ARGE 250


Bankacılık sektöründen yüksek kâr beklentisi

Turkishtime Dergi

Borsa İstanbul'da 4.çeyrek bilanço sezonu bugün Arçelik ile başlıyor. Bankacılık sektörü bilanço dönemi ise 1 Şubat Salı günü Akbank ile başlayacak. Aracı kurumların raporlarında bankacılık sektöründe kârlılık görünümünün güçlendiği öngörülüyor.

Yapı Kredi Yatırım'ın raporuna göre banka ve sigorta şirketleri için konsolide kâr tahmini geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 152 olurken bir önceki çeyreğe göre yüzde 43 olarak belirlendi. Sanayi ve hizmet şirketlerinde ise TL'deki değer kaybı, enflasyondaki artış etkili olacakken geçen yılın son çeyreğe göre kârda yüzde 50 artış üçüncü çeyreğe göre ise yüzde 26 düşüş öngörülüyor.

Kurumun incelemesi altındaki bankalarda güçlü çeyreklik gelişimin en temel etkenleri marjlarda iyileşme, yüksek ticari/kur gelirleri ve güçlü komisyon gelirleri olarak sıralanırken bankalarda kârlılığı bir miktar sınırlayan etkenler ise yüksek TÜFE kaynaklı faaliyet giderleri ve TL’nin değer kaybıyla artan karşılık giderleri olacak. Sigorta şirketleri, kasko ve trafik branşlarında artan hasar oranlarının baskısını hissederken, faiz oranlarındaki artışın yatırım gelirlerine olan katkısı bu baskıyı sınırlandırıyor.

Sanayi ve hizmet şirketlerinde yüzde 50 kâr artışı bekleniyor

Kurum, tüm sanayi ve hizmet sektörü şirketlerinin son çeyrek finansallarında tanık olunacak ortak temanın, önceki çeyreklerde olduğu gibi, ancak önceki çeyreklerden çok daha etkili, yine TL'deki değer kaybı (yılsonu itibarıyla yüzde 70 ve son çeyrek ortalama yüzde 40) ve enflasyondaki artış oluyor. TL’deki sert değer kaybı, operasyonel olarak yabancı döviz uzun şirketlerin daha yüksek gelir ve marjlardan yararlanmasına izin verirken, açık döviz pozisyonu taşıyan şirketlerin finansallarına ağır döviz yeniden değerleme zararları olarak yansıyacak.

Öte yandan, enflasyon daha yüksek girdi maliyetleri anlamına gelirken, nihai ürün fiyatlarını girdi maliyetlerine göre ayarlayamayan birçok şirket için yıllık bazda düşük marjlar görülebilecek. Toplam bazında, incelediğimiz sanayi ve hizmet şirketlerinin net kârlarının, 2020 son çeyreğine kıyasla yüzde 50 artmasını, 2021 üçüncü çeyreğine göre ise yüzde 26 gerilemesi bekleniyor.