Turkishtime AR-GE 250


Avrupa Bankalarına Ceza

Kurtuluş Ozan Keser

AB komisyonu, 13 bankanın türev ürünler piyasasında anti tekel kurallarını ihlal ettiğini açıkladı. AB komisyonu antitröst kuralarını ihlal ettiği gerekçesi ile türev ürünleri piyasasında 13 büyük banka, ISDA ve Markit'e ceza kesecek. Avrupa Birliği'nin yaptığı açıklamada rekabet adına şüpheli faaliyetler ortaya koyan kurumların ortak bir tavırla rakiplerinin piyasaya girmelerine engel oldukları belirtildi.

Guardian'ın haberine göre; Avrupa Komisyonu'nun yaptığı açıklamada, aralarında Citigroup, Goldman Sachs, Deutsche Bank, JPMorgan, Morgan Stanley ve Uluslararası Takas ve Türev Birliği'nin de (ISDA) bulunduğu kuruluşlara, sürdürdükleri soruşturmanın ön bulgularının gönderildiği belirtildi.

Avrupa Komisyonu'nun rekabet sorumlu yetkilisi Joaquin Almunia, Almanya Borsası'nın ve Chicago Ticaret Borsası'nın 2006-2009 yılları arasında kredi türevi işlemlerine girmeye çalıştığını ancak adı geçen yatırım bankalarının, gelirlerinin azalacağı endişesiyle ortak bir çalışmayla bunun engellenmiş olduğunu söyledi.

Suçlu bulunan yatırım bankaları, Bank of America Merrill Lynch, Barclays, Bear Stearns, BNP Paribas, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, HSBC, JP Morgan, Morgan Stanley, Royal Bank of Scotland ve UBS.