ARGE 250


AYM YOUTUBE YASAĞI 'HAK İHLALİ' DEDİ

Anayasa Mahkemesi'nin Youtube kararı dış basında geniş yankı buldu. Anayasa Mahkemesi dünkü kararında iki aydır erişimi engellenen video paylaşım sitesi Youtube'un kapatılmasının hak ihlali olduğuna karar vererek, erişimin engellenmesinin ifade özgürlüğünün ihlali anlamına geldiğine hükmetmişti.
27 Mart’tan bu yana kapalı olan Youtube avukatı aracılığıyla, Türkiye Barolar Birliği (TBB) ile CHP’li bazı milletvekilleri, erişim engelinin kaldırılması için AYM’ye ayrı ayrı bireysel başvuruda bulunmuşlardı. Başvuruları ele alan mahkeme başvurucuların haklarının ihlal edildiğine, erişimin engellenmesinin, ifade özgürlüğünün ihlali anlamına geldiğine karar verdi. Mahkeme, gerekçe yazıldıktan sonra gereğinin yapılması için kararı, TİB ile Ulaştırma Bakanlığına gönderecek.
İşte AYM'nin Youtube kararının bazı dış basındaki yansımaları ...
Wall Street Journal: AYM Youtube yasağı hak ihlalidir
Amerika'da yayınlanan Wall Street Journal gazetesi söz konusu kararın 2 aydır Türkiye'de giriş yapılamayan Youtube'a erişim yolunu açabileceğini yazdı.Gazete, Başbakan Tayyip Erdoğan hükümetinin şimdiye kadar web sitesinin erişime açılması ile ilgili daha alt kademedeki mahkeme kararını reddettiğini de hatırlattı.
Telegraph: Türk mahkemesi  yasağı hak ihlali olduğunu söyledi
İngiltere'nin saygın gazetelerinden Daily Telegraph, video paylaşım sitesine Türkiye'de erişimin mümkün olabileceğini yazdı. Gazete ayrıca Başbakan Erdoğan hükümeti tarafından iki ay önce erişimi engellenen Youtube'un kapatılmasının Anayasa Mahkemesi'nin ifade özgürlüğü ihlali olduğuna karar verdiğine değindi. Gazete, Erdoğan'ın yakın çevresinin dahil olduğu yolsuzluk iddiaları ile ilgili kasetlerin internete sızdırılmasının ardından Youtube ve Twitter'in engellendiğini ancak Twitter yasağının nisan ayında kaldırıldığını hatırlattı.
BBC Türkiye'de Youtube erişim mümkün olabilir
İngiliz yayın kuruluşu BBC ise Türkiye'nin en yüksek mahkeme kararının ardından Youtube'un yeniden erişime açılmasının mümkün olabileceğini yazdı.Yolsuzluk skandalının ardından video paylaşım sitesinin engellendiğine vurgu yapan BBC, Türkiye'nin en yüksek mahkemesinin söz konusu yasağın ifade özgürlüğünü ihlal edici olduğuna hükmettiğini de aktardı.
Financial Times En yüksek mahkeme 'özgürlüğe aykırı' dedi
İngiliz Financial Times gazetesi Anayasa Mahkemesi'nin Youtube yasağını anayasaya aykırı bulduğunu duyurdu. Gazete, Anayasa Mahkemesi'nin video paylaşım sitesi olan Youtube'a erişimin engellenmesinin ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini aktardığına dikkat çekti.