ARGE 250


Avea'ya “Fırsat Eşitliği Ödülü”

Barış Soydan

Avea, Türkiye’nin en büyük engelli kariyer planlaması olan ‘Özümüzle Üretiyoruz’ ve görme engellilerin kompleks binalarda kaybolmadan dolaşmasına imkan veren ‘Sesli Adımlar’ projeleriyle Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) Pazaryeri’nde; Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Çözümü “Fırsat Eşitliği Ödülü”ne layık görüldü.

Engelli vatandaşların istihdamı ve sosyal, ekonomik ve kültürel yaşama dahil olmaları gibi konularda yenilikçi ve sürdürülebilir çalışmalara imza atan Avea, bu yıl 6.sı düzenlenen, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) Pazaryeri etkinliğinden, Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Çözümü “Fırsat Eşitliği Ödülü” ile döndü.

Bu yıl “İşletme 2023: Akıllı, Sürdürülebilir ve Kapsayıcı Çözümler” temasıyla düzenlenen Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) Pazaryeri’nde; “Kurumsal Hesap Verebilirlik, Çevre, İnsan Hakları, Toplum, İş Uygulamaları, İstihdam Uygulamaları, Tüketici” başlıkları altında, uluslararası alanda örnek teşkil eden projeler ödüllendirildi.

Avea’nın Fiziksel Engelliler Vakfı (FEV) işbirliği ve İŞKUR desteği ile gerçekleştirdiği Türkiye’nin en büyük engelli kariyer planlaması unvanını taşıyan “Özümüzle Üretiyoruz” projesi kapsamında, bugüne dek, engellilerin toplum ile iş hayatına daha çok katılımını sağlayan pek çok çalışma hayata geçirildi. Avea, Özümüzle Üretiyoruz projesi sayesinde 9 yılda 3 bin 402 engellinin iş sahibi olmasına katkıda bulundu.

Avea’nın ödüle layık görülen diğer projesi ise görme engellilerin sosyal hayatlarını kolaylaştırmak üzere ECE Türkiye ile birlikte hayata geçirdiği “Sesli Adımlar Uygulaması” oldu. Görme engelli bireyleri özgürleştirmeyi amaçlayan Sesli Adımlar uygulaması, operatör bağımsız olarak tüm görme engellilere akıllı telefonlar üzerinden ücretsiz sesli konum belirtme ve mağaza/konum sorgulama hizmeti veriyor. Şu anda Türkiye’de altı alışveriş merkezinde hizmete sunulan Sesli Adımlar’ın hastane, havaalanı, otel ve devlet binaları gibi kompleks yapılarda da kullanılarak yaygınlaşması hedefleniyor.

“Sadece engellilerin değil, ailelerinin de yaşamına olumlu katkıda bulunuyoruz”

Avea Kurumsal İletişim Direktörü Eren İnançer Luş, kurumsal sosyal sorumluluk anlayışlarını, fırsat eşitliği ve topluma değer katma prensibi üzerine kurduklarını belirterek aldıkları ödülün bundan sonra yapacakları kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarında önemli bir motivasyon kaynağı olacağını vurguladı. Projeleriyle engellilerin kendi kendilerine yetebilen, sosyal ve ekonomik hayata katılan, üreten bireyler haline gelmelerine katkıda bulunduklarına dikkat çeken Luş, “Özümüzle Üretiyoruz Projesi ile engellilerimize iş imkânının yanı sıra ülke ekonomisine katkı sağlıyor, toplumsal hayatımıza değer yaratıyoruz. Özümüzle Üretiyoruz Projesi kapsamında 9 yılda istihdamına katkıda bulunduğumuz 3 bin 402 kişinin yüzde 45'i Türkiye'nin en büyük 500 sıralamasındaki şirketlere yerleştirilirken, diğer adaylar da sektörünün öncüsü kuruluşlarda istihdam edildi” dedi.

Engellilere yönelik uygulama ve hizmetleriyle sadece onların değil ailelerinin de yaşamına olumlu katkılar yaptıklarını belirten Luş, “Özümüzle Üretiyoruz Projesi ile hayatına dokunduğumuz engelli birey sayısını Türkiye'de ortalama hane büyüklüğü olan 3,7 ile çarptığımızda yaklaşık 12 bin vatandaşın yaşamında fark yarattığımız sonucu ortaya çıkıyor. Önümüzdeki dönemde de engellilerin hayatını kolaylaştıran, onların hayatına değer katan çalışmalar gerçekleştirmeye devam edeceğiz." diye konuştu.