ARGE 250


Avea'dan üç ayda 957 milyon TL gelir

Avea, 2014 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını basın toplantısıyla açıkladı. Avea CEO'su Erkan Akdemir, “Numara taşımada son 8 çeyrektir sahip olduğumuz kesintisiz liderliği devam ettirerek, 2013'ün aynı döneminde 239 bine varan abone tabanı büyümesini, bu yıl 3 kat artırdık. İlk çeyreği 757 bin aboneyle kapattık" diye konuştu. Toplam abone sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 oranında arttığını kaydeden Akdemir, “Faturalı tabanımız yüzde 15, faturasız tabanımız ise yüzde 8 büyüdü. 2013'ü piyasadaki en yüksek faturalı oranına sahip şirket olarak kapatmanın mutluluğunu yaşarken, bu yılın ilk çeyreğinde kaydettiğimiz büyümeyle faturalı abone oranımızı yüzde 45,5'e yükselttik" açıklamasını yaptı. Akdemir, gelirlerde büyüme elde ettiklerini, bunun yanında karlılıklarını da koruduklarını belirterek, “2014'ün ilk çeyreğinde gelirimiz 957 milyon TL olarak gerçekleşti. Ara bağlantı fiyat düşüşü söz konusu olmasaydı gelirimiz yine çift haneli artarak yüzde 14'lük bir büyümeyle 1 milyar 43 milyon TL olarak gerçekleşecekti" ifadelerini kullandı.

Net 698 bin kullanıcı, numarasını Avea'ya taşıdı

Erkan Akdemir, yılın ilk çeyreğinde net 698 bin kullanıcının, başka bir operatörden numarasını Avea'ya taşıdığını bilgisini verirken, "Son 8 çeyrektir numara taşımada kesintisiz açık ara lideriz. İki yıldır numara taşıma kavramı Avea ile özdeşleşti. Yılın ilk çeyreğinde net 698 bin cep telefonu kullanıcısı, numarasını başka bir operatörden Avea'ya taşıyarak Avea'nın avantajlarla dolu dünyasının bir parçası oldu" değerlendirmesini yaptı.

Büyümede lokomotif mobil data

Mobil datanın Avea'nın büyümesinde lokomotif görevi üstlendiğinin altını çizen Akdemir, "Yeni nesil teknolojilere yaptığımız yatırımları tüm hızıyla sürdürürken, en hızlı interneti en uygun paket ve tekliflerle sunduk. Bu öncü çalışmalarımızın bir sonucu olarak data servis gelirimizi önemli ölçüde artırmayı başardık. Tüm bunların sonucunda, kullanıcı sayısı ve kullanımdaki artışla mobil data gelirimizde de yüzde 65'lik bir büyüme yakaladık. 2013'ün aynı döneminde yüzde 14 olarak gerçekleşen servis gelirimizdeki mobil data payı bu yılın ilk çeyreğinde yıllık 8 puan artışla yüzde 22'ye yükseltmiş durumdayız." diye konuştu.

"Rekabet mobil internet paketleri ekseninde şekilleniyor"

Mobil iletişimde rekabetin artık mobil internet paketleri ekseninde şekillendiğini Akdemir, "Tüketiciler tercihini yaparken daha önce sesi ne kadar önemsediyse şu an internet paketlerini önemsiyor. Bu, müşterinin en önemli tercihi haline geldi. '2014 Yılının en önemli haberi ne?' diye sorarsanız, bence budur" yorumunu yaptı.Akdemir, sanal operatörlüğün Türkiye'de pastayı büyüttüğüne, bu tür iş birliklerinin artması gerektiğine de değindi.