ARGE 250


“Bankasızlar” fırsatının farkında mısınız?

irem sertbaş

Barış Soydan

Türkiye’de on sekiz yaşın üzerindeki nüfusun yüzde 44’ünün banka hesabı bulunmuyor. Fintech’ler, e-ticaret ve mobil ödeme çözümleri sayesinde bankaların erişemediği bu kitleye erişiyor, bankaların çalışma alanlarının dışında kalan işleri yaparak hızlı büyüme imkanı elde ediyor. Örneğin bankalar çok uzun yıllar ön ödemeli kart projelerinde hatırı sayılır bir başarı yakalayamadılar. Fintech’ler, ön ödemeli kart üzerine kurgulanmış bir iş modelleriyle bankalara yeni müşteriler kazandırdı.

Fatura merkezlerinin sayısı son yıllarda o kadar çoğaldı ki, bankaları sollayıp geçtiler. Bugün Türkiye’de 10 bin 434 banka şubesine karşılık yaklaşık 40 bin fatura merkezi bulunduğu tahmin ediliyor.

İnsan, elektrik, su, elektrik, gaz vs. faturalarını neden internetten veya bankadan değil de fatura ödeme merkezinden öder?

“Çünkü Türkiye’de bankalardan uzak duran milyonlarca insan var” diye açıklıyor, Ahmed Karslı.

Karslı, fatura ödeme merkezi işletmeciliği yaparken bankalardan uzak duran kesimin büyüklüğünü fark ederek dijital ödeme işine girmiş. On dokuz ay önce kurduğu ve banka hesabı olmadan internet üzerinden para gönderme, alma imkanı sunan Papara’nın bugün 790 bin üyesi var.

Türkiye’de on sekiz yaşın üzerindeki nüfusun yüzde 44’ünün banka hesabı bulunmuyor. Kocalarının sabah bıraktığı 5-10 lira ile günü kurtarmaya çalışan ev kadınları… (Evde olduğu gibi finansal sistem önünde de ikinci sınıflar.) Başvurdukları bütün işlerden red yanıtı aldıkları için bankaya yatıracak parası olmayan diplomalı işsizler... (Türkiye'de ilk banka hesabı ortalama 24 yaşında, maaş hesabı şeklinde açılıyor.) Sosyal yardımlarla geçinenler…. (Sosyal yardımların büyük kısmı nakit olarak dağıtılıyor. Belediye görevlileri kapı kapı dolaşıp ayni veya nakdi yardım yapıyorlar.) Borçlarını ödeyemeyip yasal takibe düştükleri için “sistem dışına” çıkanlar…

Haberin tamamı Turkishtime'ın Mayıs sayısında...