AR-GE 250


Aylık ekonomi ve iş kültürü dergisi Turkishtime Mayıs sayısı bayilerde...

İÇİNDEKİLER

KAPAK KONUSU
KIZLAR YÖNETİMDE
Aile şirketlerinde kızların yönetime gelme hızı çok arttı… Pek çoğunda erkek kardeşler olmasına rağmen kızlar ön planda ya da etkinlikleri çok yüksek. Kızlar, babalarının kurduğu şirketlerde finanstan satın almaya, üretimden yatırıma, ihracattan CEO'luğa kadar yönetimin her kademesinde sorumluluk alıyor. Patron katının yeni sahipleri artık kız çocukları...
MAKRO
Devlet garantisi, mali disiplin için risk: Nisan sonuna doğru hükümetin büyük ölçekli projelere devlet garantisi vereceğine dair çıkardığı yönetmelik kafaları karıştırdı.
NEXT
Eski markaların dirilişi: Şirketler tavan aralarından eski markaları yeniden çıkarıyor. Üstelik bu süreç yeni marka oluşturmaktan daha kolay ve avantajlı.

DİJİTAL TREND

Mobilde kişiselleştirme zamanı: Mobil telefonlarının ana ekranlarını ve menülerini radikal tasarımlarla kişiselleştiren uygulamalar mobil sektöründe yeni rekabet alanı oldu.
ARAŞTIRMA
Kâr – Zarar: Rekabetin arttığı, pazarların giderek daraldığı günümüzde, şirketler için en öncelikli sorun kârın sürdürülebilmesi.
YENİ PARA
Serbest yatırım fonları kapınızı çalabilir: 2013 yılı verilerine bakıldığında, 193 milyar dolar getiri sağlayan hedge fonların getirilerinin yüzde 70'ini hisse senedi piyasalarından sağladıkları gözlemleniyor.
HABER
Dünya yatırım ajansları İstanbul’da: Hâlihazırda Türkiye’nin başkanlığını yürüttüğü WAIPA’nın Dünya Yatırım Konferansı, bu sene 13-15 Mayıs arasında İstanbul’da yapılacak.
CEO DÜNYASI
“İnovasyon, Henkel'in DNA'sında var”: Henkel Türkiye Yürütme Kurulu Başkanı Hasan Alemdar, “Henkel'in en hızlı büyüdüğü ülkelerinden biri Türkiye. Buradaki başarımızın altında yatan etkenlerden biri inovasyon” diyor.
SÖYLEŞİ
Sarar'ın Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, “Biz frene basmıyoruz, ayağımız hep gazda. Ama limitimizi de biliyoruz” diyor.
AKILLI BİNALAR
Tasarruf, konfor ve güvenlik: Akıllı binalar enerji tüketiminini yüzde 50-70 arasında azaltabiliyor, güvenlik ve konfor standartlarını yeniden tanımlıyor.
OTOMOTİV
Jantta Ar-Ge üssü oldu: İzmirli jant üreticisi CMS, aralarında dünyanın en lüks ve en pahalı spor otomobillerinin de olduğu 17 markaya yıllardır jant üretiyor.
AYIN OTOMOBİLİ
Opel Astra 1.6 Dizel: Opel Astra, 110 ve 136 hp’lik iki ayrı güce sahip yeni 1.6 litrelik dizel motorlarını Türkiye yollarına çıkardı.

KÖŞE YAZARLARI
Volkan AKI
Şerif KAYNAR
Ali Atıf BİR
Burak AYDIN
Zafer PARLAR