 2 milyondan, 4 milyon 250 bine çıktı. Bu rekor kıran artışla toplam mobil internet gelirimiz 171,7 milyon TL’ye ulaştı. 3 yıl önceki mobil internet gelirlerimize bakıyorum artış oranı yüzde 377. Bu muazzam bir artış. Başarı grafiğimizi özetlemek gerekirse; gelirimiz son 3 yılda yüzde 27 artarak 1 milyar 643 milyona, EBITDA’mız 165 milyona, ARPU’muz ise 20,6 TL’ye yükselmiş durumda. Avea GSM sektörünün ‘atom karıncası’ oldu” dedi.
Faturalı müşteri oranında 6 yıldır liderliği bırakmadı!

Avea ağ ve kanal yatırımlarını sürdürürken güçlü bir büyüme elde ederek, zorlu piyasa koşullarına rağmen karlılığını artırdığını ifade eden Türk Telekom Grubu CEO'su Hakam Kanafani, basın toplantısı kapsamında yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“En son 2011 yılı değerlendirmesinde hatırlarsanız Avea’yı sağlıklı bir atlete benzetmiştim. Bugün görüyoruz ki Avea, dekatlon yarışlarındaki bir atlet gibi farklı birçok dalda başarıdan başarıya koşuyor. Avea, ağ ve kanal yatırımları ile güçlü bir büyüme elde etti ve devam eden güç rekabet şartlarına rağmen karlılığını artırdı. Grubumuzun mobil müşteri sayısı, ikinci çeyrekte net 70 bin artarak 13 milyona erişti. Mobil gelirlerimiz seneden seneye yüzde 13 artarak çeyrek ölçeğinde tarihi bir rekor olan 856 milyon lirayı buldu. Yeni akıllı telefon ortaklıkları ve cihaz satışında belirgin artış nedeniyle mobil internet, Avea’nın büyümesi için itici güç olmaya devam ediyor. Mobil sanal network operatörleri kanalıyla Avea olarak geliştirdiğimiz marka ortaklıkları mobil iştirakimizin büyümesi için yeni kanallar sunuyor. Avea Grup stratejimizin en önemli unsurlarından biri ve çok rekabetçi bir yarışta itici güç olmaya devam ediyor.” dedi.

Avea’nın gelirleri, gösterdiği güçlü faaliyet performansı ile 2012 yılı ilk 6 ayında 2011 yılının aynı dönemine oranla yüzde 12; 2010 yılının ilk 6 ayına göre ise yüzde 27 artarak 1 milyar 643 milyon TL oldu. 2012 yılında EBITDA’sını (Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kârlılığı) bir önceki yıla göre yüzde 19, 2010 yılına göre de yüzde 54 artırarak 165 milyon TL’ye çıkaran Avea, faturalı müşteri tabanını da son 3 yılda yüzde 30 artırarak 5,8 milyona yükseltti. Toplam müşteri oranında da yüzde 13’lük artış sağlayan Avea’nın 2010 yılında 11,5 milyon olan müşteri sayısı, ise 2012 yılının ilk yarısında 13 milyona ulaştı. Avea, yüzde 44 faturalı müşteri oranıyla sektörde en çok faturalı müşteriye sahip operatör ünvanını 6 fyıldır koruyarak farklı bir rekora da imza atmış oldu.

Akdemir: “Avrupa’nın en çok konuşturan operatörü olduk,
Türkiye’yi en çok konuşan ülkeler liginin en üst sırasına taşıdık”

2012 yılını ilk yarısında faturalı müşteri tabanını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8’lik artışla 5,8 milyona yükselten Avea, bir diğer önemli artışı da konuşma sürelerinde elde etti. Avea’nın 2010 yılı ilk yarısında ortalama konuşma süresi 258,5 dk iken, müşteri odaklı yaratıcı tarifeleri ile yılın ilk yarısında kişi başına konuşma süresini bir önceki yıla göre yüzde 14 artırarak 294,9 dakikadan 334,9 dakikaya çıkardı. Avea’nın iletişimin anayasal hak ve özgürlüklerini belirleyen bir şirket olduğunu vurgulayan Akdemir, “Telekomünikasyon sektörünün Magna Carta’sını Avea yazıyor” dedi ve ekledi: “Kişi başı konuşma süresinde Avea 6 yıldır tartışmasız lider. Avealıların 2012 yılı ikinci çeyreğindeki konuşma süresi 350 dakika olarak gerçekleşti. Bu da 2012’nin ilk 6 ayında konuşma süresini ortalamada 334,9 dakikaya çıkarttı. Geçtiğimiz çeyrekte Avrupa’nın en çok konuşturan GSM operatörü olmuştuk. Avealılar, konuşma süreleriyle Avrupa’nın pek çok ülkesinden daha fazla konuştular ve konuşmaya devam ediyorlar.”

Toplam cihaz satışları 2 yılda yüzde 51 arttı

2012’nin ilk 6 ayında toplam cihaz satışı pazar paylarını yüzde 21’e çıkardıklarını belirten Akdemir, “Bu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31, 2010 yılı aynı dönemine göre ise yüzde 51’lik bir artış anlamına geliyor. Toplam cihaz satışımız ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %15 arttı. Bu başarıda hep söylediğim gibi yenilikçi, seçme özgürlüğü sağlayan, rekabetçi ve ilkleri içeren cihaz kampanyalarımızın payı büyük. Avea olarak önümüzdeki dönem, cihaz satışlarımızın odağında ise; akıllı telefonlar olmaya devam edecek. Türkiye’de akıllı telefon satışlarının, toplam cihaz satışlarındaki oranı %38’lere ulaştı. Bu oran geçen yıl ise; %24’tü. Avea olarak biz de bu trende paralel akıllı telefon kampanyaları yapıyoruz, ilkleri sunuyoruz ve geçtiğimiz yıl yaptığımız kampanyaların %50’si akıllı telefon iken, bu yıl bu oran %90'lar gibi yüksek seviyelere ulaştı. 2012’nin ilk yarıyılında jet modem satışlarımızda da rekorlara imza attık. Bu alanda yarattığımız grup sinerjisi de, bizim için çok iyi bir katalizör oldu. Bu alandaki performansımız önceki tam yıla göre yüzde 89’luk rekor artışlarla 191.993’e ulaştı. Modem pazar payımız da bu doğrultuda yüzde 17’lerden yüzde 35’lere çıktı” dedi.

Avea SEÇ ile butik tarife dönemini başlattı

Her zaman ve her platformda müşterilerinin beklentilerini dinleyen ve onların ihtiyaçlarına özel çözümler sunan Avea, Avea SEÇ ile ipleri müşterilerinin eline bırakıyor. Sade, Ekonomik, Çeşitli Avea SEÇ ile faturalı ve faturasız tüm Avea müşterileri dakika, SMS ve internet ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak iletişim paketlerini kendileri oluşturabilecek.

Türkiye yatırımlarına aralıksız devam ediyor

2012’nin ilk yarısı itibarı ile iletişim kule sayını ise 21 bin 804’e yükselten Avea’nın, son 3 yılda yarıyıl değerlerinde yüzde 69’luk bir yatırım artışı gerçekleşti. Kapsama alanlarını yüzde 98’e çıkardıklarını ve sadece çağrı hizmeti için son bir yılda doğrudan 900 kişilik ek istihdam sağladıklarını belirten Erkan Akdemir; “Satış ağımızda 2 yıldır bir dönüşüme imza atıyoruz. Dönüşüm büyük oranda tamamlandı. Sadece 2011’de Avea İletişim Merkezi’nin yaygınlığında yüzde 32 artış sağlanırken, mağaza lokasyonlarımız yüzde 26 iyileştirildi. İzmir Bit Pazarı’nda gerçekleştirdiğimiz AİM yatırımımız bu alana en iyi örneklerden biri. Çevre sakinlerinden ‘Bit Pazarına Nur Yağdırdınız’ yorumlarını almak bu noktada, bizi gelecek yatırımlarımız için motive eden en önemli unsur oldu.  Avea, bu bölgenin çehresini değiştirince; bizi takip eden firmalar da tek tek bölgeye girmeye başladı. Çağrı merkezlerimizin bulunduğu iller, bayilerimizin bulunduğu cadde ve sokaklar adeta birer cazibe merkezi haline geldi” dedi.

Avealılar 15 milyon TL tasarruf sağladı

Avea’nın 2010 yılında “Alışveriş Avealıya Güzel” sloganıyla başlayan marka ortaklıkları kapsamında bugüne kadar, 104 marka ile 184 marka ortaklığı gerçekleştirildi. Avea’nın sunduğu marka ortaklığı avantajları giyimden akaryakıta, turizmden yeme-içmeye birçok noktada tüketiciyle buluştu.

Tüketicinin beklentilerini karşılamak için Avea olarak ciddi bir gelişim sürecine girdiklerini söyleyen Avea CEO’su Akdemir: “Alışveriş Avealıya Güzel diyerek 2012’nin ilk 6 ay sonuna kadar 96 bin Avealıya 2.7 milyon TL tasarruf sağladık. 37 marka ile 52 kampanya hayata geçirdik. 2 yılda 104 marka ile 184 kampanya gerçekleştirdik, 460 bin Avealıya 14.8 Milyon TL tasarruf sağladık. Hesabını bilen müşteri konuşurken de kazandı, mobil interneti kullanırken de... Şimdi bu platformumuzu daha da üst noktaya taşıyarak ‘Avea her yerde kazandırır’ diyoruz. Avea Her Yerde Kazandırır’ın ilk kampanyasını KFC ile gerçekleştirdik. Yaptığınız iş doğru olunca sonucu da güzel oluyor. Kampanya başlangıcından bugüne kadar toplam 107 bin adet şifre talep edildi, 80 bin adet kullanım gerçekleşti. Tek bir kampanya ile müşterilerimize toplam 1 milyon TL değerinde fayda sunduk ki bu gerçekten çok önemli bir başarı”  dedi.