ARGE 250


Bayer Türkiye’deki 60. Yılını Kutluyor

Elif Akın

Bayer’in Türkiye’deki 60. yılı vesilesiyle İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, Bayer Türk CEO’su Dr. Axel Hamann şirketin Türkiye’deki yatırımlarını ve 60. yıl projelerini anlattı. Hamann toplantıda şunları söyledi, “Bayer 60 yıldır Türkiye’ye katkı sağlıyor. İstanbul’da üretime başladığımız 1954 yılından bugüne Türkiye’de yaptığımız yatırımların toplam değeri 300 milyon TL’yi buluyor. Ülkede ekonomik darboğazın olduğu 2002 yılında biz yeni genel merkez binamızı inşa ettik ve taşındık. Marmara bölgesinde iki modern üretim tesisimiz bulunuyor. Topkapı fabrikamızda bugüne kadar üç milyar kutunun üzerinde ilaç ürettik. Türkiye genelinde dokuz yerel ofisimiz bulunuyor. Bugün 1.300 çalışanımızla Türkiye’nin en büyük 150 şirketinden biriyiz. Yıllık ciromuz 1,23 milyar TL ve Türkiye sağlık sektöründeki en büyük beşinci şirketiz.”

Axel Hamann şöyle devam etti: “Ama elbetteki sadece Bayer Türkiye’ye katkı sağlamadı. Türkiye’nin de Bayer’e çok büyük katkıları oldu. Türkiye Bayer için çok önemli bir bölgesel üretim merkezi. 1989 yılında Türkiye’den yurtdışına ihracata başladık ve bugüne kadar 40’dan fazla ülkeye toplamda 30 bin tonun üzerinde ürün ihraç ettik. Öte yandan Türkiye Bayer için bir yetenek havuzu ve deneyim geliştirme merkezi oldu. Kuruluşumuzdan bugüne Bayer Türkiye’de 7 binin üzerinde çalışan istihdam etti. Ayrıca 40’a yakın Türk yönetici Bayer’in Türkiye dışındaki ofislerinde görev aldı.”

 

“60. yılımızı yeni katkılarla kutlayacağız”

Axel Hamann, Bayer’in 60. kuruluş yıldönümünü Türkiye toplumuna yeni katkılar sağlayarak kutlamayı amaçladığını açıkladı. “60. yılımız vesilesiyle iki özel toplumsal proje planladık. Birincisi, TOG ile gerçekleştirdiğimiz ve hâlihazırda başarıyla devam eden Bayer Genç Bilim Elçileri projesinin bir uzantısı olarak tasarlanan ‘Bilim Tohumları Ekibi’... ikinci özel projemiz ise ‘Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’. Her iki projemizi de 2014 yılının “2014 Türk-Alman Araştırma, Eğitim ve Yenilik Yılı” olması sebebiyle Türkiye ve Almanya devletlerinin desteğiyle hayata geçireceğiz.”

 

Bayer ve TOG, Türkiye’nin dört bir köşesine bilim tohumları ekecek

Toplum Gönüllüleri Vakfı işbirliğiyle yürütülen Bayer Genç Bilim Elçileri projesinin halihazırdaki etkinliklerine ek olarak tasarlanan Bilim Tohumları Ekibi projesi ile kırsal yerleşimlerde yaşayan çocukların bilim okuryazarlığının arttırılması hedefleniyor. Proje kapsamında, Bayer Genç Bilim Elçileri projesinin gezici versiyonu olarak tasarlanan bir araç, Türkiye’nin dört bir köşesinde, altmışın üzerindeki yerleşimi ziyaret edecek. 7 ile 11 yaş arasındaki çocukları hedefleyen proje; Türkiye Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yanı sıra Alman Büyükelçiliği ve Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı tarafından desteklenecek.

 

Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nın finalistleri Almanya gezisi kazanacak

Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması; Türkiye Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı ve Alman Büyükelçiliği’nin desteğiyle hayata geçirilecek. Gençlerin fen, matematik ve mühendislik konularına ilgisini yükseltmek amacıyla düzenlenen yarışma kapsamında, lise öğrencilerinden belirlenen başlıklarla ilgili projeler geliştirmeleri istenecek. Projeleri finale kalan öğrenciler, Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı’nın desteğiyle organize edilecek bilim gezisi kapsamında Almanya’ya gönderilecek.

 

Bayer’in Kuruluş Yıldönümü Sergisi Ankara’yı ziyaret edecek

Bayer, Türkiye için özel olarak tasarlanan iki bilim eğitimi projesinin yanı sıra 60. yıl kutlamaları kapsamında, Kuruluş Yıldönümü Sergisi’ni 11-13 Nisan tarihlerinde Ankara’ya getirecek. Aslen, Bayer’in 2013 yılında kutladığı 150. küresel yıldönümü vesilesiyle geliştirilen ve geçen yıl İstanbul’da da sergilenen sergide; şirketin sağlık ve tarım ürünleri ile ileri teknoloji malzemeleri alanlarındaki inovasyonları anlatılıyor. 22 adet iki metre yüksekliğindeki kutudan oluşan sergideki her bir kutu, Bayer’in “Science For A Better Life” (Daha İyi Bir Yaşam İçin Bilim) mottosunun içindeki harfleri simgeliyor. Her bir harf ise, Bayer’le ilgili bir kavrama (enerji, bilim vb) tekabül ediyor.

Nostaljik Bayer yapbozu yeniden hayat buldu

Bayer 60. yılı vesilesiyle, Türkiye’de 60’lı yıllarda çok yaygın olan nostaljik yapbozuna da yeniden hayat verdi. Teknolojiye de ayak uyduran yapbozun iOS ve Android sistemli cihazlara uyumlu bir uygulaması da hazırlandı.