AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Bankacılığın duayen isimlerine kulak verin

Elif Akın

 

 

Teradata Türkiye tarafından düzenlenen Finans Sektörü Başarı Zirvesi, bankacılığın önde gelen isimlerini sektör profesyonelleri ile buluşturdu. Geniş bir katılıma sahne olan etkinliğin açılış konuşmasını yapan Teradata Türkiye Ülke Müdür Gamze Aydın, günümüzün yoğun rekabet koşullarında her sektörde olduğu gibi, finans sektöründe de veriye hızlı ulaşmanın ve onu bilgiye dönüştürmenin kritik bir konuma geldiğine dikkat çekti. Teradata’nın 30 yılı aşkın bir süredir sadece Veri Ambarı ve İş Zekası alanlarında hizmet verdiğini söyleyen Aydın, “Dünyada inovasyona ve Ar-Ge’ye yüzde 22 ile en çok pay ayıran şirketlerden birisi konumunda bulunan Teradata, bu yönüyle müşterilerinin rekabette öne çıkacak farklı çözümler kullanmasında önemli bir rol oynuyor. Türkiye’deki 50 kişilik ekibimizin yüzde 60’ı danışmanlık tarafında hizmet veriyor. Müşterilerimizin bizden talep ettiği hızı biz de farklı sektörlerde uzmanlığı bulunan bu deneyimli ekibimizle karşılıyoruz” dedi.

Başarı için teknoloji yatırımı yapmak şart

Etkinliğin konuk konuşmacılarından Yapı Kredi Bankası Eski Genel Müdürü Burhan Karaçam, bilgi yönetimi ve rekabet üstünlüğü ile ilgili görüşlerini paylaştı. Karaçam, ‘Veriden bilgiye’ başlıklı konuşmasında Türkiye’deki bankacılık sektörünün 90’lı yıllara kadar kurumsal çapta ilerlediğine, 90’larla birlikte bireysele ağırlık verilmeye başlandığını söyledi. 1990’a kadar olan dönemde düşük arza karşılık yüksek talep olduğunu söyleyen Karaçam, “Böyle bir ortamda sektör veriden elde edilen bilgiye ihtiyaç duymuyordu. 1990 sonrası yaşanan ve teknolojinin başrol oynadığı dönüşümle birlikte ATM, internet şubesi gibi alternatif dağıtım kanalları oluştu. Bu da yeni operasyonel süreçlerle birlikte yeni ürün ve hizmetleri beraberinde getirdi. Tüm bu süreçlerin yönetilmesi, müşterilerin ihtiyaç duydukları ürünlerin geliştirilmesi ise günümüzde ancak güçlü teknolojik altyapılar ile mümkün olabiliyor” diye konuştu.

Bankacılıkta kâr aslanın midesinde

Bankacılık sektörünün ürün odaklı yapıdan müşteri odaklı yapıya evrildiğini belirten Karaçam, “Bugün rekabet üstünlüğünü bilgiden alan bir anlayış söz konusu. Sahip oldukları veriyi anlamlı bilgiye dönüştürmeyi başaran bankalar, rekabette öne çıkıyorlar. Bankacılık sektöründe kâr artık aslanın ağzında değil, tam anlamıyla midesinde. Bu zorlu arenada ayakta kalabilmek ve rekabette öne geçmek isteyenlerin operasyonel verimliliğe odaklanmaları gerekiyor. Bunun için de teknoloji yatırımlarına ağırlık verilmeli” dedi.

Sektörde ‘müşteri baharı’ yaşanıyor

Karaçam’ın ardından söz alan HSBC Türkiye Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Taylan Turan ise günümüzde bankaların odağında ürünlerin değil müşterilerin yer aldığını söyledi. Kısa vadeli kazanım döneminin artık sona erdiğini belirten Turan, “Artık sektörün gündeminde uzun vadeli sürdürülebilir müşteri kârlılığı var. Önce müşterinin istediği olacak, bu da ancak şeffaf ve açık bir şekilde olacak ki başarı elde edilebilsin. Şu an bankacılık sektöründe tam anlamıyla ‘müşteri baharı’ yaşanıyor ve uzun bir süre de devam edeceğini öngörüyoruz. Teknolojik anlamdaki trendler CRM, dijitalleşme, kişiselleştirilmiş hizmetler, kanallar ve kanallar arası entegrasyon olarak sıralanıyor. Bu konularda yatırım yapan bankalar, ‘müşteri baharı’nın getirilerinden de yararlanacaklar” dedi.

Panelistler veriyi konuştu

Etkinlikte düzenlenen panelde ise finansal kuruluşların CIO’ları Türkiye finans sektörünün veriyi nasıl yönettiğini konuştu. Moderatörlüğünü Ziraat Bankası CIO’su Yunus Uygur Kocaoğlu’nun üstlendiği panele Burgan Bank’tan Soner Ersoy, Türkiye Finans Katılım Bankası’ndan (TFKB) Fahri Öbek ve Kredi Kayıt Bürosu’ndan (KKB) Abdullah Bilgin katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Kocaoğlu, dünyadaki toplam veri miktarının 295 exabayt’ı aştığına dikkat çekerek, bunun bir kum tanesi bir parça bilgi anlamına geliyorsa, her insan için dünyadaki kum tanesi miktarının 315 katı anlamına geldiğini söyledi. Kocaoğlu, sektörün günümüzde sadece büyük veriye değil bütün veriye odaklanmasının bir zorunluluk haline geldiğini de sözlerine ekledi.

KKB CIO’su Abdullah Bilgin, yaşanan teknolojik dönüşümün ve yapılan yatırımlarından ardından KKB’nin artık kendi riskini kendisinin sorguladığını ve kurumların yanında bireylere de direkt hizmet vermeye başladığını vurguladı. Bilgin ayrıca, KKB’nin veriyi aylık değil günlük bildirimlerle toplamaya, yapısal olmayan veriden de risk bilgisi çıkarmaya yönelik altyapı ve Ar-Ge çalışmaları yürüttüğünü de belirtti.

TFKB’nin performans yönetimi sistemini hayata geçirdiğini söyleyen CIO Fahri Öbek, müşteri deneyimini iyileştirme çalışmaları gerçekleştirdiklerini ve bu kapsamda 3 yıllık yol haritası çıkardıklarını kaydetti. Çoklu kanal altyapısını iyileştirmeye yönelik çalışmalarının da devam ettiğini söyleyen Öbek, TFKB’nin müşteri odağına yöneldiğine ve hizmetlerini bu çerçevede şekillendirdiğine dikkat çekti.

Burgan Bank CIO’su Soner Ersoy ise iyi bankacılık hizmetleri için iyi hazine yönetiminin şart olduğunu söyleyerek, bunun da iyi veri analitiği gerektirdiğini vurguladı. Ersoy, bu kapsamda hazine ve risk yönetimi gibi konularda uçtan uca bir sistemi hayata geçirmek üzere çalıştıklarını söyleyerek, sistemin yılın üçüncü çeyreğinde kullanıma sunulacağını belirtti.

Teradata Finans Sektörü Başarı Zirvesinde söz alan Teradata uzman danışmanları ise sektöre yönelik özel çözümlerin en iyi kararların alınmasına nasıl yardımcı olduğu, BT konusundaki güncel gelişmeler ve gelecekteki çözümler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.