OSB Yıldızları Araştırmması


Bakanlık GDO'nun önünü açtı

Bakanlığın bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan kararı ile, Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerine Dair Yönetmelik’te yapılan değişiklik ile, "Analiz sonucunda üründe yüzde 0.9 ve altında GDO tespit edilmesi halinde bu durum GDO bulaşanı olarak değerlendirilir" fıkrası eklendi.
Değişiklik ile eklenen bir başka fıkrada da, "GDO bulaşanı olan ürünlerde bulaşan olarak tespit edilen genlerin Biyogüvenlik Kurulu tarafından onaylanmış olması durumunda ürünler onay amacına uygun olarak kullanılabilir" denilerek, içeriğine yüzde 0.9 ve altında GDO bulunan gıda ürünlerinin üretim ve satışına izin verilmiş oldu.
GDO konusu en son bir bebek maması ürününün incelemesi sırasında gündeme gelmiş ve BURSA İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü üründe GDO tespit etmişti.
Yönetmeliğin iptali için dava açılıyor
Yönetmeliğin Biyogüvenlik Kanunu’na aykırı olduğunu düşünen uzmanlar harekete geçti. Tüketici Hakları Derneği yönetmeliğin iptali için Pazartesi günü Danıştay'da dava açcaklarını açıkladı.
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası da  Yönetmeliğin Biyogüvenlik Kanunu’na aykırı olduğunu belirteterk bu düzenlemenin gıdaların tümünde GDO blunmasına yer açacağına dikkat çekiyor.
Bebek maması ile yeniden gündeme gelmişti
GDO konusu en son Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü elemanlarının piyasa denetimleri sırasında aldıkları “Milupa Aptamil Sütlü Tahıl Karışımı” ürünün incelemesi sırasında çıkmıştı.Yetkililer, GDO’nun varlığından emin olmak için şahit numuneleri Ankara Kontrol Laboratuarı’nda gönderdi. Ankara Kontrol Laboratuarı’nın yaptığı analizlerde ürünün GDO içerdiği kesinleşti. Bunun üzerine GDO’luürünlerin toplatılması için, 81 il valiliğine yazı gönderildi.
Milupa,  konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştı: “Bakanlıkça yetkilendirilmiş 3 farklı laboratuardan aynı parti numarasına sahip ürünlerimiz için mevzuata uygun analiz sonucu çıkmıştır. İhtiyati tedbir olarak ilgili parti no’lu ürünümüzü piyasadan toplamış bulunmaktayız.”