AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Bakanlıktan tüketiciyi koruyacak yeni tedbirler

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı,  28 Mayıs Çarşamba günü yürürlüğe girecek yenilikleri anlattı. Bakan Yazıcı'nın verdiği bilgiler şöyle:
Ön ödemeli konut satışları, tüketici kredileri sözleşmelerinde tüketici 14 gün cayma hakkını kullanacak.
Finansal hizmetlerde tüketici korunacak
Tüketici hakem heyetine yapılan başvurularda sorunlar yoğunlaşıyor. Finansal hizmetlerde tüketiciler daha fazla korunacak. Masraf ve komisyonların alınmasının önüne geçilmesi hedeflendi.
Bankalar her işlem için tüketiciden ücret talep edemeyecek. Bakanlık ve BDDK hangi işlemlerden ücret alınabileceğini belirleyecek. Tüketici isterse ücretsiz kartı ya da farklı avantajlar konusunda ücretli kartı tercih edebilecekler. Aidat zorunluluğu olmayan kart alternatifi zorunlu olacak.
Tüketici kredilerinde tüketici başka sigorta şirketinden sigorta yaptırabilecek. Banka bunu kabul etmek zorunda olacak. Yüzde 2'lik tüketici kredisi erken ödeme tazminatı yüzde 1'e inecek. Bankalar masraf ve komisyonu açık bir şekilde belirlenecek.
Ruhsatı olmayan maketten konut satışı yapamayacak
İnşaat ruhsatı almamaış hiçbir firma maketten konut satışı yapamayacak. Konut devir teslim tarihine kadar tüketiciye yüzde 2 tazminat ödemesi koşuluyla sözleşmeden vazgeçme hakkı veriliyor.
İnternet telefon sözleşmelerinde bilgilendirme
İnternet telefon katalog satışlarında tüketici satıcılarla karşı karşıya gelmiyorlar. Bu tür satışlarda mesafeli sözleşme kurulmadan önce tüketicinin sözleşme hakkında bilgilendirilmesi zorunludur.
Devremülk sözleşmelerinde düzenleme
Yeni kanunda devremülk sözleşmelerinde satıcı ve sağlayacıların inşaat ruhsatı alması zorunluluğu getirmekte.
Paket tur sözleşmesinin esaslı bir maddesinin değişmesi durumunda tüketiciye cayma hakkı veriliyor. Eğer satıcı sözleşmeyi yerine getirmezse tüketicinin uğradığı zararı karşılayacak. Tüketici boşa harcadığı tatil zamanı için satıcıdan tazminat talep edilecek.
Abonelik sözleşmeleri feshetme hakkı tanınıyor
Tüketicilere imzalamış olduları abonelik sözleşmelerini feshetme hakkı yeni yasayla tanındı. Abonelikten faydalanmış olunsa dahi satıcının abonelik sözleşmelerinin yerine getirilmemesi durumunda tüketici cayma hakkına sahip.
İnternet üzerinden abone yapılıyorsa abonelik internet üzerinden yapılan bildirimle sonlandırılabilecek.
Kurallı promosyon dönemi geliyor
Gazete ve dergi promosyonları da önemli kurallara bağlı hale getirildi. Mevcut uygulamada promosyonlarla ilgili bir hüküm yok. Süreli yayın kuruluşların verebileceği kültürel ürünler yönetmelikle açık açık belirtilecek.