AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Balta girmemiş ormana Türkiye de girdi mi?

Barış Soydan

Turkishtime özel haber
Araştırma kuruluşu Global Witness’ın raporuna göre Afrika kıtasındaki balta girmemiş ormanlara sahip ülkelerden bir tanesi olan Liberya’da bazı yetkililer ruhsatsız olarak kereste ticareti yapıyor. Rapora göre ülkeden yasal olmayan yollarla kereste ithalatı yapan ülkeler arasında Türkiye de var.

Devlet başkanı tehlikenin farkında
Tropikal iklimde bulunan diğer ülkeler gibi Liberya da ülkesinin en önemli doğal kaynağı olan kerestelerinin yasal olmayan yollardan kullanılmasını engellemekte kararlı. Bu kerestelerin elde edilmesi sürecinde Liberya’da çalışan birçok görevli görevlerini kötüye kullanıyor. Liberya, Batı Afrika’da son balta girmemiş ormanları barındıran bir ülke. Bu yüzden, bu denli öneme sahip olan bu ormanları korumak için Devlet Başkanı John Ellen Sirleaf’in direkt emri ile kurulmuş bir komite harekete geçti. Komitenin amacı çok açıktı: Yasal olmayan yolla alınan izinlerin ortaya çıkarılması ve iptal edilmesi.

Yetkililer görevlerini kötüye kullanıyor
Ama ortaya çıkan durum beklenenden çok daha vahimdi: Ülkede yaşanan büyük çaptaki yozlaşma ve yolsuzluk olayları yüzünden içinde dünyanın büyük devletleri de dahil olmak üzere, hatırı sayılır miktarda firma bu ormanların yasal olmayan yollardan kullanım hakkını ele geçirmiş durumda. Global Witness’ın raporuna göre bu devletler arasında Çin ilk sırada yer alıyor. Onu sırasıyla Rusya, Fransa, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri takip ediyor.

Türk şirketinin de adı geçiyor
Türkiye, Liberya ile yaklaşık geçtiğimiz Ağustos’tan bu yana yaklaşık 1.380 metreküplük kereste ticareti yaptı. Liberya’dan çıkan keresteler İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan Ambarlı limanına çıkıyor. Global Witness’ın raporuna göre Türkiye’den bir şirket yasal olmayan yollardan Liberya’dan kereste ticareti yapıyor. Raporu hazırlayan araştırmacıların ulaştığı şirket yetkilileri tüm yasal düzenleme ve gerekliliklere net bir şekilde uyduklarını ve iddiaları kesin bir dille reddettiklerini açıkladılar.