ARGE 250


Bijuteride franchise sistemine talep arttı

Turkishtime Dergi

Dış ticaret hacmi 250 milyon dolar olan bijuteri sektöründe, franchise sistemine olan talep arttı. Son yıllarda yüzde 25 büyüyen franchising sektörünün yıllık ticaret hacmi 35 milyar doları geçerken, bijuteri yüzde 25 büyüdü.

Son yıllarda büyümesini hız kesmeden sürdüren bijuteri sektörü, geçmişte aksesuar ve takı olarak sadece sokak aralarında, tuhafiyelerde veya toptancılar tarafından satılırken, şimdilerde yurtdışına açılıyor. Bijutericiler ve Aksesuarcılar Derneği (BIJUDER) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Uğur: ‘Geçmişte sektörümüz, üretimle ön plana çıkarken, son yıllarda markalaşmaya yönelik büyük yatırımlar yaptı. Takı ve aksesuar sektörü şimdi franchise fırsatlarıyla zincirleşerek günden güne büyümeye devam ediyor. 500 milyon liranın üzerinde bir büyüklüğe sahip bijuteri ve aksesuar sektöründeki markalaşma süreci, bu alanda yatırım yapan firmaların arasında yoğun bir rekabet ortamı yaratıyor. Geçmişte aksesuar ve takı, sadece sokak aralarında tuhafiye denilen yerlerde veya toptancılar tarafından satılırken, şimdilerde sadece iç pazarla yetinmeyen ve yurtdışına açılan çok büyük bir sektör haline geldi. Dış ticaret hacmi 250 milyon dolar olan bijuteri sektörü, az riskle yatırım imkanı tanıyan franchising sistemine olan talebi de arttırdı’ dedi.

Girişimciler Sektöre Yatırım Yapıyor

Modayı yakından takip eden kitlenin yanı sıra, küçük aksesuarların da kıyafetler için önem kazanmasının sektörün büyümesinde büyük rol oynadığını belirten BIJUDER Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Uğur, girişimcilerin franchise fırsatlarıyla sektöre yatırım yapmak istediklerini söyledi. Eyüp Uğur, son yıllarda yüzde 25 büyüyen franchise sektörünün yıllık ticaret hacminin 35 milyar doları geçtiğini vurgulayarak bijuterinin burada yüzde 25 büyüdüğünün altını çizdi.