AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Bitcoin'in tahtına aday 3 kripto para

Turkishtime Dergi

Satoshi Nakamoto tarafından 2009 yılında geliştirilen kripto para birimi Bitcoin, 2013 yılına kadar yasa dışı faaliyetlerle anılıyordu. FBI’ın 28.5 milyon dolar değerindeki Bitcoin’e el koymasıyla popülerliği artan ve yaygın hale gelmeye başlayan Bitcoin bugüne kadar birçok yatırımcısını milyoner yaptı. Sanırım 2010 yılında 2 büyük boy pizza için 10 bin BTC, yani 41 dolar ödeyerek bugünün parasıyla 24 milyon 900 bin dolar kaybeden Laszlo Hanyecz bunları her duyduğunda kahroluyordur…  Bitcoin, çıkışı ve yükselişiyle bir çok alternatif coin’e (altcoin) ön ayak oldu. Kimi yazılımcılar blockchain teknolojisini kullanarak yeni kripto para birimleri üretti, kimileri de sıfırdan yazılım yazarak kendi kripto sistemlerini yarattı. Bitcoin’in geleceği hakkında endişesi olup kripto paraların yükselişinin devam edeceğini de düşünenlere alternatif olan bu para birimleri her geçen gün yükselmekte. Turkistime olarak piyasa hacmi Bitcoin’den sonra en büyük olan 3 kripto para birimini araştırdık: Ethereum, Ripple ve Litecoin.

1- Ethereum

İlk defa Kuzey Amerika Bitcoin Konferansı’nda Vitalik Buterin tarafından tanıtmı yapılan Ethereum, bir altcoin olarak gözükse de diğer altcoinlere kıyasla daha çok yenilikçi bir sistem denebilir. Ethereum, ana güç kaynağı ETR para birimi olan bir kripto işletim sistemidir. Bitcoin’in temellerini de oluşturan blockchain mantığı baz alınarak oluşturulan Ethereum, merkezi olmayan bir yazılım protokolü geliştirdi. Bu protokollerle birlikte daha fazla altcoin yaratmak da mümkün olabilecek. Ethereum üretimi yine Bitcoin de olduğu gibi ‘mining’ diye adlandırılan yöntemle yapılmakta. Çok büyük donanım gerektirmeden evde bile mining yapılabiliyor. Kurucu Buterin, Ethereum’u ‘kripto yakıt’ olarak adlandırıyor. Bitcoin’i altına benzeten Buterin, Ethereum’un petrol olduğunu, internetin enerji kaynağını karşılayacağını söylüyor.

Piyasada Bitcoin'den sonra hacmi en büyük olan 3 kripto para birimi olan Ethereum, Ripple ve Litecoin Turkishtime Temmuz sayısında.