ARGE 250


Azerbaycan ve BP'nin arası gittikçe açılıyor

Samet Öztürk

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Hazar Denizi'ndeki petrol üretiminde yaşanan gerilemeden, üretimin büyük bölümünü gerçekleştiren BP şirketini sorumlu tuttu.

Cumhurbaşkanı Aliyev, ülkenin petrol üretiminde gerileme yaşandığını ve bunun da sorumlusunun BP şirketi olduğunu bildirdi.

''Azeri'' ve ''Çırak'' yataklarındaki petrol üretimindeki gerilemeyi beklemediklerini ve bu gerilemenin BP'nin yanlışları sonucu yaşandığını söyleyen Aliyev, BP'yi her zaman desteklediklerini ve kendilerinden de bunun karşılığını beklediklerini ifade etti.

BP tarafından Devlet Petrol Şirketi'ne (SOCAR) verilen vaatlerin yerine getirilmemesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Aliyev, şöyle konuştu:

''Dünya ticaretinde bu tarz anlayışa yer yoktur. Biz, bütün ortaklarımıza karşı ister siyasette, ister ticarette adil davrandık. Her zaman vaatlerimizi yerine getirdik. Bu konuyu kamuoyu ile paylaşmamın nedeni sorula bilir. Çünkü geçtiğimiz ay BP, sorunların kısa sürede giderileceğini şahsıma resmi olarak bildirmişti. Fakat, bir ay geçmesine rağmen herhangi bir gelişme olmadı. Onların zaman kazanmak istediğini düşünüyorum. Bunu kabul edemeyiz. SOCAR'a konuyu resmi olarak gündeme getirmesi ve gerekenin yapılması yönünde talimat verdim. Görevini ve anlaşma şartlarına uymayan yatırımcılar bu durumdan ders çıkarsınlar.''