ARGE 250


Aydın: Bankacılık sektörü hala küçük

Samet Öztürk

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, 2012 yılının bankacılık açısından beklendiği gibi geçtiğini, 2013 yılının ise Türkiye açısından daha iyi bir yıl olmasını beklediklerini belirterek,
"Dünyada sular durulmadı. Çok konuşuluyor ama ekonomilerin büyümesine yönelik somut tedbirler ortada yok. Sorun büyüyememe sorunu, çözüm ise büyüme ile gelecek. Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok, büyüme dışındaki çözümlerin çözüm olmadığını, geçici olduğunu ve uzun süredir de vakit kaybettiğimizi düşünüyorum." açıklamasında bulundu.

"Türkiye'nin de dünyanın da büyümesi gerekli." vurgusu yapan Aydın, "Büyüme konusunda biraz daha cesur olunması gerekli. Aslında Türkiye'de devletin de bireylerin de söylendiği kadar borcu yoktur. Bir pazara girmek için, bir yerde kalıcı olabilmek için, büyüyebilmek için yeri ve zamanı geldiğinde belli riskler almak gerekir. Talebe yönelik politikaların biraz gevşetilmesi gerekli. 2013 yılında Merkez Bankası, dış talebe dayalı büyüme stratejisi düşünüyor, bu gerçekleşmez ise istenilen büyümenin gerçekleşmesi için iç talebe yönelim olabilir. Bankacılık sektörü hala küçük, sektörü büyütmek için azami gayret göstermemiz gerekiyor." dedi.

Bankacılık sektöründe net faiz marjlarında düşüş olmadığını, cirodaki düşmeden dolayı karın da doğal olarak aşağı yönlü olduğunu söyleyen Aydın, "Daha iyi kazanmayı doğal olarak istiyoruz. Bu da kredi büyümesi, net faiz marjı ve rekabetle ilgili bir durum. Krediler büyüdüğü zaman, net faiz marjını da eğer biz çok ciddi rekabet yapmazsak ve muhafaza edebilirsek sağlanabilir. Ama biz bazen rekabetin de dozunu kaçırıyoruz. Buna rağmen Rekabet Kurulu'ndan ceza yiyoruz o da ayrı bir şey. Onun için büyüme olunca, yani yüzde 20'nin biraz daha üzerinde bir kredi büyümesi sektörde, bunun yüzde 5'lik Türkiye büyümesine katkısı olacak doğal olarak. Merkez Bankası'ndan iç talebe yönelik bir gevşeme bekliyoruz ve 2013 yılında da pozitif geçeceğini öngörüyorum" değerlendirmesinde bulundu.