Turkishtime AR-GE 250


Bankaların eğitiminde e-öğrenmenin payı arttı

Elif Akın

E-öğrenme şirketi Enocta’nın bankacılık sektörüne yönelik yaptığı araştırma, 2012-2013 yılları arasında çalışan başına atanan eğitim sayısında yüzde 38, kurumların toplam eğitim faaliyeti içerisinde e-öğrenmenin payında ise yüzde 26 oranında artış olduğunu gösterdi. Enocta aracılığıyla eğitim alan 17 bankanın 112 bin çalışanını kapsayan araştırmaya göre 2012- 2013 yılları arasında atanan toplam adam-eğitim sayısı 2 milyon 435 bin’den,3 milyon 341 bine, kişi başına atanan eğitim sayısı ise 22’den 30’a çıktı. Aynı dönemde atanan eğitim sayısı artışına paralel olarak kurumların eğitim faaliyetleri içinde e-öğrenmenin oranı ise yüzde 23’den yüzde 29’a çıktı.

 

Öğrenmede proaktif dönem

Enocta CEO’su Ahmet Hançer, çalışanların öğrenme ihtiyaçlarında meydana gelen değişime paralel olarak bireysel gelişimi sağlayacak içerik sunulmaya başlandığını ve buna paralel olarak eğitim faaliyetlerinde e-öğrenmenin payının her geçen yıl arttığını belirtiyor. Hançer, “Çalışanlar artık öğreneceklerinin kendilerine sunulmasını beklemek yerine proaktif davranıp, teknolojiyi kullanarak, tam da ihtiyaçları olduğu anda ihtiyaçlarını karşılayacak eğitim materyallerine ulaşma eğilimindeler. Bireylerin kendi öğrenme ihtiyaçlarını belirleme motivasyonlarının artması sonucunda, ihtiyaca yönelik kaliteli bilgiye her zaman ve her yerden ulaşılabilen, paylaşıldıkça zenginleşen sürekli bir öğrenme ortamının oluşturulması büyük önem taşıyor. Teknolojinin sunduğu fırsatları değerlendirerek sürekli ve yaygın öğrenme ortamı yaratmayı başarabilen, kontrol etme güdüsü olmadan öğrenmeyi özgürleştirerek ihtiyaç duyulan kaliteli bilgiye ulaşılmasını sağlayan, bilginin üretilip paylaşılmasını teşvik eden kurumların fark yaratması bekleniyor” diyor.

 

1 milyon 400 bin çalışan

Çalışma hayatına dahil olan yeni kuşaklar internet aracılığıyla öğrenme sürecinin içerisinde büyüyor ve doğal olarak internetin olanaklarından yararlanmak istiyor. Hançer, Enocta’nın bu noktada etkin içerikleri ve eğitim teknolojileri uygulamalarını geliştirmek amacıyla Ar-Ge birimlerinde araştırmalar yapıp yeni çözümler ve içerikler ürettiğini vurguluyor. E-öğrenme kullanıcılara zaman ve mekana bağlı kalmadan etkin ve ölçülebilir bir eğitim alma, kurumlara ise eğitim maliyetlerini optimum seviyede oluşturma olanağı sağlıyor. Farklı mobil ve sabit cihazlar aracılığıyla eğitim alma e-öğrenmeye teknolojik açıdan, öğrenme faaliyetinin animasyon ve video filmler ile desteklenmesi, sosyal medya paylaşımına ve dijital platformu kullanmaya uygun olması da içerik zenginliği ve öğrenme etkinliği açısından önemli avantajlar sağlıyor. Türkiye’de 1 milyon 400 bin çalışan Enocta aracılığıyla eğitim alıyor.